Už svajonių algą dirbti nereikia

Už svajonių algą dirbti nereikia

Bankrutuojančio banko „Snoras“ kreditorių komitetas nusprendė bankroto administratoriui Nilui Kuperiui (Neil Cooper) mokėti 100 tūkst. litų dydžio algą. Esą tiek verta jo ilgametė tarptautinė patirtis. Be to, pusė tiek, kiek bankas uždirba per mėnesį - t.y. 5 mln. litų - bus atiduodama N.Kuperio komandai.

Aukso vertės paslaugos

N.Kuperio paslaugos Lietuvos mokesčių mokėtojams jau kainavo per 68 mln. litų. Dar apie 16 mln. litų išmokėta ir laikinojo bankroto administratoriaus Saimono Friklio (Simon Freakley) komandai.

Tačiau atrodo, kad lietuvių kišenės ir toliau bus kraustomos. „Snoro“ kreditorių komitetas nusprendė, kad banko administratoriui nuo rugpjūčio reikėtų mokėti 100 tūkst. litų dydžio mėnesinį atlyginimą. Ponas N.Kuperis vien per dieną uždirbs 5000 litų (per valandą - 652 litų) - ir tai, jei skaičiuosime, kad jis dirba po penkias dienas per savaitę, aštuonias valandas per dieną. Tačiau, deja, realybė kiek kitokia - banko administratorius iš tiesų dirba maždaug po 3 dienas per savaitę, o vėliau jis ir keli jo komandos nariai užsieniečiai skrenda namo.

„Buvo atsižvelgiama į planuojamų darbų apimtis ir N.Kuperio ilgametę ir tarptautinę patirtį sudėtingose bankroto bylose“, - paskirto atlyginimo dydį žurnalistams komentavo VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ vadovė ir „Snoro“ kreditorių komiteto pirmininkė Aurelija Mažintienė.

Pasak jos, toks atlyginimas patvirtintas atsižvelgiant į tai, kad per mėnesį vidutiniškai bankas gauna pajamų iki 10 mln. litų. Tiesa, pusė šios sumos bus atiduodama N.Kuperio komandai - jai nustatyta 5 mln. litų mėnesio išlaidų riba. Už tokią sumą administratoriaus komanda turėtų kurti stebuklus, tačiau jų pareigos įprastos - išsireikalauti suteiktas paskolas iš nemokių klientų. Taip pat už kreditorius tenkinančias sumas turėtų būti parduodamas „Snoro“ turtas, tačiau jokių pardavimo sandorių iki šiol nėra pasirašyta.

Lietuvai - ne pagal kišenę

Bankrutuojančio banko administratoriui paskirtu atlyginimu ypač piktinasi „Snoro“ indėlininkų ir kreditorių asociacija. Jos prezidentas Danas Arlauskas apgailestavo, kad net asociacija, į kreditorių komitetą delegavusi tris narius, negali gauti jai rūpimų atsakymų.

„Pasakyti, ar 100 tūkst. daug ar mažai - sunku, kai neaišku, už ką ši suma mokama. Ar tie 100 tūkst. bus mokami į rankas, ar tai suma iki mokesčių? Mes to nežinome, atsakymų negauname. Mūsų trys atstovai pasirašė konfidencialumo sutartį, kad į viešumą nebūtų išplatinta informacija, kuria jie disponuoja. Mes juos delegavome, mes jais pasitikėjome, o dabar jie prisidengia konfidencialumu. Klausimas: ar tie atstovai atstovauja mūsų interesams ir ar kreditorių komitetas atstovauja valstybės, į „Snorą“ investavusių piliečių interesams? Mums nebuvo atsakyta, ar dėl įvardijamų pono N.Kuperio savybių - išprusimo ir patirties - jis gali padaryti daugiau nei eiliniai Lietuvos administratoriai. Mes norime sužinoti, ar tie 100 tūkst. litų atitinka gaunamą rezultatą. Ką ir kalbėti apie tuos 5 mln. litų pono N.Kuperio komandai. Paprastas klausimas: ar reikia įdėti kažkokių pastangų, kad per mėnesį sugrįžtų tie 10 mln. litų? Mano supratimu, šita procedūra vyksta natūraliai - tie, kas buvo pasiskolinę iš banko, grąžina tuos pinigus“, - kalbėjo D.Arlauskas.

Seimo Audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė taip pat stebėjosi „Snoro“ administratoriui paskirtu atlyginimu.

„Tai tiesiog absurdas, kad leidžiama mokėti tokias sumas iš valstybės kišenės. Kreditorių susirinkime valstybės balsas yra lemiamas, todėl man labai keista, kad paskirtas toks atlyginimas. Aš nematau jokių didelių banko administratoriaus darbų, o paaiškinimas, kad jis turi didelę tarptautinę patirtį - nepakankamai įtikinamas. Tai eilinė bankroto byla, kuri ypatingai nesiskiria nuo kitų bankroto bylų“, - sakė parlamentarė.

Jos įsitikinimu, 100 tūkst. litų per mėnesį būtų galima įvertinti visos komandos darbą, tačiau ne vieno asmens. „Mes nesame Jungtinės Amerikos Valstijos ar Didžioji Britanija, kad mums pagal kišenę būtų tokie administratoriai. Nematau tragedijos: jei N.Kuperio netenkina mažesnis atlyginimas, tegul kreditorių susirinkimas paskiria kitą. Mes neprivalome sutikti su bet kokiomis sąlygomis“, - pridūrė ji.

L.Graužinienė sakė, kad Audito komitetas ketina paprašyti N.Kuperio pateikti ataskaitą, kaip panaudojami mokesčių mokėtojų pinigai. „Iš tiesų atsiskaityti privalėjo paprašyti Biudžeto ir finansų komitetas. Nesuprantu, kodėl iš jų pusės - visiška tyla“, - stebėjosi Seimo narė.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder