Automobilių importo klystkeliai

Automobilių importo klystkeliai

11,6 mln. eurų – tokia suma praėjusiais metais išaugo Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) dėmesio sulaukusių naudotų transporto priemonių pardavėjų indėlis į valstybės biudžetą. Teigiamos tendencijos tęsiasi ir šiais metais – palyginus 2018 m. ir 2019 m. pusmečių rezultatus, kontroliuotų šio sektoriaus verslininkų sumokėta mokesčių suma išaugo 22 proc. VMI specialistų atliekami patikrinimai ne tik papildo valstybės biudžetą, bet ir atskleidžia pagrindines daromų pažeidimų tendencijas.

„Naudotų automobilių prekybos, remonto ir prekybos automobilių dalimis sektorius išlieka tarp VMI prioritetų. Todėl šiais metais didesnis dėmesys skiriamas ir automobilių importu iš JAV užsiimantiems mokesčių mokėtojams“, - teigė Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – Kauno AVMI) viršininkė Judita Stankienė. Pasak J. Stankienės, dažniausiai pasitaikantys transporto priemonių importuotojų pažeidimai nesiskiria nuo viso sektoriaus: fiksuojami pajamų neapskaitymo, PVM vengimo, asmeninių poreikių tenkinimo atvejai. „Analizuodami surinktą informaciją stebime tam tikras pajamų slėpimo tendencijas: išrašomose sąskaitose nurodoma daug mažesnė suma nei ta, už kurią automobilis realiai buvo parduotas. Taip nesąžiningi verslininkai ne tik nesumoka priklausančių mokesčių, bet ir apsunkina sąžiningų mokesčių mokėtojų veiklą“, - pažymėjo Kauno AVMI viršininkė.

Pavyzdžiui, atliekant patikrinimus automobilius iš JAV importuojančiose įmonėse, pastebėta, kad automobiliai dažniausiai parduodami kaip neva turintys defektų (daužti, su variklio, greičių dėžės gedimais ir pan.). Tokios transporto priemonės visada parduodamos už gerokai mažesnę nei rinkos kainą. Paklausti, kodėl automobilius pardavinėja taip pigiai, verslininkai dažniausiai teisinasi tuo, kad vertintojai pastebi tik išorinius defektus, tačiau nemato rimtų variklio ar kitų svarbių mazgų gedimų. „Tokią versiją labai lengva paneigti. Remiantis VMI turimais duomenimis, matyti, kad daugeliui automobilių, kuriems esą reikia remonto, kitą dieną sėkmingai atliekama techninė apžiūra, ir jie užregistruojami Lietuvoje“, - apie pastebimas tendencijas pasakojo Kauno AVMI viršininkė J. Stankienė.

Pasitaiko bandymų nuslėpti PVM, automobilius fiktyviai parduodant kitose ES valstybėse įsikūrusioms įmonėms. Nustatyta atvejų, kai transporto priemonės masiškai parduodamos Latvijos mokesčių mokėtojams, nors realybėje automobiliai parduodami Lietuvos rinkoje. Panašia schema nesėkmingai bandė pasinaudoti vienos įmonės savininkas, įforminęs prabangaus BMW automobilio pardavimą Airijoje. Paaiškėjo, kad šis automobilis praėjus kelioms dienoms jau buvo įregistruotas Lietuvoje, tad verslininkui nebeliko nieko kito, kaip pripažinti fiktyvų sandorį ir į valstybės biudžetą sumokėti 4,8 tūkst. eurų mokesčių.

Automobilių importo ir jų pardavimo veiklą vykdančios įmonės yra linkusios nuslėpti dalį sandorių. „Nutarus patikrinti vienos įmonės neparduotų automobilių likutį, paaiškėjo, kad jos atstovai negali nurodyti ar pagrįsti 9 automobilių buvimo vietos. Neįtikėtina, tačiau po kelių dienų 7 automobiliai jau buvo parduoti, mokesčių administratoriaus specialistams pateikti reikiami dokumentai, įrodantys, kad šios pajamos yra apskaitytos, o mokesčiai - sumokėti“, - teigė J. Stankienė.

Siekiant mažinti šešėlinės ekonomikos reiškinius naudotų automobilių prekybos ir remonto bei autodetalių prekybos sektoriuje šiais metais toliau įgyvendinamos pasiteisinusios priemonės, taip pat imamasi ir naujų veiksmų. Pastebima, kad naudotų automobilių prekeiviai vis dar ragina gyventojus sandorį baigti pasirašant fiktyvią užsienietišką pirkimo-pardavimo sutartį, tad kaip ir praėjusiais metais, reguliariai lankomasi VĮ „Regitra“ padaliniuose. Didelė dalis naudotų automobilių prekybos vyksta elektroninėje erdvėje, todėl dėmesys skiriamas ir internetiniams automobilių prekybos portalams bei aukcionams.

VMI primena, kad apie įvairius pastebėtus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat užpildę elektroninę anketą svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui arba parsisiuntę programėlę išmaniesiems telefonams „Pranešk“, kuria naudojantis apie pažeidimus pranešti tapo dar paprasčiau: mokesčių mokėtojas gali pažeidimo vietoje nufotografuoti, padaryti garso ar vaizdo įrašą, pažymėti pastebėto pažeidimo vietą žemėlapyje ir šią informaciją perduoti tiesiai VMI.pix

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder