"Mūsų namas statytas pokario metais. Dar 1996-aisiais dėl neatsakingos, tačiau specialistų palaimintos rekonstrukcijos, nugriovus kapitalinę sieną, mūsų penkiaaukštis namas nusėdo. Pirmos laiptinės gyventojų durys deformavosi, sienose ir lubose atsivėrė išilginiai ir skersiniai plyšiai, įtrūkimai", - rašoma prašyme, kurį pasirašė 10 namo gyventojų.
Rašte nuogąstaujama, kad atlikus rekonstrukciją buvusios bibliotekos patalpose namo konstrukcijos gali nebeatlaikyti.
"Šiaip reikėtų džiaugtis, kad vyksta remontai, tačiau kai pamatėme, kiek daug buvusios bibliotekos patalpose išgriauta, sunerimome, kad namo konstrukcija gali sugriūti. Mums rūpi namo likimas. Be to, nežinome, ar naujieji savininkai turi leidimą tai daryti, ar ne", - svarstė namo gyventojas Algirdas Venslovas.
"Svarbiausia, kad mes nežinome, kas ten bus po rekonstrukcijos. Negaliu pasakyti, ar buvo išgriautos pagrindinės konstrukcijos, bet mačiau, kad išgriauta kaip reikiant. Kol griovė - bildėjo visas namas", - pasakojo Andrius Jankauskas.
Bendrovės "Statransa", kuri ir įsigijo minėtas patalpas, direktorius Stasys Stuopelis buvo labai nustebęs dėl šitokios gyventojų reakcijos. Jis pasakojo, kad kol kas patalpose vyksta tyrimų stadija - atidengtos grindys, kad būtų galima įvertinti bendrų komunikacijų būklę, išgriautos nereikšmingos namo konstrukcijai pertvaros ir dekoratyviniai elementai.
"Juk tam, kad sužinotum, ar reikia keisti vamzdynus, turi pamatyti, kokios jie būklės. Tačiau mes tikrai nelietėme pagrindinių konstrukcijų. Tokiems darbams atlikti, ką dabar padarėme, nereikalingi jokie leidimai ar gyventojų sutikimas. Dabar tik generuojame mintis, kaip šias patalpas suprojektuoti ir kaip įrengti. Dabar dirba projektuotojai, vėliau prisijungs architektai", - dėstė S. Stuopelis.
Pasak jo, daugiau nei prieš mėnesį dviejų laiptinių, su kuriomis ribojasi įsigytos patalpos, gyventojai raštiškai buvo informuoti, kokie darbai bus vykdomi, ir buvo įspėti, kad laikančiųjų konstrukcijų niekas nelies. O praėjusį penktadienį buvo nuspręsta sukviesti abiejų laiptinių gyventojus ir supažindinti su tolimesniais planais.
"Susirinkimas buvo, švelniai tariant, keistas. Keletas gyventojų vos įžengę per slenkstį pradėjo rėkti ir nenustojo visą laiką. Tuo tarpu tie gyventojai, su kuriais būtų galima konstruktyviai bendrauti, tylėjo, nes nei jiems, nei man nebuvo kur įsiterpti. Man tai kvepia reketu. Įsivaizduoju, kad antras žingsnis galėtų būti reikalavimas išdažyti laiptinę ar ištapetuoti buto sienas", - stebėjosi S. Stuopelis.
Suvokdamas, kad vykdant bet kokius rekonstrukcijos darbus reikės gauti gyventojų sutikimą, po šio susirinkimo jis sakė pradėjęs svarstyti, kad gali būti ir taip, jog gali ir nepavykti pakeisti susidėvėjusių komunikacijų - esą gali tekti palikti senas ir tiesiog apdrausti patalpas.
"Jei dalis gyventojų nenori suvokti, kad pakeitę bendro naudojimo komunikacijas mes darome gera visiems gyventojams, gali tekti ir atsisakyti šios minties. Juk mes nupirkome šias patalpas ne tam, kad pablogintume žmonėms gyvenimą, o atvirkščiai", - stebėjosi bendrovės direktorius.
Pasak jo, šiose patalpose planuojama įrengti biurus ir parduotuvę.
Apie Danės g. 23 namo gyventojų pasipriešinimą dėl pirmame aukšte rengiamų komercinės paskirties patalpų spaudoje rašyta ir prieš 15 metų. Tuomet gyventojai reikalavo, kad jiems būtų atlyginta turtinė ir moralinė žala, mat pertvarkant šiame name buvusią maisto prekių parduotuvę buvo išgriauta kapitalinė pertvara ir dėl to esą ėmė eižėti sienos. Tuomet Valstybinės statybos inspekcijos darbuotojai tikino, kad žmonių skundas juridiškai nepagrįstas, o padaryti defektai tik "mikroskopiniai".
"Kol kas viskas daroma teisėtai"
Gediminas POCIUS, Klaipėdos savivaldybės Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus vedėjas
Mūsų skyriaus specialistai vakar apžiūrėjo minėtas patalpas ir preliminariai konstatavo, kad ten atlikti darbai priskirtini paprasto remonto rūšiai. Tokiems darbams atlikti nereikalingi leidimai ar gyventojų sutikimas. Tačiau trečiadienį planuojame pasiimti inventorinius planus ir nuodugniau apžiūrėti minėtas patalpas. Tuomet bus galima gyventojams pateikti išsamesnes išvadas.
Pastebime, kad gana dažnai būna nepagrįstų gyventojų nuogąstavimų dėl kitų bendrasavininkių vykdomų remonto ar rekonstrukcijos darbų. Tačiau būna ir tokių atvejų, kai skundai pasitvirtina ir paaiškėja, kad gyventojai neturėdami jokių leidimų savo bute atliko kapitalinio remonto darbus - išgriovė sienas, kurios priskiriamos laikančioms konstrukcijoms.
Kai patalpose atliekami rekonstrukcijos darbai reikia gauti ne mažiau nei pusės namo bendraturčių sutikimą. Kita vertus, jei gyventojai neduoda sutikimo piktybiškai ir jų motyvai visiškai nepagrįsti, galima teisybės ieškoti teisme.
Rašyti komentarą