Panašu, kad nė vienas tikslas nepasiektas. Akcizo per pirmus 5 šių metų mėnesius surinka mažiau nei planuota ir net Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas neatmeta galimybės, kad žmonės ne apribojo žalingus įpročius, o paprasčiausiai naudoja daugiau kontrabandinių rūkalų bei svaigalų arba legaliai pigesnį alkoholį perka užsienyje.
Valdantieji, šiemet vėl padidinę akcizą rūkalams, viešai kalbėjo, esą pagrindinis siekis - atpratinti žmones nuo žalingų įpročių.
Taip pat kalbėjo, kai pernai drastiškai pakėlė mokesčius alkoholiui, o dyzeliną pabrangino esą dėl to, kad žmonės būtų pastūmėti rinktis mažiau taršų kurą naudojančias transporto priemones.
Finansų ministerija net buvo paskaičiavusi, kad esą ir žmonės bus sveikesni, nes mažiau gers ir rūkys, ir biudžetas nieko nepraras, nes, net ir esant mažesniam perkamumui, dėl didesnio akcizų mokesčio pajamų bus surenkama daugiau.
Iš dalies tiek ministerija, tiek politikai buvo teisūs - akcizo surenkama daugiau, tačiau ne tiek, kiek buvo tikėtasi.
Naujausiais Finansų ministerijos duomenimis, per pirmus penkis šių metų mėnesius akcizo mokesčio surinkta 547,6 mln. eurų - 6,85 mln. eurų mažiau nei planuota.
Gaila, bet neskelbiama, kiek konkrečiai pajamų iš kokio akcizo buvo surinkta. O pernai per tą patį laikotarpį planas buvo viršytas - surinkta beveik 530 mln. eurų vietoj planuotų 521 mln. eurų.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas S. Jakeliūnas sakė, kad į klausimą, ką gali reikšti tokie skaičiai, be atskiro tyrimo atsakyti yra sunku.
Anot jo, iš vienos pusės galima džiaugtis, kad pajamų iš akcizų nesurinkimas, jei jį lėmė svaigalų bei tabako akcizai, rodo mažesnį vartojimą.
"Tačiau gali būti, kad tai nulėmė šešėlis. Tam tikrų ženklų apie šešėlio didėjimą yra.
Bet reikia atskiros analizės. Būtent į galimą šešėlio didėjimą ir atsižvelgta nusprendžiant šiemet drastiškai nebedidinti akcizų", - paaiškino S. Jakeliūnas.
Iš viso per šių metų sausį-gegužę visų biudžeto pajamų surinkimo planas įvykdytas 98,8 proc. (gauta 32,64 mln. eurų mažiau nei planuota).
Kai kurios mūsų biudžeto formuotojų prognozės buvo tokios pat netikslios, kaip lažybų tarpininkų per pasibaigusį pasaulio vyrų futbolo čempionatą.
Pavyzdžiui, mokesčių už aplinkos teršimą surinkimo penkių mėnesių planas šiemet įvykdytas 239,8 proc., transporto priemonių mokesčių surinkimo - 133,3 proc., palūkanų už paskolas - 206,3 proc., o pelno mokesčio - vos 89,2 proc., dividendų ir valstybės įmonių pelno mokesčio surinkimo planas - 73,6 proc. ir t. t.
Pinigine išraiška labiausiai pro šalį prašauta su minėtais dividendais ir valstybės įmokomis (surinkta 45 mln. eurų mažiau nei planuota), pridėtinės vertės mokesčiu (surinkta 26,2 mln. eurų mažiau nei planuota), pelno mokesčiu (13,3 mln. eurų mažiau) bei minėtais akcizais.
Tačiau situaciją kol kas švelnina pernelyg pesimistinės prognozės, susijusios eilute "kitos neišvardintos pajamos" - surinkta 23,2 mln. eurų daugiau nei tikėtasi.
Rašyti komentarą