Dieviška dovana - kvepalai - prilyginta bulvėms

Dieviška dovana - kvepalai - prilyginta bulvėms

Net du karaliai iš trijų, prieš daugiau kaip du tūkstančius metų sausio 6-ąją atėjusių pagarbinti gimusį Jėzų Kristų, dovanojo jam kvapiąsias medžiagas: Baltazaras dovanojo miros, Kasparas smilkalų.

Dykumose augančių miros ir smilkalų medžių dervos tais laikais buvo tokios pat vertingos kaip auksas, kurį dovanojo trečiasis karalius Merkelis. Šie ingredientai iki šiol naudojami kvepalų gamyboje. O kvepalai šiandien - viena populiariausių dovanų. Tik neretai džiaugsmą gavus kvepalus aptemdo abejonė, ar kvepalai tikri, originalūs, o gal falsifikuoti. Kaip atskirti klastotę?

Lietuviai mėgsta kvepintis. Kiekvienais metais į šalį atvežama tonos kvepalų. Jie parduodami specializuotose parduotuvėse, prekybos centruose, interneto parduotuvėse, socialiniuose tinkluose ir turguose. Internete apstu skelbimų, kuriuose teigiama, kad parduodami originalūs kvepalai arba testeriai pigiau, siūloma įsigyti pageidaujamą kiekį populiarių kvepalų, kurie įpurškiami į mėginukų buteliukus arba atsineštą tarą, ir pan. Sykiu sklando labai daug gandų apie tai, jog Lietuva užversta falsifikuotais kvepalais.

Tiesa ir mitai

"Apie kvepalų falsifikatus Lietuvoje yra tiesos, bet yra daug ir mitų, kuriuos lietuviai labai mėgsta. Pavyzdžiui, daug kas galvoja, kad kvepalų testeriuose yra geresni kvepalai, nei tos pačios rūšies kvepaluose, skirtuose pardavimui", - nusijuokė klaipėdietė kvepalų žinovė, butiko "Hop &Šop", prekiaujančio ir mišiniais bei autoriniais kvepalais, bendrasavininkė Edita Vigelytė.

"Tiesa tai, kad testeriai yra pigesni nei parduodami kvepalai, nes jiems nekuriamos pakuotės, kas, suprantama, kainuoja papildomai. Tačiau testeriai skirti pabandyti kvepalus, kaip jie tampa parduodama preke - sunku pasakyti. Greičiausiai tai yra labai negražus būdas, kai dirbantieji parfumerijos gamybos įmonėse, "duty free" ar parfumerijos parduotuvėse juos pasisavina, pavagia", - svarstė E. Vigelytė.

Kodėl svarbi kaina?

Kvepalų kaina, pasak žinovės, yra pirmasis požymis, iš kurio galima spręsti apie jų kokybę.

"Jeigu kvepalai parduodami perpus ar daug žemesne kaina nei specializuotose, klientų pasitikėjimą turinčiose parduotuvėse, tai man iš karto kiltų abejonė, kodėl? Galbūt pasibaigęs jų galiojimo laikas, o gal tai falsifikatas?", - dėstė ekspertė.

Pašnekovė neslepia pasidygėjimo tokia prekyba. "Kvepalai yra meno kūrinys, gražus prabangos daiktas, o kai kas juos parduoda kaip bulves. Man kyla klausimas, koks yra žmonių, kurie perka tokius "kvepaliukus pigiau" ar "kvepaliukus iš kraniuko" požiūris į juos. Juk pasikvėpinimas nėra toks pat higienos veiksmas kaip susišukuoti plaukus. Kvepalus vartojame todėl, kad jie kvepia, sukelia malonius jausmus ir emocijas. Jeigu kvepalai - per brangūs, galima tiesiog nesikvepinti. Tai nėra privaloma. Tačiau kvepinamės, todėl, kad kvapas padeda išreikšti mūsų asmenybę, jis yra įvaizdžio dalis", - kalbėjo E. Vigelytė.

UOSTYMAS. Kvepalų uostymas ir išsirinkimas yra labai svarbus procesas ir didelis malonumas. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

E. Vigelytė teigia pati nesusidūrusi su kvepalų falsifikatu, nes tikrą kvapą identifikuoja uosle. "Yra daug būdų, kaip atpažinti falsifikatus, tačiau nė vienas iš jų negarantuoja, kad pavyks atpažinti klastotę.

Man keista, kaip žmonės nusiperka kvepalus internetu jų net neuostę. Juk jie praranda labai įdomų kvepalų pasirinkimo procesą. Beje, kvepalai yra negrąžinama prekė. O jeigu įsigijus "katę maiše - paaiškės, kad ji ne tokia kokios norėjome" ir teks, kaip tam šykštuoliui, mokėti kelis kartus", - svarstė E. Vigelytė.

Emocinis pirkinys

Pašnekovė teigė, negalinti patvirtinti ar paneigti gandų apie prastesnės kokybės kvepalus, kurie gaminami trečiosioms šalims. "Pasitiko, kad žmonės skundžiasi, kad prieš keletą metų Prancūzijoje pirkti tokie pat kvepalai kvepėjo kitaip ir laikėsi ilgiau, nei tokia pat kveplai, įsigyti Lietuvoje. "Taip gali būti, jeigu žmogus įsigijo tos pačios kompanijos, tokio pat pavadinimo, taip pat įpakuotus, tačiau skirtingos koncentracijos kvepalus. Jau nekalbant apie tai, kad atostogų metu, užsienyje pirkti kvepalai visada mus labiau žavi, nes tai jausminis produktas. Juk per atostogas svetur viskas yra geriau, maistas skanesnis, ir žolė žalesnė", - ironizavo E. Vigelytė.

Abojejojantiems populiarių kvepalų kokybe, ekspertė siūlo rinktis nišinę ir autorinę parfumerija. "Jos padarbinių būti negali, nes tokie kvepalai kuriami pagal labai sudėtingas, keistas ir netikėtas formules, jų kiekis yra nedidelis. Tad net komerciškai neapsimokėtų to daryti. Dažniausiai falsifikuojami garsūs ir populiarūs gaminiai. Juos lengviausia parduoti už mažesnę kainą. Tad kvepalų mėgėjus kviesčiau atsigręžti būtent į tokius gaminius, pauostyti lietuviškos parfumerijos pavyzdžius", - kvietė E. Vigelytė.

Klastotės iš trečiųjų šalių

Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos Muitinės procedūrų skyriaus vyriausioji specialistė Aušrinė Stumbrytė informavo, 2018 metais muitinės darbuotojai, įtardami, kad įvežami į Lietuvą kvepalai gali būti pagaminti pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises, surašė 6 prekių sulaikymo protokolus ir sulaikė 41 vnt. kvepalų.

GYVAI. "Man atrodo, kad patikimiausias būdas yra pirkti gyvai iš specializuotos parduotuvės, kuri laiko ir vartotojų patikrinta, kurioje gali pats pauostyti, ar kvapas patinka ir tinka, pasikonsultuoti su konsultantu", - teigė kvepalų žinovė Edita Vigelytė. Asmeninio albumo nuotr.

"Neoriginalūs kvepalai dažniausiai gabenami iš Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Tailando. Siekiant nustatyti ar prekės pagamintos pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises, apie prekių sulaikymą informuojamas intelektinės nuosavybės teisių turėtojas, kuris įvertinęs pateiktų prekių nuotraukas, kartais ir pačių prekių pavyzdžius, pateikia išvadą dėl jų originalumo. Jei nustatoma, kad prekės yra pagamintos pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises, tokios prekės sunaikinamos. Nustačius, kad neoriginalios prekės gabentos komerciniais tikslais, asmeniui surašomas administracinių nusižengimų protokolas už pramoninės nuosavybės teisių pažeidimą", - sakė specialistė.

Daugėja nekokybiškų gaminių

Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje gauti 48 vartotojų skundai dėl kosmetikos gaminių, taip pat ir kvepalų. Pasak tarnybos Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vyresnioji patarėjos Giedrės Nenartavičiūtės, dažniausia vartotojų skundų dėl kvepalų priežastis - nepateisinti vartotojų lūkesčiai dėl kvepalų kvapo išlaikymo.

Valstybinė vartotojų teisų apsaugos tarnyba, be kita ko, užtikrina, ar rinkai tiekiami ne maisto produktai, taip pat ir kosmetikos gaminiai, atitinka ne maisto produktų saugą, kokybę, ženklinimą nustatančių teisės aktų reikalavimus.

2018 m. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba atliko 240 kosmetikos gaminių patikrinimus, iš kurių 100 (41,6 proc.) patikrinimų metu nustatyti pažeidimai. 2017 m. metais kosmetiniai gaminiai buvo tikrinti 209 kartus, iš jų 82 kartus nustatyti pažeidimai.

"Dažniausiai pasitaikantys pažeidimai: parduodami gaminiai, kurių tinkamumo naudoti terminas pasibaigęs; ženklinimo etiketėje nenurodytas atsakingo asmens pavadinimas arba registruotas pavadinimas bei adresas; nepateiktas gaminio ingredientų sąrašas; nenurodyti konkretūs nurodymai dėl atsargumo priemonių, kurių reikia laikytis naudojant gaminį ir pan.", - vardino G. Nenartavičiūtė.

Pasak pašnekovės, patikrinimų metu, kilus įtarimų, kad kosmetikos gaminiai gali neatitikti saugos reikalavimų ar deklaruojamų, privalomųjų kokybės rodiklių, 39 (2017 m. - 15) kosmetikos gaminiai buvo pateikti bandymams. Iš jų 20 atvejų, kai rinkai buvo teikiami nesaugūs kosmetikos gaminiai (2017 m. tokie atvejai buvo 7).

"Atkreipiame dėmesį, kad prekybą neoriginaliomis prekėmis (falsifikatais) tiria policija, todėl, turint pagrįstų įtarimų, kad parduodama prekė gali būti klastotė, reikėtų kreiptis į policiją ir pateikti pareiškimą dėl pardavėjo galimai neteisėto prekinio ženklo naudojimo. Svetimu prekių ženklu neteisėtai pažymėtų prekių laikymas ar gabenimas komerciniais tikslais asmeniui užtraukia administracinę atsakomybę pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 125 straipsnį arba baudžiamąją atsakomybę pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 204 straipsnį (svetimo prekių ar paslaugų ženklo naudojimas)", - komentavo G. Nenartavičiūtė.

Klaipėdos VPK duomenimis, praėjusiais metais mūsų mieste tokių tyrimų pradėta nebuvo.

Kaip patikrinti

Internete yra daug patarimų, kaip atpažinti kvepalų klastotę arba falsifikatą. Pateikiame keletą dažniausiai minimų.

Pasak kvepalų žinovų, jau atidžiai panagrinėjus kvepalų pakuotę, galima pastebėti požymius, išduodančius klastotę.

Pakuotės kartonas turi būti sniego baltumo - ne pilkšvo, žalsvo ar purvinai gelsvo atspalvio.

Peršviečiama polietileno plėvelė turi būti suklijuota lygiai ir atrodyti lyg sulydyta, o jos viršuje turi būti nedidelis liežuvėlis, kurį patraukus plėvelė lygiai atsiklijuoja.

Gamintojo logotipas turi būti atspaustas ant kartono, o ne išspausdintas ar užrašytas ant polietileno plėvelės.

Gaminio sudėtyje turi būti nurodyta spirito koncentracija, kvapiųjų medžiagų sudėtis ir į sudėtį įeinantys galimi alergenai.

Ant kvepalų pakuotės dugno privalo būti aiškus brūkšninis kodas. Jeigu kvepalai pagaminti Prancūzijoje, brūkšninis kodas prasideda skaičiais 30-37, jei Vokietijoje - skaičiais 400-440, jei Jungtinėje Karalystėje - 50, jei Ispanijoje - 84, jei Italijoje - 80-83, jei JAV ir Kanadoje - 00-09.

Taip pat turi būti informacija, kokioje šalyje produktas pagamintas, jo pagaminimo data ir galiojimo laikas.

Prieš atidarant pakuotę ją galima supurtyti. Neturėtų pasigirsti jokio garso, kvepalų flakonas turėtų tvirtai laikytis pakuotės viduje.

Kvepalų flakono užrašai ir brūkšninis kodas turi sutapti su nurodytuoju ant pakuotės.

Kamštukas turėtų standžiai liestis prie flakono pagrindo, o pulverizatoriaus mechanizmas - tvirtai laikytis, neprasisukti.

Flakono stiklas turi būti kokybiškas, skaidrus, be jokių nelygumų ar oro burbuliukų.

Spiritiniu pagrindu pagamintus kvepalus galima patikrinti įdėjus flakoną 15-20 minučių į šaldytuvą. Jei kvepalai susidrums - jūsų rankose klastotė, jei ne - tikri kvepalai.

Kvepalų koncentracija

Labai svarbu perkant kvepalus, žinoti kokia jų koncentracija, t.y. koks procentas natūralaus ir gryno eterinio aliejaus yra ištirpęs gaminant kvepalus naudojamame alkoholyje. Kuo didesnė kvepalų koncentracija, tuo kvepalai ilgiau skleis aromatą ir bus brangesni.

Procentai, pateikti ant kvepalų pakuotės, nurodo spirito stiprumą.

Didžiausia jo koncentracija - tikruose kvepaluose, kurie žymimi PP - "pure parfum". Kvapiųjų medžiagų juose yra 20-30 proc., laikosi apie 8 valandas.

EDP - "eau de parfum", arba kvapusis vanduo. Kvapiųjų medžiagų - 15-20 proc., laikosi iki 4 valandų.

EDT - "eau de toilette", arba tualetinis vanduo. Kvapiųjų medžiagų - 10-15 proc. (moteriškuose "pour femme") ir 6-12 proc. (vyriškuose "pour homme"), laikosi iki 2 valandų.

EDC - "eau de cologne", arba odekolonas. Kvapiųjų medžiagų - 2-5 proc., laikosi panašiai kaip ir EDT. Beje, JAV pagaminti "cologne" pavadinti gaminiai savo sudėtimi prilygsta prancūziškiems EDP ir EDT - turi 12-20 proc. kvapiųjų medžiagų.

DP - "deo parfum", arba kvapusis dezodorantas. Kvapiųjų medžiagų - 3-5 proc., laikosi ne ilgiau kaip ir EDT, EDC.

Ant pakuotės šalia tūrio mililitrais galima rasti ir žymą - "fl.oz.". Tai amerikietiškas tūrio vienetas, reiškiantis "skysčio uncija". Vienas "fl.oz." yra lygus 30 mililitrų.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder