Kelmės rajone, Lioliuose, senjorus glaudžiantys globos namai gali netekti licencijos, nes gyventojų daugėja, o patalpų trūksta. Teks plėstis. Projektuotojai septyniolika europinius reikalavimus atitinkančių kambarių įkainojo daugiau kaip šešiais milijonais litų. Senelių namų direktorius sako, jog už tiek milijonų perstatytų visą miestelį. Ūkiškai dirbanti įstaiga turi pagalbinį ūkį, darbuotojai ir pagrybauti išeina.
Maisto netrūksta
Direktorius Stepas Dzimidas kelis darbuotojus ir senelių namų gyventojus išleido į mišką grybauti. Jie pririnko nemažai grybų. Virėjos nuvalė, pasūdė. Bus Kūčių vakarienei.
Džiugina ir geras bulvių derlius. Augina pustrečio hektaro. Iki naujo derliaus visiems senelių namų gyventojams užteks sočiai pavalgyti.
Nuomojamoje žemėje auga morkų, burokėlių, javų. Grūdai vežami sumalti, iš jų valcuojami miltai ir gaminamos kruopos.
Prie durų stovėjo dėžės su geltonomis slyvomis. Virs saldžias košes. Vaisiai irgi iš senelių namų sodo.
Pagalbiniame ūkyje – 12 karvių. Globotiniams užtenka savo ūkio pieno, grietinės, varškės ir rūgpienio. Auginami jaučiai. Netrūksta mėsos.
Liolių globos namai garsėja tuo, kad gyventojai čia visuomet sotūs. Gali valgyti kiek tik nori.
Taip yra todėl, kad direktorius rūpinasi pagalbiniu ūkiu. Jeigu reikėtų pirkti visą maistą, 150–170 globotinių išlaikymas per metus pabrangtų milijonu litų.
Išsiversti būtų sunku. Globos namuose dirba 80 darbuotojų. Vien atlyginimams reikia apie 160 tūkstančių litų. Plius mokesčiai „Sodrai“, patalpų išlaikymas, elektra. O šiemet skirta tik 873 tūkstančiai litų. Neišeina nė po 100 tūkstančių mėnesiui.
MILIJONAI: Prie Liolių globos namų įsikūrusio Dienos užimtumo centro statyba kainavo 3 milijonus 159 tūkstančius litų. Virš jo suprojektuotas antras aukštas, kuriame būtų įrengta 17 kambarių seneliams. Projekte numatyta, jog tai kainuotų 6,2 milijono litų.
Globotinių indėlis mažėja
Dalis išlaidų kompensuojama iš globotinių pensijų bei negalios išmokų. Tačiau senelių namų kontingentas kasmet vis jaunėja. Ateina daug žmonių, neturinčių darbo stažo, neužsidirbusių pensijos, gaunančių tik socialinę pašalpą. Jų įnašas į namų biudžetą – menkas.
Gelbsti pagalbinis ūkis. Direktorius pasirūpino, kad ūkyje būtų keletas traktorių, nedidelis kombainas.
„Perkame ne tiek daug, – pasakoja S. Dzimidas. – Sviestą, kiaušinius, duoną, batonus, kiaulieną, vištieną, įvairius priedus, vaistus, higienos prekes. Maistui išleidžiame tik apie 18 tūkstančių litų per mėnesį. Tačiau vis tiek per metus susidaro apie 150 tūkstančių litų skolos. Rugsėjo algoms dar turime pinigų. O paskui – kaip Dievas duos.“
Jei ne pagalbinis ūkis, sako direktorius, skolos dar labiau išaugtų. Labai gaila, kad žemėtvarkininkai pardavė Globos namų iš valstybės nuomojamą žemę. Jeigu kurią dieną jos savininkai sugalvotų nenuomoti, būtų labai sunku. Reikia ir dirbamos žemės, ir ganyklų, ir pievų. Kad išmaitintų šitiek žmonių, privalo turėti bent 50 hektarų.
Pagalbiniame ūkyje įdarbinti du žmonės – šėrikas ir melžėja. Ūkiu rūpintis direktoriui padeda pavaduotojas.
ANKŠTUMA: Globotiniai gyvena po du-tris kambariuose. Jeigu projektas būtų pigesnis, papildomi kambariai jau būtų pradėti statyti, nes lengviau gautų lėšas.
Gyventojų daugėja, patalpų trūksta
Liolių globos namai atidaryti prieš dvidešimt metų. Jie plėtėsi. Daugėjo pastatų. Tačiau globos reikalingų žmonių daugėja sparčiai.
„Kai kurie globotiniai gyvena susispaudę – po du, tris kambaryje. Tai neatitinka europinių reikalavimų. Ateityje galime negauti licencijos,“ – pasakoja direktorius.
Nuspręsta pristatyti antrą aukštą virš neseniai atidaryto neįgaliųjų dienos užimtumo centro.
Antrajame aukšte „Panevėžio miestprojektas“ suprojektavo dar 17 kambarių. Kiekviename poros kambarių bloke turėtų būti atskiras dušas ir tualetas. Septyniolikos kambarių įrengimas, projektuotojų vertinimu, kainuotų 6,2 milijono litų.
Perstatytų visą Liolių miestelį
Ūkiškai besitvarkantis ir taupiai šeimininkauti mokantis S. Dzimidas stebisi, kodėl tokie dideli pinigai. Jo nuomone, antrajam aukštui ir kambariams su visa įranga užtektų ir pusantro milijono, o gal dar mažiau.
„Už tokius pinigus aš visą Liolių miestelį perstatyčiau, – sako direktorius. – Juk viskas jau įrengta statant Dienos užimtumo centrą: ir katilinė, ir liftas, ir rekoperacinė sistema. Negalima leisti šitaip vogti vidury baltos dienos. Ir kas mums skirs tokius didelius pinigus? Negalime net svajoti. Reikia perprojektuoti.“
Direktoriaus nuomone, neprotingas sprendimas globos namų padalinį įkurti Užvenčio ligoninėje.
„Dabar Užventyje gyvena 36 globotiniai. Ten vežame mėsą, pieną, kitus savo ūkio produktus. Bet nuo Užvenčio iki Liolių apie 40 kilometrų. Neūkiška taip eikvoti degalus.“
Globos namų plėtrai lėšų kol kas neskirta, nors jau gautas ir leidimas pradėti statybas. Teks keisti projektą arba atlikti darbus etapais.
Savivaldybės Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vedėjas Vytautas Vileikis tvirtina, jog projektą „finansuoja Europa“, todėl būtina laikytis visų „europinių reikalavimų“.
Rašyti komentarą