Turguje - pigios mėsos deficitas

Turguje - pigios mėsos deficitas

Jau ne pirmą savaitę pačios pigiausios mėsos miesto turgavietėse ieškantiems klaipėdiečiams dažnai tenka likti it musę kandus - pasiseka tik ankstyviausiems pirkėjams. Anot turgaus prekiautojų, lietuviška mėsa iškeliauja į Turkiją, tuo tarpu mėsos perdirbėjai pasiūlos sumažėjimo priežasčių mato ne vieną - ir sezoniškumą, ir kasmet silpstančią gyvulininkystę, ir eksportą.

"Jums pasisekė - atėjot pirmas, viską ir susišluosit, - tokiais žodžiais jautienos atraižų pageidavusį klaipėdietį ankstyvą šeštadienio rytą, dar prieš aštuonias, pasitiko naujojo turgaus prekiautojos. - Po jūsų dar ateis šimtai, bet mes jau nieko nebegalėsime pasiūlyti, tik brangesnę mėsą."

Anot moterų, paskutiniu metu susidariusią situaciją, kai pigiausios mėsos paklausa viršija pasiūlą, lėmė eksportas į Turkiją - esą didelę dalį turgininkų aprūpindavusi skerdykla šiuo metu vietoje parduoda mažiau nei anksčiau. Kalbama ir apie tai, kad gyvulių augintojai sulaikę kvapą laukia mėsos supirkimo kainų šuolio ir kol kas jų skersti neveda.

Užauginame per mažai

Pasak bendrovės "Agrovet" generalinio direktoriaus Augenijaus Gudžiūno, trumpalaikis jautienos pasiūlos sumažėjimas yra dėl sezoniškumo, taip būna kiekvienais metais nuo Naujųjų iki pavasarinio atšilimo.

"Kai ūkininkai pradeda galvoti apie pavasario darbus, prireikia pinigų sėkloms, dyzelinui, technikai, tada ir pasisiūlo parduoti gyvulių", - sakė jis.

Tačiau, anot jo, žvelgiant į bendras tendencijas galima pasakyti tai, kad Lietuva jau daug metų ne tik neužsiaugina gyvulių sau pavalgyti, bet nemažą dalį dar ir eksportuoja.

Per metus Lietuvoje užauginama 800 tūkst. - 1 mln. kiaulių, beveik pusė jų išvežamos į Rusiją, nes ten didesnė supirkimo kaina. Lietuviai per metus suvalgo per 2 mln. kiaulių, taigi apie trūkstamą kiekį reikia įsivežti. Perkama Vokietijoje, Danijoje - kur tik tinkamas kainos ir kokybės santykis.

"Smetonos laikais Lietuvoje buvo auginama per 3 milijonus kiaulių, sovietmečiu - net per 4. Mūsų žemė gali ir daugiau, bet mes net sau neužsiauginame", - apgailestavo A. Gudžiūnas.

Tiesa, anot jo, Europos Sąjungoje (ES) kiaulienos nestokojama, taigi ir Lietuvoje nepritrūks - kiek reikės, tiek bus įvežama.

"Lietuviška jautiena eksportuojama į Rusiją, Turkiją bei kitas trečiąsias ir Europos Sąjungos šalis. Jos trūkumas - natūralus", - sakė A. Gudžiūnas.

Anot jo, mėsinių galvijų pas mus auginama, ko gero, penkiskart mažiau nei būtų galima. Daug veršelių dar jaunų ūkininkai parduoda į Izraelį bei kitur.

"Bendra tendencija ta, kad pasaulyje daugėja burnų, Rytuose daugėja ir pinigų. Anksčiau ten, kur būdavo pasitenkinama trimis ryžiais, jau reikia ir gabaliuko mėsos. Mėsos paklausa pasaulyje didėja, matau geras perspektyvas užsiimti žemės ūkiu", - sakė A. Gudžiūnas.

Perka turkai

"Turgaus prekiautojų aiškinimas, kad ūkininkai užlaiko gyvulius tikėdamiesi supirkimo kainų didėjimo, galbūt ir logiškas atsižvelgiant į tai, kad brangsta pašarai. Vokietijoje kainos buvo sumažėjusios, bet dioksino skandalas baigiamas išspręsti, dėl pašarų kainų augimo ims kilti ir kiaulienos kaina", - sakė Mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius.


Tačiau jis taip pat atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje kiaulių kaina yra gal net šiek tiek didesnė nei ES vidurkis.

Jaučių augintojų viltis laukti, kol išaugs šios mėsos supirkimo kaina, E. Mackevičius užgesina. Anot jo, galvijų mūsų šalyje kasmet užauginama vis mažiau, bet stipriai mažėja ir vartojimas. Prieš kelerius metus žmogus vidutiniškai suvalgydavo apie 8 kg jautienos per metus, o dabar - perpus mažiau.

Jautienos kainai pašarų brangimas tokios įtakos nedaro, vartojimas Lietuvoje mažėja, be to, ši mėsa ir taip esanti nepigi.

Beje, ES situacija šiek tiek kitokia - galvijų stipriai mažėja, per paskutiniuosius porą metų išaugo eksportas. Tad 2010-aisiais ES pirmąsyk per kelerius metus sumažino eksporto subsidijas.

Pasak E. Mackevičiaus, pavyzdžiui, iš ES į Turkiją 2009 metais buvo išvežta 571 tona gyvų jaučių, o pernai - jau beveik 19 tūkst. tonų. Maždaug dukart išaugo eksportas į Alžyrą.

Turkai į ES mėsą atsigręžė čionykštėms kainoms maždaug susilyginus su Pietų Amerikos, iš kur jie veždavosi anksčiau. Būtent dėl šoktelėjusio eksporto jautienos supirkimo kainos taip pat ir Lietuvoje išaugo - ne taip seniai siekusios apie 4 litus už kilogramą gyvo svorio, jos padidėjo iki 6 Lt. Tokius pinigus mokant turkams, mokėti pradėjo ir rusai.

"Tačiau turkų pirkimas dabar stabilizavosi, kainos taip pat turėjo sumažėti - gal iki 5,5 lito už kilogramą", - sakė E. Mackevičius.

Tiesa, anot jo, turkų išvežama mėsa - ne tokia, kurią perkame mūsų turgavietėse - turkai ima geresnės kokybės. Taigi trūkumas atsirado ne dėl eksporto.

"Brangs neišvengiamai"

Kol kas mėsos produktų kainos Lietuvos parduotuvėse laikėsi gana stabilios, tačiau perdirbėjai neslepia, kad galimi pokyčiai.

Anot bendrovės "Klaipėdos mėsinė" generalinio direktoriaus Nerijaus Kuzmos, mėsos supirkimo kainos didėja - atsižvelgiant į rūšį - nuo kelių iki keliolikos procentų.

"Brangstanti mėsa turi įtakos produkcijos savikainai. Svarstome, ką daryti. Niekada nesinori kelti kainos, tai darome tik tada, kai neišvengiama", - sakė jis.

Tiesa, nei kada, nei kiek mėsos gaminiai galėtų brangti, "Klaipėdos mėsinė" kol kas nekalba.

Anot A. Gudžiūno, mėsos paklausa pasaulyje didėja, ir jei tokia tendencija išliks, maisto produktai, taip pat ir mėsa, neišvengiamai brangs.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder