Atliktas auditas atskleidė, kad šį statusą gavę projektai ne visada reikšmingai prisideda įgyvendinant valstybės interesus, be to, dauguma jų valdomi neturint aiškių valdymo principų.
Valstybei svarbaus ekonominio projekto statusą Vyriausybė 1999-2015 m. suteikė iš viso 41 projektui (dar 16-ai tokį statusą suteikė Seimas, tačiau Valstybės kontrolė jų neauditavo). Auditoriai atkreipia dėmesį, kad šie projektai yra atrenkami neturint bendros jų identifikavimo ir atrankos sistemos, projektų įgyvendinimo stebėsenos procesas yra komplikuotas, nėra kaupiama ir viešinama informacija apie jų eigą, būklę, pasiektus rodiklius ir bendrą jų įvykdymo naudą valstybei.
Nustatyta, kad šiuo metu stebimas tik vienas (iš 41) projektas.
Projektų įgyvendinimo būklė - įvairi. Apie 47 proc. projektų šiuo metu yra įgyvendinami, nors kai kurių iš jų vykdymas tęsiasi ilgiau nei 15 metų, 40 proc. yra baigti įgyvendinti, o 13 proc. projektų įgyvendinimą patys vykdytojai yra sustabdę.
Pasak Valstybės kontrolės, statusas suteikiamas net projektams, kurių nauda valstybei yra abejotina.
Galiojančiuose teisės aktuose nėra numatyta ir galimybė panaikinti statusą, net jei projektas yra užbaigtas arba nepradėtas įgyvendinti, arba jei jo vykdytojai nevykdė prisiimtų įsipareigojimų.
Projektų vykdytojai yra suinteresuoti, kad projektai būtų pripažinti kaip svarbūs valstybei, nes tada gauna įvairių lengvatų: jie gali supaprastinta tvarka paimti žemę visuomenės poreikiams ar išnuomoti ją be aukciono, atlikti supaprastintas teritorijų planavimo procedūras, mokėti mažesnius dividendus ar pelno įmokas į valstybės biudžetą.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą