Priklausomų nuo interneto daugėja

Priklausomų nuo interneto daugėja

Vis daugiau vaikų ir paauglių susiduria su priklausomybe nuo interneto. Vieni su šiuo žalingu įpročiu susidoroja greičiau, kitiems pavyksta sunkiau.
„Vaikų linijos“ koordinatorė, savanorių mokytoja Gintė Jaseliūnaitė sako, kad jaunuoliai nebijo kreiptis į specialistus ir ieškoti aplinkinių pagalbos.
- Į „Vaikų liniją“ dažniau kreipiasi tėvai ar vaikai?
- 2013 m. telefonu ir elektroniniais laiškais į liniją kreipėsi 4 kartus daugiau jaunų žmonių nei 2012 m.
Panašu, kad 2014 m. šie skaičiai gali didėti. Pagalbos dažniausiai prašo 11–15 metų paaugliai. Žinoma, sulaukiame ir kitokio amžiaus skambintojų. Kartais į liniją kreipiasi patys tėvai, jie nori sužinoti, kaip padėti savo atžaloms. Tačiau daugiausiai bendraujame su vaikais ir paaugliais.
- Kodėl vaikai ir paaugliai jums skambina?
- Jauni žmonės siekia pasitikrinti, ar tiek laiko, kiek praleidžia prie kompiuterio, yra normalu. Jie dažnai girdi nusiskundimų iš tėvų, kitų šeimos narių, kad daug laiko praleidžia prie kompiuterio, tad paskambinę į liniją tarsi siekia gauti patvirtinimą ar paneigimą to, ką sako aplinkiniai.
Kitais atvejais tikisi sulaukti rimtesnės pagalbos. Pavyzdžiui, vaikai ir paaugliai, susidūrę su interneto sukeltomis pasekmėmis, siekia atsikratyti žalingo pomėgio ir vėl pagerinti santykius su artimaisiais, draugais.
- Kokiomis interneto sukeltomis problemomis skundžiasi?
- Jaunuoliai dažniausiai susiduria su socialinėmis ir psichologinėmis pasekmėmis.
Skundžiasi suprastėjusiais santykiais su šeimos nariais, sumažėjusiu realių draugų ratu. Jie prasitaria, kad nebenori mokytis, lankyti pamokų. Guodžiasi, kad jų nebedomina anksčiau mėgta veikla.
Jauni žmonės nori atsitraukti nuo kompiuterio, bet nežino, kaip tai padaryti. Pabandę nusivilia, nes tuomet pradeda jausti neigiamus jausmus: irzlumą, pyktį, nuobodulį ar tuštumą.
- Kaip jiems padedate?
- „Vaikų linija“ teikia emocinę paramą, tad pokalbio metu siekiama, kad vaikas pasidalytų savo išgyvenimais, jausmais. Neretai išsipasakoję savo sunkumus jaunuoliai pradeda jaustis ramiau, jiems palengvėja.
Taip pat jauni žmonės patys ieško išeičių, kaip spręsti susidariusią problemą. Pateikia keletą siūlymų ir mes padedame išsirinkti tinkamiausią.
- Kaip suprantate, kad jaunuoliai tikrai turi priklausomybę?
- Priklausomybės nediagnozuojame, tai paliekame gydytojams. „Vaikų linijos“ tikslas - emocinė parama ir informavimas. Tačiau yra tam tikri kriterijai, padedantys suprasti, ar vaiko naudojimasis kompiuteriu yra žalingas.
Ilgas sėdėjimas prie kompiuterio - vienas iš kriterijų, bet tikrai ne vienintelis.
Pavyzdžiui, jei vaikas ar paauglys naudodamasis internetu 3 valandas nebejaučia tokio pasitenkinimo, kurį anksčiau patirdavo, praleisdamas 1 valandą, tuomet galima įtarti, kad tai jau yra socialinė–psichologinė pasekmė.
- Kodėl jauni žmonės tiek daug laiko praleidžia prie kompiuterio?
- Tiek vaikai, tiek suaugę praleidžia daug laiko prie kompiuterio. Tik suaugę gali „prisidengti“ darbu, o vaikai ir paaugliai tokios galimybės neturi.
Deja, dažnai internetas pasirenkamas kaip pabėgimas nuo sunkumų, problemų. Jauni žmonės yra smalsūs, nori eksperimentuoti.
Tad kompiuteris atveria tam visas galimybes: čia jie gali susikurti visaverčio dalyvavimo iliuziją – susiplanuoti gyvenimą tokį, kokio norėtų. Galiausiai virtualus pasaulis jaunuoliams tampa vieta, kurioje galima realizuoti svajones, valdyti situaciją, laisvai bendrauti. Natūralu, kad vėliau susikurtame pasaulyje norima praleisti kuo daugiau laiko.
- Papasakokite apie programą „Saugesnis internetas“?
- Nuo 2011 m. „Vaikų linija“ prisijungė prie projekto „Saugesnis internetas“, pagal kurį linija atlieka ir internetinio saugumo „pagalbos linijos“ funkcijas, t. y. teikia pagalbą vaikams, susidūrusiems su elektroninėmis patyčiomis, seksualiniu viliojimu, žalingu turiniu ir kita nemalonia ar bauginančia patirtimi, naudojantis interneto technologijomis. Internetu konsultuoja tėvus vaikų saugumo internete klausimais.
- Kodėl jaunuoliai susidūrę su šiomis problemomis turėtų kreiptis į „Vaikų liniją“?
- „Vaikų linijos“ savanoriai konsultantai yra pasiruošę išklausyti ir suprasti situaciją, išgyvenamus jausmus, padėti jaunam žmogui pasijusti geriau.
Taip pat savanoriai konsultantai yra pasirengę informuoti apie situaciją ir tinkamiausius sprendimo būdus. Tad jei vaikas jaučiasi pasimetęs, nežino, ką daryti, visada gali skambinti ir pasidalyti savo sunkumu ir mes kartu paieškosime problemos sprendimo būdų.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder