Antradienį pradedamas svarstyti šalies biudžeto projektas. Išklausius parlamentarų siūlymus po pirmojo svarstymo biudžeto projektas bus grąžintas Vyriausybei tobulinti.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas teigė, jog nagrinėjant biudžetą buvo gauta pasiūlymų papildomoms išlaidoms už 1 mlrd. 12 mln. litų. Už 756 mln. litų išlaidų pasiūlė Seimo nariai, o už 251 mln. litų - kitos organizacijos. O tarp pasiūlymų, kur rasti tam lėšų, dominavo iniciatyvos - mažinti asignavimus skolos valstybės vardu valdymui ir Valdovų rūmams.
Siūlymus mažinti asignavimus skolos valstybės vardu valdymui K. Glaveckas vadino nerealiais. O kalbėdamas apie raginimus karpyti asignavimus Valdovų rūmams, atkreipė dėmesį, kad siūlymų atimti iš jų pinigus yra žymiai daugiau nei jų numatoma.
Komiteto pirmininkas teigia neabejojąs, kad yra įmanoma surinkti 1 mlrd. litų iš kovos su šešėliu.
"Ypač opozicija tokiu tikslu abejoja, jie mano, kad milijardas sunkiai pasiekiamas. Per pastaruosius kelerius metus šešėlyje praradome 7 mlrd. litų, vieną milijardą ištraukti nėra didelės problemos, yra problema tik dėl politinės valios, o kitkas yra pasiekiama", - sakė K. Glaveckas.
Biudžeto ir finansų komitetas pasiūlė Vyriausybei kitų metų biudžeto išlaidas didinti kiek daugiau nei 30 mln. litų. Daugiausia didinti asignavimus siūloma pasiruošimui 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionatui. Tam išlaidas siūloma padidinti 26 mln. litų, iš jų 20 mln. litų skirti Kauno arenos automobilių stovėjimo aikštelei įrengti, 6 mln. litų - daugiafunkcinio sporto komplekso Prienuose statybai.
Komitetas siūlo papildomai 50 tūkst. litų skirti socialinei paramai nusipelniusiems sporto veteranams. Raginama surasti papildomus 4,2 mln. litų Valstybės sienos apsaugos tarnybai, iš jų 1,2 mln. litų - operatyvinei veiklai stiprinti, 1 mln. litų - transporto išlaidoms, 2 mln. litų - mokėjimui už darbą naktį, poilsio ir švenčių dienomis, budėjimą.
Pajamų srityje Vyriausybei siūloma 300 mln. litų padidinti planuojamas pajamas iš valstybės valdomų įmonių mokamų pelno mokesčio ir dividendų.
Komiteto nuomone, 250-300 mln. litų būtų galima gauti iš valstybinio turto privatizavimo.
Pritardamas Ekonomikos komiteto siūlymui, Biudžeto ir finansų komitetas siūlo taupyti atsisakant investicijų į kompiuterius, baldus ir lengvuosius automobilius. Taip pat yra siūloma apsvarstyti frakcijos Tvarka ir teisingumas nario Andriaus Mazuronio pasiūlymą sumažinti 2011 metais planuojamus skirti biudžeto pinigus ministerijų, valstybės įstaigų bei kitų institucijų ilgalaikiam turtui įsigyti.
Spalio 14 d. Vyriausybė specialiame posėdyje pritarė kitų metų biudžetui. Planuojamos kitų metų nacionalinio biudžeto pajamos su Europos Sąjungos lėšomis - 27 mlrd. litų, iš jų 7 mlrd. - europinės lėšos. Nacionalinio biudžeto asignavimai planuojami 29 mlrd. litų, iš jų 7 mlrd. - europinės lėšos.
Biudžeto projekte yra numatomos 2,4 mlrd. litų didesnės pajamos nei šiemet. Po milijardą litų tikimasi gauti iš ekonomikos augimo ir "šešėlinio" verslo. Daugiausia, arba 41,2 proc. visų nacionalinio biudžeto pajamų, ketinama surinkti iš pridėtinės vertės mokesčio, 18,3 proc. visų nacionalinio biudžeto pajamų ketinama surinkti iš gyventojų pajamų mokesčio. Akcizų 2011 m. biudžeto projekte suplanuota 3 576,5 mln. litų. Iš pajamų iš pelno mokesčių numatoma gauti apie 1,178 mlrd. litų.
Kitąmet planuojama gauti apie 70 mln. litų daugiau pajamų iš valstybinio miško kirtimų per mokesčius, kuriuos moka urėdijos, taip pat 50 mln. litų daugiau iš valstybinės žemės pardavimo. Kitąmet bus gauta tris kartus mažiau Lietuvos banko likutinio pelno nei 2010-aisiais.
Išlaidos numatomos 700 mln. litų didesnės nei šiemet. Jos labiausiai auga dėl skolos aptarnavimo ir dotacijų savivaldybėms. Skolos aptarnavimo išlaidos kitąmet bus 325 mln. litų didesnės nei šiemet. Dėl socialinės paramos gavėjų išlaidos augs 410 mln. litų, dėl ikimokyklinio ugdymo krepšelio įvedimo tikslinė dotacija savivaldybėms augs 193 mln. litų.
Rašyti komentarą