"Popierinių" butų era - tik prisiminimuose

"Popierinių" butų era - tik prisiminimuose

Kol kas nedžiuginanti ekonominė situacija ir pasikeitusios bankų kreditavimo sąlygos daugiabučių gyvenamųjų namų statybos Klaipėdoje visiškai nesustabdė. Tačiau optimistinių planų turintys nekilnojamojo turto projektų vystytojai pardavimais kol kas labai pasigirti negali.

Dabar jau daug kas su šypsena prisimena dar visai nesenus laikus, kai naujus butus išpirkdavo dar net nepradėjus statyti namo - pinigai buvo mokami už vaizdą popieriuje.

Šiuo metu kai kurie statytojai net nepradeda rezervuoti butų, kol namas nėra visiškai pastatytas. Priežastis paprasta - statybų metu keičiasi galutinė kaina.

Nekilnojamojo turto projektų vystytojai tikina, kad kai kurių statybinių medžiagų kainos jau pralenkė tas, kurios buvo prieš krizę, o sertifikuoti specialistai taip pat jau susigrąžino savo įkainius. Tuo metu naujos statybos butų kainos dar neturi tendencijos didėti ir krizinio lygio.

Perka ir svetimšaliai

"Tiesiog formuojasi sveika aplinka, kokia ir turėtų būti nekilnojamojo turto rinkoje", - komentavo bendrovės "Pamario troba", kuri stato Dragūnų kvartalą, komercijos direktorė Vilija Gerazimienė.

Šio kvartalo pradžioje, prie Liepojos gatvės, dabar statomas daugiaaukštis su komercinėmis patalpomis ir baigiamas įrengti 15 numeriu pažymėtas namas, esantis prie pat miško. Ir nors pastarajame name dėl esą išskirtinės vietos butų kainos aukštesnės nei kituose šiuo metu šiame kvartale parduodamuose namuose, žmonės jame butus rezervavo ir krizės metu.


NESKUBA. Dragūnų kvartale antrojo devyniolikauščio statybos dar gali užtrukti metus, todėl butai čia dar nerezervuojami.

 

"Nors butus pirmame devyniolykaaukštyje pradėjome pardavinėti prasidėjus krizei ir daugelis netikėjo pardavimų sėkme, iš 114 šiame name esančių butų laisvi yra likę vos keli. Dabar šalia statome antrąjį devyniolykaukštį. Šio pastato statybos realiai dar gali užsitęsti metus ir daugiau, todėl kol kas jo butų net nerezervuojame, bet žmonės jau domisi ir šiuo namu. Beje, pirkėjai domisi ir mažu, ir pakankamai dideliu plotu - yra tokių, kurie nori per 100 kvadratinių metrų būsto", - pasakojo V. Gerazimienė.

Manoma, kad dažniausiai naujo būsto žvalgosi jaunos šeimos. Visgi kai kurių šeimų planus įsigyti būstą pakoregavo ir nuo šių metų pradžios sugriežtintos bankų kreditavimo sąlygas, kai leidžiama skolinti ne daugiau nei 85 proc. būsto vertės.


Nekilnojamojo turto projektų vystytojai pastebi, kad naujus butus perka ir vyresnio amžiaus poros, norinčios susimažinti buto plotą ir tuo pačiu - mokesčius už šildymą.

"Paskutiniu metu atsirado dar vienas pirkėjų segmentas - baltarusiai, rusai ir ukrainiečiai, kurie dažniausiai perka naujus butus vasaros sezonui, poilsiui", - pastebėjo V. Gerazimienė.

Pasak jos, Dragūnų kvartalas bus užbaigtas, kai jo pakraštyje, besiribojančiame su ligoninės teritorija, bus pastatyti 4 septynaukščiai namai. Tačiau bent kol kas nėra žinoma tiksli data, kada čia bus pradėtos statybos.

Galėtų statyti daugiau

Nesustoti žada ir kiti naujų daugiabučių statytojai. Bendrovė "Arkada", Taikos prospekto gale ką tik užbaigusi dar vieno daugiaaukščio statybas, netrukus šalia pradės kito statybas, kurias planuojama užbaigti iki metų pabaigos. Planuose - dar keleto daugiabučių namų statybos Varpų gatvėje, kur jau stovi vienas šios bendrovės statytas daugiabutis.

"Kaip statėme, taip ir statome, kaip pardavinėjome, taip ir pardavinėjame. Žinoma, neslėpsiu, mūsų pajėgumai tokie, kad galėtume pastatyti ir dvigubai daugiau. Tačiau rinka dar nėra atsigavusi. Tokia pati situacija stebima jau kokie ketveri metai", - atviravo bendrovės komercijos direktorius Gintaras Adomavičius.

Tačiau jis dabartinėje situacijoje įžvelgia ir gerų dalykų - esą dabar rinkoje išliko tik tikrai šį darbą išmanantys specialistai.

"Juk prieš krizę buvome tapę statybininkų tauta. Statė visi, kas tik norėjo. Dabar labai svarbu statinio kokybė, žmonės nebeperka katės maiše. Prieš perkant nori matyti kaip butas atrodo, kokios medžiagos panaudotos apdailai", - pasakojo G. Adomavičius.

Vilniuje ir Klaipėdoje naujus gyvenamuosius namus statanti ir parduodanti bendrovė per metus iš viso parduoda 70-100 butų.

"Negaliu atsakyti kur perka geriau - sostinėje ar pajūryje. Procesas banguotas", - pastebėjo G. Adomavičius.

TERMINAI. Tauralaukio gatvėje kylantis keturaukštis su mansarda turėtų būti užbaigtas iki metų pabaigos. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

 

Juda toliau

Panevėžio gatvės gale, šalia Danės upės esančio daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalo "Dangės Vingis" vystytojai taip pat nežada nurimti. Artimiausiuose planuose - 4 keturaukščių namų su mansardomis statybos.

"Statyti šį kvartalą pradėjome 2007 ir iki praėjusių metų pastatėme tris devynaukščius. Beveik visi butai šiuose namuose jau parduoti, todėl galime judėti toliau. Tačiau kol kas derimės su statybininkais, nes jų kainos toli gražu nėra krizinės. Kaip, beje, ir statybinių medžiagų", - pastebėjo bendrovės "Bilukas" direktorius Andrejus Vaišvila.


Iš viso šiame kvartale planuojama pastatyti 250 šiuolaikiškai įrengtų butų.

Tęsiasi statybos ir sklype Tauralaukio g. 2. Pasak dabartinės šio sklypo savininkės bendrovės "Edex" direktoriaus Edmundo Dambrausko, keturaukštis su mansarda turėtų būti užbaigtas iki metų pabaigos. Name iš viso bus 48 butai nuo 35 iki 82 kv. metrų ploto.

"Iš viso planuojame pastatyti du namus - pirmąjį šiemet, o antrąjį kitąmet. Name, kurį statome, jau parduota apie trečdalis butų. Manau, tai visai neblogai, judėjimas yra. Žinoma, jei statytojai turi tikslą uždirbti 100 procentų - dabar tai neįgyvendinama užduotis. Nebent paveldėjai iš senelių žemės sklypą nuostabioje miesto vietoje arba mažyčiame sklype statai dangoraižį. Visi turi savo uždarbio maržą. Neslėpsiu, dabar ji tikrai nėra didelė", - atviravo E. Dambrauskas.

"Atsirado galimybė rinktis"

Linas JUOZAITIS, nekilnojamojo turto agentūros "Oberhaus" Vakarų Lietuvos regiono vadovas
Ko gero, dabar 95 procentai gyventojų iškeistų senos statybos butą į naujos, jei tik turėtų galimybę. Vilioja ne tik pigesnis išlaikymas, bet ir patrauklūs suplanavimai. Deja, yra viena problema - pardavus seną butą už tą pačią kainą įsigyti naują, kad ir mažesnio ploto, nėra lengva. Kainos senos ir naujos statybos butų skiriasi 35-50 procentų. Ko gero, pagrindinė problema, kodėl naujos statybos butai nėra masiškai šluojami - esant šiai ekonominei situacijai daugelis bijo įsipareigoti bankams. Visgi judėjimas yra, tačiau kainos jau keletą metų nekyla. Dabar naujos statybos būsto kvadratinis metras Klaipėdoje kainuoja nuo 3 iki 4,5 tūkstančių litų. Dar vienas teigiamas aspektas - dabar statomi namai tikrai yra kokybiški, nes baigėsi greitos statybos bumas.

"Trūksta patrauklios kvadratūros butų"

Indrė VALIONIENĖ, nekilnojamojo turto agentūros "Termionas" vadovė

Šiai dienai naujo būsto besižvalgantiems pirkėjams nelabai ką turime pasiūlyti. Anksčiau pastatytų butų pasiūla nelabai atitinka dabartinę paklausą, nes pirkėjai pageidauja 2-3 kambarių butų, kurių plotas būtų 60-70 kvadratinių metrų, o tokių yra tik vienas kitas. Prieš ekonominį nuosmukį projektuoti butai buvo žymiai erdvesni. Šiandien jie tapo mažiau populiarūs tiek dėl kainos, tiek dėl šildomų "kvadratų" kiekio. Tikimės, kad statytojai atsižvelgė į naujus pirkėjų poreikius.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder