Pernai jūrininkams buvo išduota 11 318 įvairių jūrinių dokumentų. Iš jų nemokamai, t. y. studentams, išduoti 909 dokumentai. Jūrinių dokumentų išdavimo pikai buvo 2002, 2007, 2011 metais. Jie kartojasi kas penkerius metus, t. y. kai baigiasi dokumentų galiojimo terminas. Dabar ryškaus išduotų dokumentų skaičiaus padidėjimo tikimasi 2015-2016 metais.
LSLA Parengimo priežiūros ir diplomavimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Braslauskas sako, kad nuo šių metų liepos 1 d. bus pradėti įgyvendinti Tarptautinės jūrų organizacijos Tarptautinės konvencijos dėl jūrininkų rengimo, atestavimo ir budėjimo normatyvų (STCW) vadinamųjų Manilos pataisų reikalavimai, t. y. jūriniai dokumentai bus išduodami 5 metams, o ne iki 2016 m. gruodžio 1 d., kaip buvo iki šiol. Tačiau laivavedžiai turės baigti dvejus papildomus kursus, o mechanikai - vienerius.
Ateityje bus išduodami ir nauji dokumentai, nes atsiras naujos pareigybės, pavyzdžiui, elektrikas ir elektromechanikas. Iki šiol jie dirbdavo turėdami mokymo įstaigos baigimo pažymėjimą, dabar jie turės gauti LSLA išduotą diplomą. Įgulų nariai privalės turėti ir pažymėjimus, kad yra baigę kovos su piratavimu kursus. Vadovaujančios sudėties jūrininkams vyks kursai, kuriuose jie bus supažindinami su visais pakeitimais.
Lietuvos jūrininkų skaičius jau kelerius metus išlieka stabilus. Jūrininkų registre jų yra įregistruota per 18 tūkstančių, tačiau dirbančių jūrininkų, turinčių galiojančius jūrinius dokumentus, šiuo metu yra gerokai mažiau - 6743: laivavedžių - 1561, mechanikų - 1467, eilinių - 2401, aptarnaujančio personalo - 1314. LSLA direktorius Evaldas Zacharevičius teigia, kad jūrininko profesija išlieka patraukli ir susidomėjimas ja nemažėja.
Nauji konvencijų reikalavimai
Šiemet pradeda galioti kelios tarptautinės konvencijos, kurių įgyvendinimui Lietuvoje reikia įdėti daug pastangų. Pirmiausia Tarptautinės darbo organizacijos konvencija dėl standartų jūrų laivyboje, kuri įsigalios šių metų rugpjūčio 20 d. Lietuva kol kas jos dar nėra ratifikavusi. Būtina pakeisti kai kuriuos teisės aktus ir įstatymus. Už tai atsakinga yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
E. Zacharevičiaus teigimu, nepaisant to, kad Lietuva dar neratifikavo šios konvencijos, pradėjus jai galioti, laivai su Lietuvos vėliava bus tikrinami ir jiems išduodami dokumentai dėl laivo atitikties šiai konvencijai. Šiuo metu LSLA intensyviai tam ruošiasi.
Tarptautinė konvencija dėl žvejybos laivų personalo rengimo, atestavimo ir budėjimo normatyvų įsigalios nuo šių metu liepos 1 d. LSLA žvejybos laivų įguloms turės išduoti diplomus pagal šios konvencijos reikalavimus. Iki šiol žvejai buvo diplomuojami pagal STCW, t. y. tos konvencijos, kuri reglamentuoja prekybos laivų įgulų diplomavimą, reikalavimus. Šiuo metu rengiamas susisiekimo ministro įsakymo dėl diplomavimo taisyklių pakeitimo projektas. Tikimasi, kad iki liepos 1 d. bus pasirengta šiai naujovei, nes dokumentų pavyzdžius LSLA jau turi.
Šiemet nuo liepos 1 d. pradės galioti ir STCW konvencijos vadinamosios Manilos pataisos. Pereinamasis jų įgyvendinimo laikotarpis numatytas iki 2016 metų. Jis yra susijęs su jūrinių mokymo įstaigų pasirengimu, nes atsirado naujų dalykų, kuriuos jose reikės dėstyti. Nuo 2016 metų jau turės būti išduodami ir nauji dokumentai pagal Manilos pataisų reikalavimus.
JŪRININKAI. Jūrininkų skaičius Lietuvos jūrininkų registre jau kelerius metus iš esmės nekinta.
Redakcijos archyvo nuotr.
Rašyti komentarą