Būtent ji, laimėjusi anksčiau skelbtus viešųjų pirkimų konkursus, tiekia dujas daliai šalies šilumos gamintojų, taip pat ir "Klaipėdos energijai". Tad iki šiol išlieka nežinia, ar uostamiesčio bei Gargždų gyventojai dar šį šildymo sezoną pajus "pigesnių dujų" naudą.
Tiesa, "Klaipėdos energijos" atstovai tikina, kad net ir "Dujotekanai" nepavykus susitarti su Rusijos dujų monopolininku "Gazprom", klaipėdiečiams centralizuotai tiekiamas šildymas šiemet vis tiek turėtų pigti. To priežastis - rudenį veikti pradėsiantis naujas "Klaipėdos energijos" biokuro katilas.
Septintadalis rinkos
Žinia, dar gegužę, tarpininkaujant šalies Vyriausybei, "Lietuvos dujos" pasiekė susitarimą su Rusijos dujų tiekėju "Gazprom" dėl bendrovės importuojamų gamtinių dujų kainos sumažinimo. Mažesnė kaina taikoma atbuline data, nuo 2013-ųjų sausio 1-osios iki 2015-ųjų gruodžio 31-osios, kai baigsis galioti tarp bendrovių pasirašytas ilgalaikis kontraktas.
Minėto susitarimo teigiamas pasekmes jau pajuto ir dalis šalies gamtinių dujų vartotojų. Pavyzdžiui, nuo liepos pirmosios "Lietuvos dujų" aptarnaujamiems buitiniams vartotojams dujų tarifo kintamoji dalis vidutiniškai sumažėjo beveik 20 proc.
Visgi, kaip oficialiai skelbia pačios "Lietuvos dujos", pirmąjį šių metų pusmetį bendrovė užėmė tik 36 proc. Lietuvos importuojamų gamtinių dujų rinkos. Kiti importuotojai - "Dujotekana", "Haupas", "Achema" ir Kauno termofikacinė elektrinė.
Antra pagal dydį Lietuvoje rusiškų gamtinių dujų tiekėja bendrovė "Dujotekana" pernai šalyje iš viso pardavė apie 400 mln. kubinių metrų dujų. Tai beveik septintadalis viso Lietuvoje suvartoto dujų kiekio. Pagrindiniai pirkėjai - centralizuotai šilumą gaminančios įmonės.
Vedamos derybos
"Dujotekanos" prezidentas Vladimiras Orechovas "Vakarų ekspresui" patvirtino, jog derybos dėl mažesnių kainų bendrovės importuojamoms gamtinėms dujoms yra vedamos. Tačiau konkrečių raštinių susitarimų dar nepasiekta.
"Pačiu aukščiausiu lygiu žodžiu pažadėta, jog kaina bus sumažinta arba iki 20, arba iki 15 proc. Tačiau pasirašytų dokumentų dėl mažesnės kainos dar nėra, - sakė V. Orechovas. - Žada, kad susitarimai gali būti pasirašyti rugsėjo viduryje arba pabaigoje."
Anot jo, derybose dėl mažesnės gamtinių dujų kainos "Dujotekana" neturi tiek svertų, kiek, pavyzdžiui, turėjo "Lietuvos dujos". Mat tuo metu lygiagrečiai vyko derybos dėl "Gazpromo" valdomų bendrovių "Amber Grid" ir "Lietuvos dujos" akcijų pardavimo Lietuvai, grasinta naujais arbitražo procesais bei pan.
"Mums pavykus išsiderėti mažesnes gamtinių dujų kainas, jos iškart atpigtų ir mūsų klientams. Tai yra tik techniniai dalykai. Jei kaina būtų sumažinta atbuline data, pirkėjams tai būtų kompensuota. Dėl Lietuvoje veikiančio reguliavimo, skaidresnės rinkos, nei dujų, nėra", - sakė "Dujotekanos" prezidentas.
Teigiama, kad, pradėjus veikti naujam "Klaipėdos energijos" biokuro katilui, atpigs ir uostamiestyje centralizuotai tiekiama šiluma. Mat dalis energijos bus pagaminama naudojant jau ne dujas, o pigesnį, medienos žaliavos, kurą.
Sutarties nutraukti negali
Iš "Dujotekanos" dujas perka Klaipėdai bei Gargždams centralizuotai šilumą tiekianti bendrovė "Klaipėdos energija". Įmonės finansų direktoriaus Kęstučio Jonkaus teigimu, "Dujotekanai" laimėjus pernai skelbtą viešųjų pirkimų konkursą, su šia bendrove yra pasirašyta metinė gamtinių dujų tiekimo sutartis.
"Dujotekanai" nepavykus suderėti mažesnių kainų, nutraukti sutarties bei pasirinkti kito dujų tiekėjo negalėtumėme. Mat vadovaujantis pasirašytos sutarties nuostatomis, vis tiek būtume įpareigoti iš "Dujotekanos" nupirkti tą dujų kiekį, kuris nurodytas viešųjų pirkimų konkurso sąlygose", - sakė K. Jonkus.
Visgi pažymima, kad net ir šiemet neatpigus "Klaipėdos energijos" perkamoms gamtinėms dujoms, klaipėdiečiai jau šį šildymo sezoną galės pasidžiaugti kiek mažesnėmis sąskaitomis už šildymą. Mat netrukus veikti turėtų pradėti naujas Klaipėdos rajoninės katilinės 16 MW biokatilas, leisiantis "Klaipėdos energijai" dalį energijos pagaminti deginant medienos žaliavą.
Rašyti komentarą