Gamtinės dujos Lietuvai vėl brangsta. Gegužės mėnesį iš Rusijos importuojamų dujų kaina pakilo 10 procentų, palyginti su balandžio mėnesio kaina. Šilumos tiekėjai už dujas su transportavimo ir galios mokesčiu balandį mokėjo 1355 Lt/tne (tona naftos ekvivalento), o gegužę - jau 1476 Lt/tne.
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) prezidento Vytauto Stasiūno teigimu, kylant JAV dolerio kursui, brangsta ir dujos.
"Dujų kainos pasiekė protu nesuvokiamas ribas ir Lietuva neturi jokios galimybės jos kontroliuoti. Jei kainos bus pakeltos dvigubai, ir mokėti būsime priversti dvigubai. Esant tokiai situacijai, privalome skubiai ir radikaliai keisti šilumos gamybai naudojamo kuro balansą - būtina brangias dujas keisti vietiniu biokuru", - sakė V. Stasiūnas.
Anot jo, už šiuo metu vykstančias tuščias politines diskusijas dėl biokuro naudos sumokės galutiniai vartotojai - visi Lietuvos gyventojai.
"Kuo ilgiau bus kalbama ir nieko nedaroma, tuo ilgiau šalies gyventojai už šilumą mokės daugiau nei galėtų. Kiekvienas naujas šildymo sezonas yra vis brangesnis ir tik dėl to, kad šilumos kaina tiesiogiai priklauso nuo gamtinių dujų kainos", - teigė V. Stasiūnas.
Biokuras yra daugiau nei dvigubai pigesnis už gamtines dujas, šiuo metu šilumos tiekimo įmonėms vietinis kuras kainuoja mažiau nei 700 litų už toną naftos ekvivalento.
"Biokuro vartojimo nauda akivaizdi - vietiniu kuru šildomi šalies miestai už šilumos energiją moka mažiausiai Lietuvoje", - sakė V. Stasiūnas.
Praėjusį šildymo sezoną mažiausia šilumos kaina pasižymėjo Ignalina, Molėtai, Širvintos, Tauragė, Kelmė, Raseiniai, Varėna, Šilalė, Švenčionys, Birštonas, Mažeikiai, Šilutė ir Utena, kuriuose biokuro dalis kuro balanse sudaro nuo 50 iki 100 procentų. Pavyzdžiui, Ignalinoje šilumos energija kainavo 16,94 ct/kWh, Molėtuose - 17,04 ct/kWh, Tauragėje - 17,46 ct/kWh.
Anot Šilumos tiekėjų asociacijos, biokuro vartojimo plėtra šalies ūkiui taip pat naudinga socialiniu ir ekonominiu požiūriu. V. Stasiūno teigimu, auginant biokuro vartojimą, į Rusiją už dujas iškeliaujantys milijardai liktų Lietuvoje ir tektų naujoms darbo vietoms plečiant biokuro rinkos infrastruktūrą.
Rašyti komentarą