Kaip teigia ne gyvybės draudimo bendrovės BTA teisės skyriaus vadovė Madlena Podvorskienė, galima išskirti keletą tendencijų sukčiautojų tarpe. Įmonės duomenimis, moterys dažniau klastoja medicinines pažymas, jos neretai tyčia susižaloja, idant gautų kuo didesnę išmoką. Vyrai, tuo tarpu, sukčiauja naudodamiesi kasko draudimu. Specialistės teigimu, pagal demografinius rodiklius sukčiautojus sunku išskirti, tokių atvejų pasitaiko visoje Lietuvoje.
„Per pastaruosius dvejus su pusę metų esame užfiksavę dvidešimt sukčiavimo atvejų. Lyginant pernai metus su 2011-taisiais, sukčiavimo atvejų buvo ketvirtadaliu sumažėję, tačiau per šių metų pirmą pusmetį jau užfiksuota tiek pat atvejų, kiek jų buvo per visus 2012-tuosius. Daugiausia neteisėtų bandymų pasipelnyti iš draudimo užfiksavome kasko bei kelionių draudimo rūšyse”, - teigė BTA teisės skyriaus vadovė.
Kaip teigia BTA specialistė, per pastaruosius metus BTA pasitaikė keletas itin įžūlių sukčiavimo atvejų. Vienas jų užfiksuotas, kai praėjus daugiau nei mėnesiui, moteris kreipėsi į draudimo bendrovę pranešdama, kad savo namuose, keldama nuo viryklės puodą su verdančiu vandeniu, trūkus puodo rankenai, nusiplikė dešinę šlaunį. Medikai nukentėjusiajai išdavė medicininę kortelę į rankas. Nustatyta, kad ji, išplėšusi iš medicininės kortelės originalius medicininius įrašus, juos registruotu laišku atsiuntė į draudimo bendrovę. Originalūs medicininiai dokumentai, kurie pateikti BTA, yra akivaizdžiai ištaisyti siekiant gauti didesnę draudiminę išmoką. Kitas atvejis užfiksuotas Pakruojo rajone, kai asmuo nebūdamas BTA bendrovės tarpininku ir nepasirašęs jokių sutarčių, neturėdamas teisės draudimo bendrovės vardu vykdyti draudimo veiklos, tyčia, elektroniniu būdu nukopijavęs BTA bendrovės blankus bei parašus, klastojo
bendrovės polisus ir juos realizuodavo. Abu asmenys už neteisėtą veiklą nuteisti.
Pasak M. Podvorskienės, gana populiarus sukčiavimo būdas yra apdrausti automobilį po eismo įvykio. Taip pat dažnai pasitaiko ir bandymų pateikti neteisingus duomenis ar eismo įvykio aplinkybes. Į eismo įvykio deklaraciją įrašoma daugiau automobilio pažeidimų, nei jų buvo iš tiesų, nurodoma neteisinga eismo įvykio vieta ir laikas. Kartais į eismo įvykio deklaraciją yra įrašomi kito asmens duomenys.
Draudikai, siekdami kuo labiau sumažinti minėtus sukčiavimo atvejus, taiko prevencines priemones: informuoja visuomenę apie sukčiavimo situacijas draudimo srityje, bendradarbiauja su kitomis draudimo bendrovėmis bei teisėsaugos institucijomis.
Išsiaiškinus nesąžiningus bandymus pasipelnyti iš draudimo, tokie piliečiai ne tik yra baudžiami, bet pasekmes jaučia ir ateityje: aferoje dalyvaujančių asmenų draudimo rizikos grupė pasikeičia - kitais metais jų draudimo įmokos žymiai išauga.
Remiantis Lietuvos banko duomenimis, per pirmuosius šešis šių metų mėnesius „BTA Insurance Company“ SE filialo Lietuvoje įmokos augo 12,6 proc. iki 92 mln. litų, lyginant su tuo pačiu pernai metų laikotarpiu. Bendrovė ne gyvybės draudimo rinkoje šoktelėjo į antrą poziciją bei šiuo metu užima 13,9 proc. rinkos. 2013 m. sausį-birželį ne gyvybės draudimo įmonė atlygino nuostolių draudėjams 8,6 proc. daugiau nei pernai atitinkamu laikotarpiu (44,3 mln. litų).
Rašyti komentarą