Siūloma atsisakyti pensijų ribojimo individualių įmonių savininkams, tikrųjų ūkinių bendrijų nariams, asmenims, kurie verčiasi individualia veikla, ūkininkams, jų partneriams, komanditinių ūkinių bendrijų tikriesiems nariams.
Tai antradienį spaudos konferencijoje Seime sakė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys ir Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Edmundas Pupinis, pristatydami Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo pataisas.
"Teikiame Seimui svarstyti įstatymo pakeitimus, tarp kurių itin svarbūs tie, kurie nustatys palankesnę negu šiuo metu pensijų mokėjimo tvarką savarankiškai dirbantiems pensininkams. Siūlome jiems pensijos papildomai neriboti", - sakė R. J. Dagys.
Pasak jo, taip pat siūloma papildomai neriboti pensijų ir asmenims, gaunantiems autorines pajamas pagal autorines sutartis, kurie neturi darbo santykių, bei gaunantiems pajamas iš sporto ar atlikėjo veiklos iš draudėjo, su kuriuo jie nesusiję darbo santykiais.
Laikinojo įstatymo pataisos numato nemažinti pensijų ir kitoms grupėms: valstybinių socialinio draudimo senatvės pensijų asmenims, kuriems nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis; taip pat netekto darbingumo pensijų, netekusiems 45-55 procentų darbingumo (III grupės invalidumo pensijų), kurios mažesnės nei ribinis pensijos dydis (650 Lt).
Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas E. Pupinis sakė, kad įstatymo pataisomis siūloma neriboti ir ūkininkų pensijų.
"Darbo jėgos klausimas kaime ypač aktualus, nes dauguma gyventojų yra pensinio amžiaus, jų pensijos nedidelės, gaunamas atlygis už darbą - mažas. Sumažinus pensijas ūkininkaujantiems, jie pradėjo svarstyti galimybes išregistruoti ūkius ir nutraukti žemės ūkio veiklą. Teikiamame svarstymui Laikinojo įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projekte numatoma neriboti papildomai pensijų dydžio savarankiškai dirbantiems žemės ūkyje", - sakė E. Pupinis.
Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas pateikė konkrečius skaičiavimus: "Savo ūkyje dirbantis ūkininkas, turėdamas didelį darbo stažą, praėjusių metų gruodžio mėnesį gaudavo 1885 litų pensiją, o šių metų sausio mėnesį jo pensija sumažėjo iki 604 litų, kadangi toks pensijų mažinimas yra reglamentuotas laikinajame įstatyme. Priėmus siūlomas įstatymo pataisas, ūkininkas, dirbdamas savarankiškai, gautų visą pensiją. Tačiau jei jis dirbtų pagal darbo sutartį, pensija jam būtų mažinama atsižvelgiant į praėjusį mėnesį uždirbto atlyginimo dydį".
Parlamentaras priminė, jog laikinasis įstatymas buvo priimtas iškilus būtinybei stabilizuoti valstybės ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto deficito didėjimą ir apsaugoti socialiai jautrių asmenų grupes užtikrinant laiku mokamas išmokas.
"Dabar siūlomos jo pataisos iš esmės pakeis ūkininkų ir jų partnerių situaciją - jie galės dirbti savarankiškai, registruoti individualias įmones ir dėl to papildomai nepraras pajamų", - teigė E. Pupinis.
Įstatymo pataisų iniciatoriai tikisi, kad jos bus priimtos iki pavasario sesijos pabaigos. R. J. Dagio preliminariais duomenimis, metams tų pataisų įgyvendinimas kainuotų apie 50 milijonų litų.
"Todėl, manau, kad be Vyriausybės sprendimo mes negalėsime apsieiti, nors preliminariai tos nuostatos yra aptartos",- sakė R. J. Dagys.
Jis apgailestavo, kad socialdemokratai ir kitos opozicinės frakcijos dėl esą galimo prieštaravimo Konstitucijai atsisakė įtraukti į antradienio darbotvarkę Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo pataisas.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko R. J. Dagio teigimu, socialdemokratai spekuliuoja konstitucinėmis nuostatomis ir siekia, kad palankūs žmonėms sprendimai nebūtų priimami.
"Viešos socialdemokratų deklaracijos, kad jie rūpinasi ūkininkais, individualia veikla užsiimančiais gyventojais ir globos reikalingais vyresnio amžiaus žmonėmis neatitinka to, ką jie realiai daro Seime. Laikinojo įstatymo pataisų blokavimas, spekuliuojant Konstitucija, tą akivaizdžiai parodė", - sakė R. J. Dagys.
Pasak jo, laikinojo įstatymo pataisos bus teikiamos Seimui pakartotinai šį ketvirtadienį.
Rašyti komentarą