Studentai atsiskaito už delnų linijas

Studentai atsiskaito už delnų linijas

Šiau­lių uni­ver­si­te­to (ŠU) Ma­te­ma­ti­kos ir in­for­ma­ti­kos fa­kul­te­te kaip pa­si­ren­ka­mas da­ly­kas dės­to­ma chi­ro­lo­gi­ja – ezo­te­ri­nis moks­las apie žmo­gaus ran­kas. Ne­se­niai uni­ver­si­te­tas pa­si­ra­šė su­tar­tį su ARI ins­ti­tu­to Iz­rae­ly­je įkū­rė­ju ir va­do­vu Mi­chae­liu Lait­ma­nu – ži­no­mu ka­ba­los sklei­dė­ju. Ar ŠU tam­pa ha­rių po­te­rių aukš­tą­ja mo­kyk­la?

"Ant pirš­tų ne­bė­ra gum­bų"

Vai­do­tas Ka­ni­šaus­kas, ŠU Ma­te­ma­ti­kos ka­ted­ros do­cen­tas, gar­sė­ja po­mė­giu ezo­te­ri­niams moks­lams: nu­me­ro­lo­gi­ja, ast­ro­lo­gi­ja, chi­ro­man­ti­ja. O štai chi­ro­lo­gi­ją jis dės­to ir sa­vo stu­den­tams. To­kia pa­si­ren­ka­ma pro­gra­ma šia­me fa­kul­te­te gy­vuo­ja jau ne pir­mus me­tus.

Apie 80 ma­te­ma­ti­kos do­cen­to stu­den­tų ver­ti­na­mi pa­žy­miais už tai, kaip jie iš­ty­rė ar iš­nag­ri­nė­jo sa­vo ar ar­ti­mų­jų del­nų li­ni­jas, kal­vas ar są­na­rius. V. Ka­ni­šaus­ko nuo­mo­ne, stu­den­tai, jei jau mo­ka už moks­lą, tu­ri tei­sę gau­ti tai, ko no­ri: „Dau­gu­ma stu­den­tų mo­ka už moks­lą. Va­di­na­si, pa­si­rink­da­mi ma­no kur­są – mo­ka uni­ver­si­te­tui.“

V. Ka­ni­šaus­kas tei­gia, kad chi­ro­lo­gi­ja yra moks­las. Pri­me­na, kad psi­cho­lo­gai jau prieš šimt­me­tį pa­gal žmo­gaus kū­no lai­ky­se­ną pra­dė­jo nu­sa­ky­ti ir jo cha­rak­te­rio sa­vy­bes.

„Ran­ka – kū­no da­lis. Moks­li­nin­kai iš tu­ri­mų sta­tis­ti­nių duo­me­nų da­ro iš­va­das. Me­di­kai iš ran­kos ban­do nu­sta­ty­ti li­gas. Nea­be­jo­ju, kad kri­mi­na­lis­tai pirš­tų ant­spau­duo­se ban­do įžvelg­ti, ar jie cha­rak­te­ri­zuo­ja nu­si­kal­tė­lį. Neuž­mirš­ki­te, kad ma­no spe­cia­li­za­ci­ja – sta­tis­ti­ka“, – tei­gia dės­ty­to­jas.

V. Ka­ni­šaus­kas pa­mi­nė­jo vie­ną iš per ty­ri­mus pa­ste­bė­tų da­ly­kų: „Žmo­nių ran­kos kei­čia­si. Ant pirš­tų ne­bė­ra gum­bų. Tai reiš­kia, kad dau­gu­ma jų kul­tū­rin­gi, me­niš­kos sie­los ir no­ri gy­ven­ti be di­de­lių var­gų. Štai iš kur ta emig­ra­ci­ja. Štai ko­dėl val­džio­je vi­so­kie dai­ni­nin­kai ir me­ni­nin­kai, o ne – ūkiš­ki žmo­nės“.

Pak­laus­tas, ar ne sun­kus dar­bas tuos „gum­bus“ užau­gi­na, dės­ty­to­jas at­sa­kė, kad jie ga­li at­si­ras­ti ir iš­nyk­ti nuo žmo­gaus mąs­ty­mo ten­den­ci­jų.

Moks­las ar ezo­te­ri­ka?

„Tra­di­ciš­kai tai nė­ra moks­las, – apie chi­ro­lo­gi­ją sa­kė ma­te­ma­ti­kas. – Chi­ro­lo­gi­ja kaip moks­las nė­ra la­bai stip­riai iš­si­vys­tęs. Stu­den­tai per pus­me­tį ar net per me­tus neiš­moks tir­ti žmo­nių iš jų ran­kų, ta­čiau bent kaž­kiek orien­tuo­sis“.

Jis taip pat pri­mi­nė, kad Aris­to­te­lis pa­ra­šė pir­mą­ją kny­gą apie chi­ro­man­ti­ją: „Ar se­no­vės moks­li­nin­kai bu­vo tiek dur­ni? Apie ana­pu­si­nį pa­sau­lį fak­tų ne­tu­ri­me, to­dėl bet ko­kie su tuo su­si­ję ty­ri­mai – ne moks­las. Bent kol kas. O čia mes tu­ri­me šal­ti­nį – ran­kas. Jas ir ti­ria­me. Mus komp­ro­mi­tuo­ja tie, ku­rie iš ran­kos spė­lio­ja atei­tį ir praei­tį.“

V. Ka­ni­šaus­kas tvir­ti­no, kad chi­rio­lo­gi­ją dės­to be jo­kių „ša­ma­niš­kų“ da­ly­kų.

Chi­ro­lo­gai pri­ta­ria

Chi­ro­lo­gė As­ta Svir­kie­nė, ezo­te­ri­nių moks­lų mo­kyk­los va­do­vė, sa­ko po­zi­ty­viai ver­ti­nan­ti chi­ro­lo­gi­jos stu­di­jas uni­ver­si­te­te.

Jos nuo­mo­ne, tai moks­las apie žmo­gaus pa­ži­ni­mą, tik bai­do­ma­si žo­džio: „Ar pa­si­keis­tų psi­cho­lo­gi­ja, jei ji bū­tų va­di­na­ma „psi­cho­man­ti­ka“. Kaž­kam ir echos­ko­pas yra „še­šė­lių moks­las“.

A. Svir­kie­nė at­sklei­dė, kad V. Ka­ni­šaus­kas nė­ra ofi­cia­lus ezo­te­ri­nių moks­lų dak­ta­ras, ta­čiau jis skai­tys pa­skai­tas jos mo­kyk­los ren­gia­muo­se mo­ky­muo­se.

Prieš­ta­rau­ja pa­ts sau?

Do­cen­tas dar 2003 me­tais iš­lei­do kny­gą „Prak­ti­nė chi­ro­man­ti­ja“, ku­rios ano­ta­ci­jo­je pa­ra­šy­ti žo­džiai prieš­ta­rau­ja da­bar­ti­niams jo tei­gi­niams. Ano­ta­ci­jo­je jis paaiš­ki­na, kad chi­ro­man­ti­ja yra bū­ri­mo ir pra­na­ša­vi­mo iš ran­kos ma­gi­ja. Chi­ro­lo­gi­ja – moks­las, ži­nių sis­te­ma apie cha­rak­te­rin­giau­sius ran­kos po­žy­mius.

To­liau ano­ta­ci­jo­je pa­brė­žia­ma: „Nors chi­ro­lo­gi­jos lai­mė­ji­mai ne­ma­ži, ta­čiau ji ne­taps tik­ruo­ju moks­lu, kol ne­pe­rims okul­ti­nės chi­ro­man­ti­jos me­to­do­lo­gi­jos. Ta­čiau pra­ktiš­kai nė­ra jo­kio skir­tu­mo tarp chi­ro­man­ti­jos ir chi­ro­lo­gi­jos“.

Dar ra­šo­ma, kad: „Chi­ro­man­ti­ja, kaip ezo­te­ri­nis moks­las, tu­ri rem­tis okul­tiz­mo tra­di­ci­ja. Ir ši tra­di­ci­ja va­ka­rie­čiams yra ka­ba­la – re­li­gi­nė-fi­lo­so­fi­nė se­no­vės žy­dų pa­sau­lio su­vo­ki­mo sis­te­ma“.

"Uni­ver­si­te­te ka­ba­la ne­dės­to­ma"

Žo­dis „ka­ba­la“ ne­se­niai bu­vo links­niuo­ja­mas ŠU va­do­vų lū­po­se. Iš­kil­min­gai pa­si­ra­šy­ta bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­tis su ARI ins­ti­tu­to Iz­rae­ly­je įkū­rė­ju bei va­do­vu Mi­chae­liu Lait­ma­nu.

Šia su­tar­ti­mi ŠU į sa­vo stu­di­jų pro­gra­mą įtrau­kia in­terg­ra­lų­jį ug­dy­mą, ku­rį ku­ruo­ja lek­to­rė Vi­da Skač­kaus­kai­tė.

Lek­to­rė pri­si­pa­ži­no ne­ga­lin­ti ko­men­tuo­ti chi­ro­lo­gi­jos stu­di­jų, nes apie tai nie­ko neiš­ma­no. Taip pat ne­ga­lin­ti ver­tin­ti uni­ver­si­te­to va­do­vų spren­di­mo pa­tvir­tin­ti to­kią pro­gra­mą.

„Kiek su­pra­tau, chi­ro­lo­gi­ja – kaž­ko­kia miš­rai­nė. Ma­ne do­mi­na tik sis­te­mos, – sa­kė V. Skač­kaus­kai­tė. – Ka­ba­la Šiau­lių uni­ver­si­te­te ne­dės­to­ma. Dės­to­mi tik in­teg­ra­lios vals­ty­bės pa­grin­dai. Tai moks­las apie įvai­riau­sius vi­suo­me­nė­je vyks­tan­čius pro­ce­sus. Pa­vyz­džiui, apie tai, kaip tu­rė­tų va­din­tis da­bar­ti­nė de­mok­ra­ti­ja, ku­ri la­biau pri­me­na ma­žu­mos val­džią“.

Mi­nis­te­ri­jos nuo­mo­nė ki­to­kia

Šiau­lių uni­ver­si­te­to stu­di­jų pro­rek­to­rius Juo­zas Pab­rė­ža tvir­ti­na, kad fa­kul­te­tuo­se su­da­ry­ti ko­mi­te­tai, ku­rie nu­ma­to pa­si­ren­ka­mus da­ly­kus. Ga­lu­ti­nį spren­di­mą prii­ma šių ko­mi­te­tų pir­mi­nin­kų su­si­rin­ki­mas. Jam va­do­vau­ja pa­ts pro­rek­to­rius.

„Vis­kas yra ofi­cia­liai. Nie­ko čia ant­gam­tiš­ko ir ant­žmo­giš­ko nė­ra“, – ti­ki­no J. Pab­rė­ža. Esą chi­ro­lo­gi­jos stu­di­jų pro­gra­ma praė­jo vi­sus ŠU su­kur­tus filt­rus ir sau­gik­lius.

Aukš­to­jo moks­lo įsta­ty­me okul­tiz­mas, ast­ro­lo­gi­ja ir ki­to­kios pa­na­šios stu­di­jos įtrauk­tos. Šie reiš­ki­niai ga­li bū­ti ti­ria­mi is­to­ri­niu, ant­ro­po­lo­gi­niu ar ki­to­kiu as­pek­tu.

Tą pa­tvir­ti­no ir švie­ti­mo ir moks­lo vi­ce­mi­nist­ras Vai­das Ba­cys. Jo nuo­mo­ne, su moks­lu ne­su­si­ję da­ly­kai ne­tu­rė­tų bū­ti dės­to­mi uni­ver­si­te­te: „Tir­ti kaip reiš­ki­nį – ga­li­ma, bet ra­ga­nau­ti – jo­kiu bū­du. Ge­rai bū­tų, kad uni­ver­si­te­tai au­to­no­mi­ja nau­do­tų­si tin­ka­mai“.

 

IŠ­ŠŪ­KIS: Ma­te­ma­ti­kas Vai­do­tas Ka­ni­šaus­kas sa­ko priim­tų iš­šū­kį – nu­ste­bin­tų dau­ge­lį, ku­rie ryž­tų­si jam pa­ro­dy­ti sa­vo ran­kas.

 

MOKS­LAS: ŠU stu­di­jų pro­rek­to­rius Juo­zas Pab­rė­ža su fa­kul­te­tų va­do­vais pa­tvir­ti­no, kad ty­ri­nė­ti sa­vo ir ki­tų del­nus yra moks­liš­ka.

 

KA­BA­LA: Vi­da Skač­kaus­kai­tė tvir­ti­na, kad in­teg­ra­lus mo­ky­mas ne­tu­ri nie­ko bend­ro su ka­ba­la: "Ka­ba­la Šiau­lių uni­ver­si­te­te ne­dės­to­ma“.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder