Klaipėdos uoste - neįprastas svečias

Klaipėdos uoste - neįprastas svečias

Vizitas

Praėjusią savaitę Klaipėdos uoste apsilankė neįprastas svečias - amerikiečių laivas "USNS Henson" (T-AGS 63).

Šis jūrų ir vandenynų tyrinėjimo laivas, pastatytas 1996-aisiais, priklauso JAV karinėms jūrų pajėgoms, tačiau jame tarnauja civiliai, dirba mokslininkai.

Tai buvo pažintinis draugiškas vizitas. "USNS Henson" į Klaipėdą atplaukė po vizito Turku uoste Suomijoje.

Pagrindinė laivo užduotis - rinkti ir papidyti įvairią okeanografinę informaciją, reikalingą atnaujinant pasaulio jūrlapius ir kuriant naujus. Amerikiečiai iš viso turi septynis tokio tipo laivus. Jų statybą sankcionavo JAV kongresas.

Mokslininkė Debi Pofenberger supažindino su laivo aparatūra ir atliekamais tyrimais. Šis į raketą panašus zondas, valdomas radijo bangomis, gali panerti iki 100 metrų ir kainuoja apie 300 tūkstančių JAV dolerių. Paklausta, kas būtų, jei laivas jį pamestų, Debi sakė, kad "visi turėtų nemalonumų"

Laivas pavadintas pagerbiant juodaodį amerikietį atradėją Metju Hensoną (Matthew A. Henson, 1866-1955), kuris kartu su admirolu Robertu Periu (Robert E. Peary) 1909-ųjų balandžio 6 dieną atrado Šiaurės ašigalį.

Šiuo metu iš viso yra 23 laivai, dirbantys pagal JAV karinių jūrų pajėgų aprūpinimo ir transporto skyriaus Specialiųjų misijų programą. Jie padeda atlikti įvairias JAV karines ir vyriausybines misijas.

Okeanografiniai ir hidrografiniai tyrimai, povandeniniai stebėjimai, kovinių raketų skrydžių stebėjimas ir duomenų fiksavimas, akustiniai tyrimai, pagalba povandeniniams laivams - tai tik kelios specializuotos paslaugos, kurias teikia šie laivai.

"USNS Henson" kimšte prikimštas įvairiausios aparatūros. Laivo viduje daugybė galingų kompiuterizuotų įrengimų, monitorių, spausdintuvų ir t. t. Sudėtingos sonarų sistemos gali tirti ir gilius vandenis, ir pakrančių zonas.

Laivo ilgis - 100 metrų, plotis - 17,5 metro, svoris 4200 tonų, kai pilnai pakrautas. Jame dirba 24 civiliai jūrininkai, taip pat telpa iki 27 stebėtojų ir mokslininkų

Įvairiausi prietaisai analizuoja fizines, chemines, biologines vandens savybes, nustato jūros dugno struktūrą, sluoksnių sudedamąsias dalis, fiksuoja akustinius, jūrinius geologinius, geofizinius ir magnetometrinius duomenis.

Tokie laivai naudojami ir ypatingais atvejais - ieškant į jūrą nukritusių lėktuvų ar nuolaužų, galinčių kelti grėsmę saugiai laivų navigacijai.

Pasak Lietuvos karinių jūrų pajėgų atstovo Ramūno Kažersko, svetimšalių karo laivų vizitai į Klaipėdą suaktyvėja kiekvieną vasarą. Pernai uostamiestį aplankė 20 užsienio karo laivų, šiemet planuojama, jog jų bus apie 30.

Šiandien į Klaipėdą pirmą kartą turėtų atplaukti airių fregata. Pasak kariškių, airių laivas pratęs Airijos prezidentės vizitą Lietuvoje.

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder