Geriausiai naminukės subtilybes įvaldžiusioje Šiaulių apskrityje per 8 šių metų mėnesius buvo sunaikinta beveik 4000 litrų šių nelegalių svaigalų. Tai tris kartus daugiau nei per tą patį laiką praeitais metais. Nelegaliai Lietuvoje klestintis verslas nepriverčia politikų imtis ryžtingų veiksmų legalizuojant naminės gamybą. Kitokių būdų, kaip su ja kovoti, jie taip pat nepasiūlo.
Sunku užtikrinti kokybę
Didėjant naminės degtinės prekybai ir mažėjant legaliam alkoholio pardavimui buvo svarstyta mažinti alkoholio akcizus, tačiau įstatymo pataisą dėl stiprių alkoholinių gėrimų gamybos legalizavimo kaimo turizmo sodybose Vyriausybė praeitais metais ryžtingai atmetė, nors tai gerokai papildytų valstybės biudžetą. Produktas, visada buvęs nelegalus, anot Vyriausybės atstovų, negali būti laikomas tradiciniu gėrimu, o ir būtų sunku kontroliuoti gamybos procesą saugumo požiūriu.
Panašios nuomonės yra ir Šiaulių policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo centro viršininkas Artūras Misiukevičius. „Legalizuojant naminę degtinę nebus galimybės užtikrinti kokybės ir gamybos procesui keliamų reikalavimų“, - įsitikinęs pareigūnas.
Didėja mastas
Nors naminukė - dažnas svečias lietuvio namuose, Policijos departamento Veiklos organizavimo ir prevencijos skyriaus vyriausiasis specialistas Gytis Milašius priminė, kad ne tik gaminti ir laikyti, bet ir vartoti naminę degtinę draudžiama. „Nors dažniausiai skiriamos piniginės baudos, tačiau už stiprių alkoholinių gėrimų laikymą ir gamybą gali grėsti net iki 5 metų laisvės atėmimo bausmė“, - informavo G.Milašius.
Nepaisant gresiančių baudų ir aktyviai teisėsaugos atstovų vykdomos kontrolės, didėja ne tik naminukės gaminimo mastas, bet ir gamintojų socialinių sluoksnių bei amžiaus įvairovė. „Nėra dominuojančios amžiaus grupės, nelegalia veikla užsiima visi, kurių socialinė padėtis sunki“, - pabrėžė su naminukės gamintojais kovojantis Šiaulių pareigūnas A.Misiukevičius. Pasak pašnekovo, nelegalaus verslo klestėjimą lemia iš šalies nesitraukiantis sunkmetis.
Anot A.Misiukevičius, galima pastebėti kintančias naminukės gamybos tendencijas. „Tobulėja gamintojų įranga ir pati gamyba. Verslas koncentruojamas ir didinamas. Vis mažiau lieka smulkių gamintojų“, - samanės gamybos naujoves pristatė A.Misiukevičius.
Esu ir pati ragavusi naminukės
Dalia TEIŠERSKYTĖ, Seimo narė:
Visur, nuo kaimo bobučių iki aukščiausių institucijų, gali gauti naminukės. Tik visi apsimeta, kad nieko nemato ir nežino. O politikai prieš Seimo posėdyje ar Vyriausybėje rėkdami, kokie blogi tie, kurie siūlo legalizuoti naminukę, visų pirma turėtų patys nei ragauti, nei vaišinti kitus.
O ar nebūtų geriau kaimo turizmo sodyboms, ūkininkams leisti legaliai verstis naminės gamyba ir kontroliuoti procesą?
Dabar Lietuva baigia nusinuodyti geriamais “brudais”. Mano manymu, daug pavojingesni yra visokie miksai, sidrai, kuriuos jaunimas geria, o jei ūkininkas padarytų kelis litrus geros kaimiškos degtinės, nuo to būtų ir žmonėms, ir valstybės biudžetui geriau.
Žinoma, esu ir pati ragavusi naminukės. O tai, kad politikai viešai ją geria, paskui rėkia, kad naminės degtinės negalima legalizuoti, yra politikų dviveidiškumas. Gali būti ir tai, kad tokiu būdu ginami kažkokie alkoholio pramonės atstovai.
Parengta pagal "Vakaro žinias"
Rašyti komentarą