Nukentėjusiems nuo piratų reikalinga pagalba

Nukentėjusiems nuo piratų reikalinga pagalba

Tarptautinė transporto darbuotojų federacija (ITF) kartu su kitomis tarptautinėmis organizacijomis kuria jūrininkų, nukentėjusių nuo piratų, paramos tinklą, renka informaciją apie piratavimo atvejus, dalyvauja rengiant įvairias rekomendacijas.

ITF deda daug pastangų siekdama įtikinti šalių vyriausybes ir laivų savininkus, kad būtina ginti jūrininkus nuo piratų, apsaugoti laivus nuo ginkluotų užpuolimų.

Nepritaria jūrininkų ginklavimui

Daugelio jūrinių valstybių vyriausybėms pritarus kai kuriuose laivuose jau yra samdyti ginkluoti apsaugininkai ar kariškiai, nes manoma, kad taip galima užkirsti kelią ginkluotiems laivų užpuolimams. Tačiau ITF nepritaria tam, kad laivuose būtų ginkluota apsauga, nes tokie veiksmai gali sustiprinti prieš jūrininkus nukreiptą smurtą.

Pernai iš 867 jūrininkų, paimtų į nelaisvę prie Somalio krantų, 4 buvo nužudyti, 10 sužeista. Pranešama, jog šiemet smurto jūrininkų atžvilgiu mastas kur kas mažesnis. ITF ir šiemet patvirtino savo nuostatą, kad jūrininkai neturi būti ginkluojami, ir pasisako prieš bet kokius bandymus uždrausti mokėti išpirkas už jūrininkų išlaisvinimą.

ITF sekretoriatas atstovauja jūrininkų interesams Jungtinių Tautų Organizacijos kontaktinėje grupėje, kuri sprendžia piratavimo prie Somalio krantų problemas. ITF sunerimusi dėl minėtos grupės siūlymų įtraukti į jūrininkų samdos sutartis punktą, įpareigojantį duoti parodymus apie tai, ką teko išgyventi nelaisvėje. ITF griežtai pasisako prieš šią priemonę.

Pranešimas karo laivams

Visa Adeno įlanka, kuri tęsiasi 400 jūrmylių į rytus nuo Somalio, yra pripažinta pavojaus zona. ITF nuostata - laivai šioje zonoje turi plaukti tik saugomi karinių laivų ir tik esant išskirtinėms sąlygoms. Beje, jeigu laive, plaukiančiame pavojinga zona, yra ITF kolektyvinė sutartis, jo jūrininkai turi teisę į repatriaciją laivo savininko sąskaita, gauti papildomą atlyginimą ir kitų lengvatų.

ITF tikina, kad visi laivai turi plaukti rekomenduojamu saugiu tarptautiniu koridoriumi. Jeigu reikia plaukti pavojinga zona, apie tai turi būti pranešta karo laivams ir būtina laikytis jų nurodymų net likus kelioms dienoms iki įplaukimo į pavojingą zoną. Kai tik laivas praneša, kad plauks į pavojingą zoną, jo įgulai duodamos rekomendacijos, kaip išvengti piratų antpuolio. Pavyzdžiui, turi būti padidintas situaciją stebinčių įgulos narių skaičius.

Laivams, kurių maksimalus greitis mažesnis nei 18 mazgų, rekomenduojama laikytis atokiau nuo pavojaus zonos.

Jūrininkams būtina žinoti, kad didžiausia tikimybė, jog bus užpulti laivai, turintys neaukštus bortus, plaukiantys nedideliu greičiu ir jeigu apie plaukimą Adeno įlanka nėra pranešta karo laivams.

Jūrininkai neturi rizikuoti

ITF atstovai dalyvauja tarptautiniuose forumuose, kurių metu rengiamos rekomendacijos, kaip apsaugoti jūrininkus ir laivus nuo piratų.

Prirašyta daugybė rekomendacijų, kaip neleisti piratams patekti į laivą, tačiau bet kuriuo atveju jūrininkai neprivalo rizikuoti. ITF mano, kad jūrininkai neturi būti baudžiami, jeigu jie atsisako plukdyti laivą pavojingomis zonomis. Jie turi teisę atsisakyti rizikuoti savo gyvybe ir sveikata.

Tarptautinė jūrų organizacija ir Europos Komisija patvirtino savo rekomendacijas. Europos Komisija pabrėžė, kad laivai, kurie plaukia pavojingomis zonomis, turi turėti pilnas įgulas. Šiemet šis dokumentas bus peržiūrėtas ir išleistas pakartotinai. Be to, ketinama sukonkretinti laivų savininkų pareigas teikiant paramą nuo piratų nukentėjusiems jūrininkams ir jų šeimoms.

Būtina ir psichologinė pagalba

Europos Sąjungos karinės jūrų pajėgos, patruliuojančios Adeno įlankoje, išleido atmintinę "Kaip išgyventi piratų nelaisvėje prie Somalio krantų". Joje rašoma, kad daugelis įkaitų smurto nepatiria, jeigu bendradarbiauja su užpuolikais, nors kartais nelaisvėje tenka būti ilgai ir labai sunkiomis sąlygomis.

Po to, kai jūrininkai išlaisvinami, jiems svarbu turėti galimybę pasikalbėti apie savo buvimą nelaisvėje, jie turi gauti medicininę ir psichologinę pagalbą.

ITF renka visą informaciją apie piratų išpuolius ir laivų užgobimo atvejus bei apie tai, ar buvo suteikta jūrininkams reikiama pagalba. Jau gauta jūrininkų skundų, kad kai kuriems jų nemokėti atlyginimai įkalinimo laikotarpiu ir kt.

Lietuvos jūrininkai, turintys informacijos apie piratavimo atvejus ir pagalbos jūrininkams nesuteikimą ar kitus laivų savininkų neleistinus veiksmus, gali apie tai pranešti Lietuvos jūrininkų sąjungai, kuri yra ITF narė.

Renkami parašai

Šiemet gegužę pradėti rinkti parašai po peticija, nukreipta prieš piratavimą. Šia akcija siekiama atkreipti dėmesį, kokią žalą piratai daro jūrininkams, jų šeimoms, jūrų transportui ir pasaulio ekonomikai.

Peticija ragina vyriausybes imtis aktyvesnių veiksmų, kad būtų padarytas galas piratavimui. Akcija organizuojama iki rugsėjo 23-osios - iki Pasaulinės jūros dienos. Peticiją galima pasirašyti www.endpiracynow.org

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder