Atrodo, jūrinio sektoriaus pertvarka metų pradžioje smogė netikėtu kampu. Jūrininkas Andrius (pavardės neviešiname) atsidūrė keblioje situacijoje. Reikia išplaukti į reisą, o jis nežino, ką pasakyti savo darbdaviui užsienyje, kodėl jau beveik mėnesį negali pristatyti jūrininko knygelės.
Nedavė jokios pažymos
Jūrininkas Andrius pateikė prašymą Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) Jūrų departamentui išduoti naują jūrininko knygelę, sumokėjo 27 eurus. Jam buvo paaiškinta, kad dėl techninių kliūčių dokumento jis turi ateiti pasiimti sausio 10 d. Tačiau tądien jo negavo. Ir vakar jo negavo. Jam paaiškinta, kad be sausio 31 d. nieko nebus. Atrodo, sugedo kažkoks spausdintuvas.
Andrius paprašė įstaigos darbuotojų išduoti jam kokį nors dokumentą, kokią nors pažymą, paaiškinančią, kodėl jam neišduodama jūrininko knygelė, kad galėtų ją pristatyti darbdaviui, idant šis negalvotų, kad tai jo kaltė. Tačiau jie atsisakė tai padaryti. "Tai tas pats, kas man atsisakytų išduoti Lietuvos pasą. Kitose šalyse jūrininko knygelė yra vadinama jūrininko pasu. Per 18 mano darbo metų tokie dalykai nutinka pirmą kartą. Ir aš toks ne vienintelis, kuriam šiuo metu neišduodami dokumentai", - kalbėjo vyras.
Pasak jo, jokios informacijos apie tai niekur nėra. Viskas vyksta tyliai.
Vakar LTSA interneto svetainėje, pačiame titulinio puslapio viršuje, mes radome bėgančią eilutę, informuojančią, kad dėl techninių nesklandumų iki sausio 31 d. jūrininko knygelės nebus išduodamos. Ko gero, jūrininkai į ją neatkreipė dėmesio.
Kreipsis į LTSA
Lietuvos jūrininkų sąjungos (LJS) pirmininkas Petras Bekėža sakė, kad ir į sąjungą kreipėsi vienas jūrininkas. Anksčiau buvo nustatytas ilgesnis jūrininko knygelės išdavimo laikas. LTSA atstovai gyrėsi, kad vykdydami jūrinio sektoriaus reformą ne tik sumažino jūrininko knygelės kainą, bet ir sutrumpino jos išdavimo laiką. Nebeliko skubaus ir ilgesnio išdavimo laiko. Dabar pagal naują tvarką jūrininko knygelė turi būti išduodama per 3 darbo dienas. O tam jūrininkui buvo pasakyta ateiti atsiimti knygelės po savaitės. Pasak P. Bekėžos, taip išeina, kad LTSA nesilaiko savo įsipareigojimų. Štai jums ir pertvarka, leidžianti maksimaliai taupyti, ir t. t.
"Kažkas atsitiko, šiuo metu vėluojama išduoti jūrininko knygeles. Ką jūrininkas dabar turi daryti? Jis sakė toks esąs ne vienas. Jūrininkai gali prarasti kontraktus, darbus. Ką jau kalbėti apie Lietuvos, kaip jūrinės valstybės, prestižą tarptautiniu mastu. Sugedo spausdintuvas, ir žmonės negauna dokumento. Jūrininkas jau vieną savaitę laukė, paskui antrą, o dabar liepiama laukti iki sausio 31 d. Kodėl tas jūrininkas vaikomas, kokie ten darbuotojai dirba?
Jeigu jūrininkas nuolatos pagal kontraktą dirba kokioje nors užsienio kompanijoje, dėl to jis gali prarasti pasitikėjimą. Technikos gedimo atvejai privalo būti numatyti, reikia turėti kokią nors atsarginę techniką. Ko gero, stringa ir diplomų išdavimas. Taip išeina, kad jie mėnesį tvarkys techniką. O kas atsakys už tai, jeigu jūrininkai praras darbą, negalės išlaikyti šeimų, Lietuva negaus mokesčių? Tai palies visą grandinę. Juk darbdaviui nepaaiškinsi, kad Lietuvoje užstrigo spausdintuvas ir dėl to neišduodami reikalingi dokumentai", - svarstė P. Bekėža.
LJS pirmininkas sakė antradienį turintis susitikti su įvairių institucijų atstovais, tarp kurių turi būti ir LTSA atstovas, aptarti įstatymo pataisas ir ketina jo tiesiai šviesiai paklausti, kokia dabar situacija dėl jūrininko knygelės išdavimo.
Skubos atveju galimybė yra
"Tie jūrininkai, kurie skundžiasi, gali ateiti pas mus ir mes išduosime jiems dokumentus, jeigu tikrai reikia skubiai. Tikrai pabandysime padėti", - sakė Jūrų departamento direktorius Linas Kasparavičius. Jis pažadėjo išsiaiškinti situaciją, koks žmogus negavo jūrininko knygelės, ar jam tikrai jos skubiai reikia, ir padėti.
Vadovas neneigė, kad iškilo techninių nesklandumų dėl spausdintuvo, kad laukiama atgabenant detalių iš užsienio, nes Lietuvoje jų nėra, tad procesas užtruko. Paklaustas, ar Jūrų departamentas teturi tik vieną jūrinių dokumentų spausdintuvą, jis atsakė, kad turi du, bet abu sugedo. Jo manymu, technikos detalės Klaipėdą turėtų pasiekti jau šią savaitę.
L. Kasparavičius teigė, kad tie, kuriems nėra skubu, pavyzdžiui, dar jūrininko knygelė galioja pusę metų, reikėtų šiek tiek palaukti. Departamento vadovas patikino, kad, jeigu jūrininkui skubiai reikia knygelės, departamentas turi galimybę ją išduoti. Joje nebus visos informacijos, kuri paprastai būna atspausdinama, nes to padaryti be tų detalių negalime. Bet pagrindinė informacija bus. Force majeure (pranc. nenugalima jėga) variantą, kad būtų galima identifikuoti jūrininką, mes galėsime padaryti. Nieko nepadarysi, kartais taip nutinka - technika sugenda. Ilgai svarstėme, kur paskelbti tokią informaciją, kad jūrininkai ją matytų. Paskelbėme ten, kur, kaip mums atrodė, turėtų matyti", - aiškino L. Kasparavičius.
Rašyti komentarą