Klaipėdos uoste kursuos vandens autobusai?

Klaipėdos uoste kursuos vandens autobusai?

Ketvirtadienį Klaipėdos valstybinio jūrų uosto taryba pritarė UAB "Sweco Lietuva" parengtai uosto esamos būklės įvertinimo ataskaitai su sąlyga, kad bus atsižvelgta į nurodytas pastabas. Pavyzdžiui, šalia Minijos gatvės kylantis gyvenamųjų namų kvartaliukas - užprogramuota problema, nes ateityje gyventojai bus nepatenkinti uoste keliamu triukšmu ir sklindančiais kvapais.

"Sweco Lietuva" rengia Klaipėdos uosto ir miesto bendruosius planus (BP), todėl uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas šią bendrovę vadina prokuroru ir advokatu viename asmenyje.

Uosto esamos būklės įvertinimas - tai pirmas žingsnis rengiant uosto BP. Po Kalėdų jau ketinama pristatyti ir kai kuriuos šio plano koncepcijos sprendinius.

Uosto tarybos nariams sunku buvo priimti tik išvardintas problemas, jie jau norėjo, kad būtų nurodomi ir problemų sprendimo būdai, kas bus daroma ateityje.

Įvardintos problemos

Pasak "Sweco Lietuva" architekto Mindaugo Pakalnio, planuotojai teigia, kad uosto krantinės galėtų būti efektyviau išnaudojamos, nes uosto plėtrai trūksta ploto.

Apie 50 proc. į Klaipėdą įplaukusių laivų juda į pietinę dalį, o jų prasilenkimas ten laivybos kanale yra probleminis. Būtina gilinti laivybos kanalą.

Smeltės pusiasalio vakarinės dalies teritorija neefektyviai išnaudojama. Rezervinės teritorijos neišnaudojamos, jose jokia veikla nevykdoma. Akcentuotas ir konfliktas laivybos kanale intensyvėjant laivybai dėl kėlimosi į Kuršių neriją, ir apkrovos keliams didėjimo dėl krovinių gausėjimo problema.

Akivaizdi Minijos gatvės problema, kuri yra naudojama susisiekimui tarp uosto terminalų. Reikėtų rekonstruoti ne tik ją, bet ir Nemuno gatvę. Prie Smeltalės upės įsikūrę gyventojai yra blokuojami geležinkelio.

Užsiminta apie uosto ir miesto iššūkius - miestas riboja uosto plėtrą, uostas - miestiečių priėjimą prie vandens. Planuotojų manymu, kaip susisiekimo priemonė su rekreacine zona pietinėje miesto dalyje galėtų būti naudojamas ir vandens autobusas. Pastebėti ir uosto plėtros apribojimai dėl kultūros paveldo, pavyzdžiui, dėl žiemos uosto, teritorijos šalia Vakarų Baltijos laivų statyklos ir kt. Pietinėje uosto dalyje kliuvinys - botanikos draustinis.

Užsiminta, esą Klaipėdos visuomenės sveikatos centras nefiksuoja uosto triukšmo ir kvapų normų viršijimo.

Daugiausiai klausinėjo meras

"Sweco Lietuva" atstovai tikino, kad planuotojų uždavinys ateityje rasti kompromisą sprendžiant miesto ir uosto egzistencijos šalia vienas kito problemas.

Miestiečiai prieiti prie vandens gali naujoje perkėloje ir prie Smeltalės upės vagos, tačiau uostininkai sako, kad dešinė jos pusė jau yra labiau pramoninė.

Pasak bendrovės viceprezidento Aido Vaišnoro, uostas turi stiprinti savo konkurencingumą ne tik didindamas krovinių kiekį, bet ir kurdamas pridėtinę vertę, didindamas efektyvumą, nes atimti teritorijos iš miesto jis negalės, o plėstis į jūrą - nemažas iššūkis.

Patys uostininkai atkreipė dėmesį į tai, kad reikėtų kurti buferines zonas tarp uosto ir šalia jo esančių gyvenamųjų teritorijų, kad neturėtų būti leidžiama dabar statyti gyvenamųjų namų šalia uosto, nes ateityje tai užprogramuos tokias pačias problemas, su kuriomis susidūrė Nemuno gatvės 113 ir 133 namų gyventojai, gyvenantys šalia geležinkelio, zonoje, kur viršijamos triukšmo normos. Pasak mero, tai miesto skaudulys.

Uostininkai pasigedo ataskaitoje didesnės geležinkelio vystymo analizės. Tačiau daugiausia klausimų planuotojams turėjo Klaipėdos meras. Pasak jo, į juos reikia atsakyti dabar, kad miestui vėliau netektų atsiprašyti uosto už tai, kad jis egzistuoja. Miesto galvai, be abejo, nepatinka, kad uostas nori diktuoti miestui statybų apimtis ir kryptis.

V. Grubliauskas susirūpino, kad Nemuno gatvės gyventojų problema nebūtų perkelta į uosto BP kaip koks apendiksas. Merui buvo nesuprantama, kodėl vandens autobusas netrukdytų laivybai, o keltai trukdytų. Buvo atsakyta, kad vandens autobusai galėtų plaukti ir vakariniu pakraščiu. Uosto direkcijos generalinis direktorius Arvydas Vaitkus net įsivaizduoja, kad vandens autobusai galėtų stoti buvusioje "Laivitės" teritorijoje.

Planuotojai žada, kad bendrajame plane išvardintų problemų nebus. Pasak A. Vaišnoro, kol kas kalbama apie dar vienos perkėlos įrengimą pietinėje miesto dalyje, o nurodymų analizuoti tunelio ar tilto galimybių planuotojai dar nėra gavę.

A. Vaitkaus teigimu, ne uostas yra didžiausias triukšmo ir taršos šaltinis. Visuomenės sveikatos centras nurodo tuos taškus, kuriuose didžiausią triukšmą ir taršą sukelia kelių transportas.

Taigi uosto ir miesto BP jau rengiami, tad laukia didelių diskusijų metas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder