Pasikeitus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymui, minimalus verslo liudijimo mokestis nuo šių metų siekia 1 440 litų, tad kai kurie verslo liudijimai dėl to pabrango daugiau nei 10 kartų. Kadangi savivaldybių tarybos turi teisę socialiai jautrioms gyventojų grupėms nustatyti lengvatas, Klaipėdoje fiksuotą pajamų mokesčio dydį Darbo biržoje registruotiems bedarbiams šiemet buvo nuspręsta sumažinti 50 proc.
"Tokia lengvata taikoma tuo atveju, kai prašymo pateikimo metu gyventojas turi bedarbio statusą. Jei verslo liudijimas yra galiojantis ir gyventojas nori jį pratęsti, lengvata netaikoma. Pasibaigus verslo liudijimo galiojimo laikotarpiui bedarbio statusas atstatomas, tad, išsiimant naują verslo liudijimą, taikoma minėtoji lengvata", - aiškino Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorė Edita Cibienė.
Klaipėdos teritorinės darbo biržos direktoriaus pavaduotojas Andrius Adomaitis pripažino, kad pastarosiomis dienomis jau sulaukta bedarbių antplūdžio, kurie planuoja išsiimti lengvatinį verslo liudijimą.
"Jei įprastai per dieną tokių ateina keletas, tai praėjusį trečiadienį iki pat darbo pabaigos buvo ilgoka eilutė. Tačiau tokios bangos stebimos ir kitais atvejais - pavyzdžiui, kai absolventai baigia studijas ir ateina užsiregistruoti, kad gautų kompensaciją. Deja, Darbo biržoje daugelis dar nori užsiregistruoti ne tam, kad rastų darbo, o tik tam, kad gautų kompensacijų ir lengvatų. Tokius stengiamės atsijoti, kad jie į priekį praleistų tuos, kurie tikrai nori dirbti", - komentavo A. Adomaitis.
Jis užsiminė, kad būta minčių taikyti apribojimus ir lengvatas verslo liudijimams siūlyti tik ilgalaikiams bedarbiams, tačiau tam, kad tai būtų padaryta, būtų reiktų keisti daugelį teisės aktų.
E. Cibienė savo ruožtu priminė, kad šiemet keitėsi ir verslo liudijimų išdavimo taisyklės. Buvo apribota teisė į verslo liudijimą įrašyti kitus fizinius asmenis - nuo šiol čia gali būti įrašytas tik vienas asmuo. Vietoj prarastojo verslo liudijimo nuo šiol išduodamas ne dublikatas, o naujas.
"Pajamų mokestis galės būti grąžinamas visais veiklos nutrūkimo atvejais, kai ja nebus verčiamasi iki išduoto verslo liudijimo galiojimo laikotarpio pabaigos - neliko anksčiau taikytų apribojimų. Pasikeitus duomenims, pagal kuriuos buvo apskaičiuotas pajamų mokestis, gyventojas per 10 kalendorinių dienų apie duomenų pasikeitimus privalo pranešti bet kuriai teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai. Iki tol pranešimą reikėjo pateikti tai inspekcijai, kuri buvo išdavusį liudijimą", - aiškino Mokesčių inspekcijos atstovė.
Anot jos, iš šiuo metu galiojančių 105 veiklos rūšių sąraše lieka tik 90 - išbrauktos žemės ūkio paslaugų, gyvulių priežiūros ir šėrimo paslaugų, pynimui skirtų augalų auginimo, žuvų gaudymo verslinės žūklės įrankiais ir jų apdorojimo veiklos. Taip pat iš esmės pakeistos statybos veiklos: naujų statinių statyba, esamų statinių atstatymas ir remontas, esamų statinių restauravimas ir konservavimas.
Rašyti komentarą