Laisvu pusdieniu sausio 15-ąją „Švyturys“ skelbia Klaipėdos sukilimo 90-ųjų metinių sukakties proga. Tą dieną 1923 m. Klaipėdą iš svetimšalių susigrąžino lietuviai.
„Klaipėdos kraštas „Švyturiui“ buvo, yra ir bus labai svarbus. Mums rūpi čia gyvenantys žmonės ir šio miesto istorija. Prieš beveik šimtmetį įvykęs Klaipėdos sukilimas yra lygiavertis nepriklausomybės dienai, jo dėka šiandien galime didžiuotis turėdami vieningą Lietuvą ir tokį uostamiestį, koks yra šiandien. Todėl manome, kad klaipėdiečiai turi sulaukti galimybės tinkamai paminėti sausio 15-ąją. Savo pavyzdžiu, dirbdami pusę dienos, norime užkrėsti ir kitus klaipėdiečius, kad galėtume visi kartu pajusti šventinę dvasią ir paminėti mūsų mylimam miestui tokią svarbią datą“, – sako Rolandas Viršilas, „Švyturio“ vadovas.
Klaipėdos aludariai prie iniciatyvos ragina prisidėti ir kitas uostamiesčio įmones.
Minėdamas Klaipėdos krašto atgavimo 90-ies metų sukaktį ir matydamas šios datos žinomumo trūkumą, „Švyturys“ lietuviams parengė dar ir specialų edukacinį projektą. Sausio 15-ąją internete startuoja naujas informacinis projektas www.didisalis.lt, kuriame išsamiai su iliustracijomis pateikta Klaipėdos sukilimo svarba ir eiga. „Švyturys“ ketina investuoti daugiau nei 200 000 Lt šiam Lietuvai svarbiam įvykiui paminėti ir su tuo susijusiam tautiniam pasididžiavimui skatinti.
Prancūzija Klaipėdos kraštą iš Vokietijos perėmė 1920 m. sausio 10 d., po Versalio taikos sutarties pasirašymo. Kilus idėjai inscenizuojant sukilimą susigrąžinti kraštą Lietuvai, 1922 m. pabaigoje suformuotas Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas ir pradėta ruoštis. Šaulių Sąjunga buvo atsakinga už organizacinius darbus, valstybiniais kanalais buvo gautas Maskvos ir Berlyno palaikymas. Sukilimas prasidėjo 1923 m. sausio 9 d. paskelbus manifestą Klaipėdos krašto gyventojams, 10 d. sukilėliai įžengė į krašto teritoriją, o po penkių dienų, sausio 15-ąją, pradėtas Klaipėdos šturmas. Prancūzams išsilaikius tik pusdienį Klaipėda pagaliau grįžo Lietuvai.
Rašyti komentarą