Ar ilgai jūrininkams bus mokami dienpinigiai

Ar ilgai jūrininkams bus mokami dienpinigiai

Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža sako, kad dienpinigiai jūrininkams turi būti panaikinti, idant jie galėtų gauti normalias pensijas. Susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio manymu, sunkmečiu apmokestinti ir dienpinigius būtų neprotinga.

Jūrininkai sako, kad tokių dienpinigių kaip Lietuvoje, užsilikusių dar nuo sovietmečio laikų, niekur pasaulyje nebėra. Lietuvos jūrininkų sąjungos (LJS) pirmininko Petro Bekėžos teigimu, įstatymo pataisos dėl lengvatinių jūrininkų socialinio draudimo įmokų buvo priimtos, bet jas vetavo tuometinis prezidentas Valdas Adamkus. Jos vėl buvo grąžintos į Seimą ir balsuojant pritrūko dviejų balsų, tad tas įstatymas neįsigaliojo. Jame buvo numatyta sudaryti lengvatines sąlygas laivų savininkams mokėti už jūrininkus sumažintas socialinio draudimo įmokas ir kartu išspręsti klausimą naikinant dienpinigius ir juos įtraukiant į darbo užmokestį, t. y. į atlyginimus. Pasak P. Bekėžos, jeigu tos pataisos būtų buvusios priimtos, būtų buvę padaryta viskas, kas būtina, ir tada jūrininkai gautų didesnes pensijas. Tačiau šis klausimas taip ir liko neišspręstas.

Perpus mažesnė pensija

Pasak LJS pirmininko, kalbos iš aukštų tribūnų apie tai, kad Lietuvos laivai dirbs su Lietuvos vėliava ir ji nebus keičiama į vadinamąsias patogios vėliavas - muilo burbulas. LJS vėl kelią ir dienpinigių klausimą, kad jie būtų naikinami. Tačiau, anot P. Bekėžos, laivai bus tuojau pat išregistruoti iš Lietuvos jūrų laivų registro, jeigu jūrininkams, dirbantiems juose, bus panaikinti dienpinigiai ir mokamas normalus atlyginimas. Mat tokiu atveju Lietuvos laivų savininkams esant dabartinei mokestinei sistemai reikėtų beveik perpus daugiau sumokėti mokesčių už jūrininkus. Šiuo metu "Sodrai" jie moka tik nuo pusės jūrininko atlyginimo.

[CITATA]"Laivo savininkas yra suinteresuotas gauti kuo didesnį pelną. Jeigu panaikinus dienpinigius arba kaip jie dar vadinami - komandiruotpinigius, jam už jūrininką reikės mokėti mokesčius nuo viso jo atlyginimo, jis savo laivus labai greitai perregistruos tose šalyse, kur to daryti nereikia. Sakoma, kad privatizuojant AB "Lietuvos jūrų laivininkystė" bus sudėti saugikliai, kad išliktų jos laivuose Lietuvos vėliava. Netikiu. Nes laivų savininkams reikės antra tiek mokėti "Sodrai" socialinio draudimo įmokų. Dabar iš jūrininkų pensijų naudojasi laivų savininkai. Jie moka už jūrininką mažesnę socialinio draudimo įmoką, tad jūrininkas gauna beveik per pusę mažesnę pensiją nei turėtų gauti", - sako P. Bekėža.

LJS dar neapsisprendė

LJS dar kol kas nenusprendė, ar šiuo klausimu jau būtina imtis radikalesnių priemonių ir visu tempu šturmuoti valdžią, kad būtų panaikinti dienpinigiai. Tam, kad šturmas būtų pradėtas, sprendimą turi priimti LJS taryba. Tada pasipiltų raštai visoms institucijoms - Vyriausybei, ministrui pirmininkui, prezidentei ir t. t.

LJS svarsto, ar ji turi drauge su laivų savininkais kovoti už tai, kad pastarieji galėtų už jūrininką "Sodrai" mokėti mažiau ir kartu kelti klausimą dėl dienpinigių sistemos panaikinimo, ar atskirai spręsti dienpinigių klausimą.

"Dienpinigių klausimas nebus užmirštas. Anksčiau ar vėliau jis vis tiek iškils. Nenormalu, kad jūrininkai gauna tokias mažas pensijas", - sako LJS pirmininkas.

Nenori plaukti į Lietuvą

"Lietuvos jūrų laivininkystės" laivo "Alka" kapitono Sauliaus Mačiuko teigimu, kai jis dirba jūroje, jo atlyginimas skaičiuojant ir dienpinigius siekia beveik 4 tūkst. Lt, kai laivas atplaukia į Lietuvą, kur turi būti remontuojamas, jis begauna tik 1400 Lt. O eilinių jūreivių atlyginimas beveik trigubai mažesnis už jo. Todėl Lietuvos jūrininkai, pasak jo, nenori plaukti į Klaipėdos uostą.

Pasak S. Mačiuko, dienpinigiai mokami Lietuvos jūrininkams tam, kad jie galėtų kultūringai praleisti laiką krante. Ir nuo sovietmečio laikų niekas nieko šioje srityje nepakeitė, nes niekas tuo nepasirūpino. Jūrininkas sako, kad per visą Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį, per 20 metų, dienpinigiai padidėjo gal tik apie 12 JAV dolerių. Anksčiau jūreiviams buvo mokami 26 Lt per parą dienpinigių, paskui - 56 Lt, dabar vėl sumažino. Anot "Alkos" kapitono "Lietuvos jūrų laivininkystė" pastaruoju metu dienpinigius sumažino apie 30 proc.

Būtų neprotinga

Susisiekimo ministras E. Masiulis mano, kad galimybė jūrininkui mokėti ir atlyginimą, ir dienpinigius yra lankstesnė darbo apmokėjimo forma, patrauklesnė laivų savininkams ir daro Lietuvą konkurencingesnę, palyginti su kitomis valstybėmis.

Ministro žiniomis, Vidutinis mėnesinis LJL kapitono darbo užmokestis yra apie 3900 Lt neatskaičiavus mokesčių, skaičiuojant ir dienpinigius - iki 7800 Lt, o kvalifikuoto jūreivio - iki mokesčių 1800, o su dienpinigiais iki 2900 Lt.

"Dienpinigiai sudaro nemažą dalį darbo pajamų. Dabar būtų neprotinga visus tuos pinigus apmokestinti kaip su darbo santykiais susijusias pajamas. Tokiu atveju kur kas daugiau pinigų reikėtų skirti darbuotojų darbo užmokesčiui norint išlaikyti tokius pačius atlyginimus. "Lietuvos jūrų laivininkystės" padėtis sunki. 2009 metais labai krito frachtų kainos. Jos buvo tokios, kad leido padengti visas įmonės veiklos sąnaudas, bet kaupti pelno nebuvo įmanoma", - sakė E. Masiulis.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder