Atnaujintomis taisyklėmis numatyta, kad informaciją apie alkoholio gamybą, importą ir eksportą, gyventojų įpročius, taip pat jo sukeliamas ligas, mirtingumą, sukeltus eismo įvykius bei nelaimingus įvykius darbe ir pan., rinks keliolika institucijų – iki šiol tai darė tik kelios jų. Kasmet duomenis apibendrins Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD), bus atliekami įvairūs tyrimai.
„Duomenų srautas išplečiamas bemaž tris kartus, atitinkamai išplečiamas institucijų, renkančių duomenis, sąrašas, atsiranda ir periodiniai tyrimai. Jie leistų sudaryti nuodugnesnį vaizdą : vartojimo įpročius, bus neapskaityto alkoholio, ekonominės žalos tyrimas“, – BNS sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Psichikos sveikatos skyriaus patarėja Jelena Talačikienė.
Duomenis be Statistikos departamento, Higienos instituto, Darbo inspekcijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Policijos departamento bei NTAKD rinks Informatikos ir ryšių departamentas, Valstybinė ligonių kasa, Respublikinis priklausomybės ligų centras, Valstybinė mokesčių inspekcija, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Muitinės departamentas.
Anot J. Talačkienės, tyrimais bus vertinamos su alkoholio vartojimu susijusios valstybės išlaidos, įskaitant skiriamas lėšas socialinei ir sveikatos apsaugai.
NTAKD kasmet iki spalio pabaigos apibendrins duomenis ir darys analizę, teiks siūlymus, kurias sritis reikėtų stiprinti.
„Vertinsime, ar dabar diegiamos priemonės yra tikslingos, kur yra didžiausios problemos. Pavyzdžiui, jei daugėja mirčių, sužalojimų, remiantis duomenimis bus imamasi intervencijos valdyti situacijai“, – teigė ji.
Vyriausybės nutarimu įtvirtinti pakeitimai įsigalios nuo 2021 metų pradžios.
Rašyti komentarą