Vanduo klaipėdiečiams išliks vienas pigiausių Lietuvoje

Vanduo klaipėdiečiams išliks vienas pigiausių Lietuvoje

Nuo Naujųjų Klaipėdos miesto ir rajono gyventojams keisis vandens kainos. Vidutiniškai už šią paslaugą vartotojai mokės dešimtadaliu daugiau. Didžiausios įtakos tokiam pokyčiui turėjo keliami vis aukštesni reikalavimai vandens kokybei ir gerokai sumažėjęs suvartojimas.

Nors tarifai ir didės, vanduo Klaipėdos mieste ir rajone išliks vienas pigiausių Lietuvoje.

Kainas patvirtino vienašališkai

Naujas vandens kainas Klaipėdos mieste ir rajone Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija patvirtino vienašališkai, nesulaukusi vietos valdžios palaiminimo.

Šios paslaugos tarifai keisis po ketverių metų pertraukos. Naujos kainos įsigalios nuo sausio 1 d. Vidutiniškai vanduo ir nuotekų tvarkymas vartotojams pabrangs 11,3 proc.

Didžiausiam bendrovės "Klaipėdos vanduo" klientų ratui - daugiabučių ir individualių namų gyventojams - paslaugų kainos keisis nežymiai.

Vartotojams, atsiskaitantiems už paslaugas bute, geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kaina išaugs 3,9 proc. nuo 1,28 iki 1,33 euro už kubinį metrą be pridėtinės vertės mokesčio (PVM).

Individualių namų gyventojams - 6,8 proc. nuo 1,17 iki 1,25 euro už kubinį metrą be PVM.

Išaugs ir vadinamasis abonentinis mokestis - pardavimo kaina, kuri nuo šiol vadinsis apskaitos kaina. Vartotojams, gyvenantiems butuose, kuriuose įrengtas skaitiklis, ji didės 11,2 proc. nuo 1,16 iki 1,29 euro be PVM per mėnesį. Karšto vandens skaitiklių aptarnavimo mokestis nekis - išliks 0,52 euro.

Įsigaliojo griežtesni reikalavimai

Įmonės "Klaipėdos vanduo" generalinis direktorius Leonas Makūnas aiškino, kad tokiems pokyčiams įtakos turėjo keli faktoriai. Vienas pagrindinių - pasikeitę vandens kokybės reikalavimai, įsigaliojusios griežtesnės ES higienos normos. Tenka daugiau investuoti į vandens ruošimą.

L. Makūnas atkreipė dėmesį, kad per ketverius metus - tiek laiko nekito vandens kaina - atnaujinta pirmoji vandenvietė - sumontuota fluoro šalinimo įranga, rekonstruotos filtravimo sistemos. Šie darbai atlikti 2013 m.

"Prieš ketverius metus tvirtinant vandens kainą, šios investicijos buvo įvertintos tik iš dalies. Tad turėjome likusias sąnaudas įtraukti, skaičiuodami šią kainą", - tvirtino vadovas.

Įmonė "Klaipėdos vanduo" įrengė ir nuotekų dumblo džiovinimo įrenginius. Šios investicijos, skaičiuojant dabar galiojančią kainą, taip pat buvo įvertintos tik iš dalies.

Pasak L. Makūno, džiovinimo įrenginiai būtini bendrovei. Jie utilizuoja valymo įrenginiuose susidarantį dumblą. Kol įmonė neturėjo džiovinimo įrenginių, šis buvo kaupiamas.

"Turime apie 0,5 mln. kubinių metrų dumblo. Tai problema, kurią reikės išspręsti. Vieną poligoną užkonservuosime. Laikino saugojimo aikštelėje esantį dumblą utilizuosime", - pasakojo vadovas.

L. Makūnas atkreipė dėmesį, kad per dieną susikaupia 40 tonų šlapio arba 10-12 tonų džiovinto dumblo.

Naikina mažas vandenvietes

Įmonė "Klaipėdos vanduo" vandenį tiekia ir Klaipėdos rajono gyventojams, įmonėms, tvarko jų nuotekas. Pasak L. Makūno rajono įtaka paslaugos kainai yra nevienareikšmė.

Gargždų vandenvietės, kurią visada eksploatavo bendrovė "Klaipėdos vanduo", vandens kokybė gera ir jokių papildomų įrenginių diegti nereikia. Tad dėl jos kaina vartotojams mažėja.

Tačiau prieš beveik šešerius metus įmonė "Klaipėdos vanduo" perėmė dar 58-ias Klaipėdos rajone esančias vandenvietes. Tik dviejose jų vandens kokybė atitiko reikalavimus.

Įmonės "Klaipėdos vanduo" Vandens departamento vadovas Aidas Birgėla atkreipė dėmesį, kad net 14-oje perimtų vandenviečių leistinas normas viršijo boras, septyniose - fluoras.

"Abu šie elementai yra toksiški, o jų šalinimas yra labai brangus", - atskleidė vadovas.

Siekiant, kad Klaipėdos rajono gyventojams būtų tiekiamas kokybiškas vanduo, imtasi priemonių. Dėl to atsirado papildomų sąnaudų. Reikėjo remontuoti ir 15-a perimtų nuotekų valyklų.

"Norėdami sumažinti sąnaudas ir jų įtaką vandens ir nuotekų tvarkymo kainai, apsisprendėme naikinti Klaipėdos rajone esančias nedideles vandenvietes. Esame suinteresuoti, kad tokių objektų liktų kuo mažiau, tačiau žmonių be vandens nepaliksi", - tvirtino L. Makūnas.

Tad į Klaipėdos priemiesčiuose esančias gyvenvietes pradėti kloti vamzdynai. Vanduo čia gyvenantiems vartotojams tiekiamas iš miesto, o nuotekos tvarkomos centralizuotai.

"Vamzdynų klojimas ir eksploatacija atsieina pigiau nei sumontuoti naujus vandens kokybę gerinančius įrenginius kiekvienoje vandenvietėje. Klaipėdos miesto vandenvietės turi nemažus perteklinius pajėgumus. Tad vandens užtenka ir rajono gyventojams", - pabrėžė generalinis direktorius.

Vamzdynus tiesia į priemiesčius

Įmonė "Klaipėdos vanduo" vamzdynus jau yra paklojusi į visas Klaipėdos priemiesčiuose esančias gyvenvietes: Gindulius, Slengius, Jakus, Priekulę, Sudmantus, Mickus, Kuodžius, Dituvą.

A. Birgėlos teigimu, pasinaudojus ES lėšomis, vandentiekio tinklai bus pakloti į Trušelius, Mazūriškes, Senąją Kalotę, nutiesta magistralinė vandentiekio linija Klaipėda-Ketvergiai.

Modernūs vandens kokybės gerinimo įrenginiai bus pastatyti Veiviržėnuose, Dauparuose, Plikiuose, Drevernoje, Judrėnuose, Lapiuose. Šiuos darbus planuojama baigti kitų metų pabaigoje.

Kitąmet nauja vandens ruošykla bus pastatyta Girininkuose. Tai bus daroma pačios įmonės lėšomis.

Bendrovė "Klaipėdos vanduo" investuos ir į Daugmantų, Tilvikų, Rudaičių gyvenvietėse vandens gerinimo įrenginių statybas. Prie Daugmantų sistemos bus prijungti Lankupių vandentiekio tinklai. Šiuos darbus planuojama baigti 2019 m.

Šių metų pradžioje įmonė "Klaipėdos vanduo" savo lėšomis pastatė ir pradėjo eksploatuoti vandens ruošyklą Karklės vandenvietėje. Taip pat Auksoro vandentiekio tinklai prijungti prie Endriejavo geriamojo vandens tiekimo sistemos. Tad jų gyventojams tiekiamas vanduo jau atitinka reikalavimus.

"Kur negalime nutiesti vamzdžių, vandenvietėse statome vandens gerinimo įrenginius. Siekiame, kad visus vartotojus pasiektų kokybiškas vanduo. Tačiau bet kokį daiktą gaminti didelėje gamykloje yra daug pigiau nei mažose", - komentavo A. Birgėla.

Paneigė gajus mitus

Dalis miesto ir rajono gyventojų vengia gerti centralizuotai tiekiamą vandenį. Jie vadovaujasi mitais, kad jis esąs nekokybiškas, ir namo tempia didžiausius bambalius iš parduotuvės.

L. Makūnas pabrėžė, kad klaipėdiečiams tiekiamas vanduo atitinka visus reikalavimus ir yra tinkamas vartoti. Tad pirkti vandens iš parduotuvių ir leisti pinigų tikrai neverta.

Parduotuvėje penkių litrų vandens talpyklos kaina svyruoja nuo 0,70 iki euro. O kubinis metras jo atsieina nuo 140 iki 200 eurų. Toks kiekis įmonės "Klaipėdos vanduo" tiekiamo vandens atsieina 1,33 euro. Į šią sumą įskaičiuotas ir nuotekų tvarkymas.

Paklaustas, kodėl dalis gyventojų mano, kad iš čiaupo bėgantis vanduo yra nekokybiškas, L. Makūnas atsakė: "Veikiausiai įtakos turi ir tai, kad vamzdynais tiekiamas vanduo kartais susidrumsčia dėl avarijos ar remonto. Matyti drumzlių. Žmones jos atstumia, nors ir yra nepavojingos."

Anot A.Birgėlos, mitą apie prastą centralizuotai tiekiamo vandens kokybę kuria ir įvairių filtrų pardavėjai. Specialistų teigimu, šie įrenginiai reikalingi nebent tose vietose, kur nėra geriamojo vandens ruošyklos.

"Nesame nusiteikę prieš filtrus. Dėl jų suvartojama daugiau vandens - kad gautum litrą, antra tiek nukeliauja į kanalizaciją. Kai kurie filtrai per mėnesį "suvartoja" apie 8 kubinius metrus vandens. Tai mums naudinga. Didėtų pajamos. Tačiau pikta, kai žmonės kvailinami. Filtrai nereikalingi, kai vandens kokybė gera", - aiškino vadovas.

Suvartojimas akivaizdžiai sumažėjo

Įtakos kainai didėti turi suvartojamo vandens kiekio sumažėjimas. Nors per 10 metų įmonės "Klaipėdos vanduo" klientų skaičius padidėjo 40 proc., vandens sunaudojama trečdaliu mažiau.

L. Makūnas atkreipė dėmesį, kad 1991 m. vandens suvartojimas siekė 35 mln. kubinių metrų, o praėjusiais metais jo parduota 9,5 mln. Panašūs skaičiai bus fiksuojami ir šiemet.

"Skaičiuojant kainą, apie 85 proc. sudaro pastovios sąnaudos. Tik 15 proc. yra proporcingos suvartotam vandeniui. Jei pastarojo būtų naudojama daugiau, kaina mažėtų", - komentavo vadovas.

L. Makūno teigimu, įtakos mažesniam vandens suvartojimui turi kelios priežastys.

Atkreiptas dėmesys, kad anksčiau nebuvo įrengta skaitiklių. Žmonės leido vandens tiek, kiek norėjo, o mokėjo pastovią kainą. Pigus vanduo buvo ir įmonėms. Dabar pastarosios gerokai sumažino vartojimą. Taupyti vandenį padeda ir šiuolaikinė santechnika.

Nors Klaipėdos miesto ir rajono gyventojams vandens kaina nuo sausio didės, ji išliks viena mažiausių Lietuvoje. Nuo šiol vandens kaina bus nustatoma kasmet.

Įmonės "Klaipėdos vanduo" informacija

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder