Europos Komisijos (EK) atliktas "Apple" mokesčių politikos Airijoje tyrimas parodė, kad čia bendrovei buvo taikomas mažesnis nei 2,0 proc. mokesčių tarifas, t. y. įmonė naudojosi nelegalia valstybine parama. Tokias naujienas "The Financial Times" pranešė patikimi šaltiniai.
Savo ruožtu Airijos finansų departamentas patvirtino, kad tyrimo išvadas ES pareigūnai pateiks pirmadienį, tačiau pabrėžė, kad "oficialiai Komisija dar nenusprendė, kad kalbama tikrai apie valstybinę paramą".
"Airija įsitikinusi, kad šiuo atveju nepažeidė jokių valstybinės paramos teikimo nuostatų", - tokią nuomonę oficialiame atsake Komisijai (pareigūnai) pateikė dar praėjusį mėnesį. Jie taip pat detaliai išdėstė galutiniam sprendimui įtakos galinčius turėti veiksnius.
Dar birželį Europos Sąjunga pradėjo tyrimą dėl "Apple", "Starbucks" ir "Fiat" slaptų susitarimų su trijų valstybių mokesčių pareigūnais, siekiant išspręsti nesutarimus. Tyrimo metu buvo siekiama išsiaiškinti, ar tokie Airijos, Nyderlandų ir Liuksemburgo pasirašyti susitarimai nesuteikia bendrovėms nesąžiningo pranašumo prieš savo konkurentes ir ar nėra teikiama neteisėta valstybės parama.
Airija laikoma palankia šalimi steigti savo būstinę Europoje daugeliui tokių tarptautinių bendrovių kaip "Amazon", "Facebook", "PayPal" bei "Twitter". Savo ruožtu "Apple" būstinė Europos regione įsikūrusi Pietvakarių Airijos mieste Korke - joje dirba apie 4 tūkst. įmonės darbuotojų.
Šalyje pelno mokestis siekia 12,5 proc., t. y. mažiau nei kitose ES valstybėse, ir todėl tokia šalies politika dažnai kitų Sąjungos narių kritikuojama, tuo tarpu Dublinas savo mokesčių sistemą visada gina. Tačiau 2013 metais JAV Senato atliktas tyrimas parodė, kad "iPhone" ir "iPad" gamintoja moka mažesnius mokesčius registruodama savo pardavimus per užsienyje įsikūrusias antrines įmones pagal susitarimą, pasirašytą su Airijos vyriausybe.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) šį mėnesį ėmėsi veiksmų, turinčių padėti pasipriešinti "agresyviai" tarptautinių bendrovių taikomai mokesčių vengimo politikai, pavyzdžiui, "dvigubos airiškosios" pavadinimą gavusiai mokėjimo schemai.
Pagal šį susitarimą didesnius mokesčius taikančioje šalyje įsikūrusi antrinė įmonė moka kitai antrinei bendrovei, įsteigtai "mokesčių rojuje", todėl pagrindinė įmonė moka mažesnį pelno mokestį nuo savo pardavimų apimties. EBPO sieks naujomis priemonėmis priversti įmones savo pardavimus, pelną ir turimas įmones registruoti kiekvienoje šalyje atskirai, kad būtų užtikrintas skaidrumas.
Rašyti komentarą