Per vasarą VDI nustatė per 300 nelegaliai dirbusių asmenų

Per vasarą VDI nustatė per 300 nelegaliai dirbusių asmenų

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) po karantino, atnaujinus daugelio sektorių veiklą, aktyviai tikrino įmones dėl nelegalaus (neteisėto) darbo. Dažniausiai tikrinti statybų, viešojo maitinimo ir apgyvendinimo, transporto ir apdirbamosios pramonės sektoriai, kuriuose nelegalus darbas labiausiai paplitęs. 

Po karantino, birželio – rugpjūčio mėnesiais, daugiausiai nelegalaus darbo atvejų, atlikus 379 nelegalaus darbo patikrinimus, nustatyta statybų sektoriuje – 196, viešojo maitinimo ir apgyvendinimo sektoriuje – 111 nelegaliai dirbusių asmenų. Tikrintos ir transporto sektoriaus, laikomo vienu rizikingiausiu, įmonės: 51 patikrinimo metu nustatytas 71 nelegaliai dirbęs asmuo. Apdirbamosios pramonės sektoriuje nustatyta mažiau nelegaliai dirbusių asmenų – 40.

„Atšaukus karantiną nemažai įmonių, siekdamos kaip galima greičiau atstatyti ikikarantininį finansinį gerbūvį, darbuotojus įdarbino nelegaliai. Visuomet pabrėžiu, kad toks taupymas darbuotojų sąskaita yra trumpalaikis. Per karantiną taip pat pastebėjome naują reiškinį, kai įmonėse paskelbus prastovas, jų darbuotojai, norėdami papildomai užsidirbti, vertėsi neregistruota individualia veikla, kuri taip pat yra viena iš nelegalaus darbo formų,“ – sako VDI vadovas Jonas Gricius.

VDI duomenimis, minėti statybų, transporto, gamybos sektoriai neatsitiktinai buvo imliausi įdarbinant asmenis nelegaliai po karantino, kadangi tokią ydingą praktiką taikė ir per karantiną (išskyrus viešojo maitinimo ir apgyvendinimo paslaugų sektorių, kuriam per karantiną taikyti vieni griežčiausių veiklos apribojimai). Per karantiną, kovo – birželio mėnesiais, nelegalus darbas labiausiai buvo paplitęs taip pat statybų sektoriuje – 114 nelegaliai dirbusių asmenų, transporto sektoriuje – 70 ir apdirbamosios gamybos sektoriuje – 36 nelegaliai dirbę asmenys.

Iš viso per vasaros patikrinimus nustatyti 566 asmenys (per karantiną – 450), kurie dirbo nelegaliai, nedeklaruotą darbą, buvo įdarbinti nesilaikant užsieniečių įdarbinimo tvarkos, iš jų: nelegaliai dirbo ir neregistruotą individualią veiklą vykdė 313 asmenų, 250 asmenų dirbo nedeklaruotą darbą, 3 buvo įdarbinti nesilaikant užsieniečių įdarbinimo tvarkos.

VDI primena, kad už nelegaliai dirbančius asmenis darbdaviams taikomos finansinės sankcijos: nesudarius darbo sutarties raštu arba nepranešus „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, darbdavys baudžiamas bauda nuo 868 iki 2896 eurų už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.

Taip pat VDI atkreipia dėmesį, kad vis dažniau nelegalų darbą keičia nedeklaruoto darbo formos, kai nežymimas dirbtas darbo laikas, neapskaitomas viršvalandinis ir naktinis darbas, darbai organizuojami poilsio dienomis, neįforminant to nustatyta tvarka, tuo pačiu neapmokama darbuotojui už darbą bei nesumokami nustatyti mokesčiai. Už tokio pobūdžio pažeidimą darbdaviui skiriama bauda nuo 200 iki 600 eurų.

Nelegalaus ir nedeklaruoto darbo kontrolė yra viena VDI prioritetinių veiklos sričių. Kasmet ji tampa vis efektyvesnė, pritaikant naujus patikrinimų metodus ir gerinant inspektorių pasirengimą patikrinimams. Mažinant nelegalaus darbo mastus, stipriai prisideda ir visuomenės požiūris, jog nelegalus darbas yra žalingas tiek valstybei, tiek darbdaviui, o labiausiai – pačiam darbuotojui. Todėl VDI ragina pranešti apie nelegalaus darbo atvejus pasitikėjimo telefonu (8 5) 213 9750 (galima pranešti anonimiškai) arba el. paštu [email protected].

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder