Diskusijoje dalyvaus Europos pieno tarybos - skėtinės Europos pieno gamintojų organizacijos, labai aktyviai ginančios pieno gamintojų teises - prezidentas Romualds Šaberris (Romuald Schaber) ir viceprezidentė Sieta van Keimpema.
Dėl planų panaikinti pieno kvotas yra susirūpinę ir Žemės ūkio rūmai. Pasak ŽŪR pirmininko Andriejaus Stančiko, nėra abejonių, jog panaikinus kvotas pieno produkcijos apimtys ES padidės. Dėl to gali sumažėti pieno supirkimo kainos, o drauge ir ūkininkų pajamos. Dideli ūkiai iš inercijos galės išsilaikyti ilgiau, tuo tarpu mažiems ūkiams gresia krizė. Reikia atkreipti dėmesį, jog tai - ne tik ekonominė, bet ir socialinė problema.
"Smulkūs ir vidutiniai šeimos ūkiai, nors ir neišsiskiriantys pridėtinės vertės sukūrimu, visgi kuria svarbias viešąsias gėrybes - palaiko užimtumo ir pajamų lygį kaime. Turi būti sukurtos priemonės, kurios padėtų tokiems ūkiams išsilaikyti”, - sako ŽŪR pirmininkas. "Kvotų negalima panaikinti, kol nebus sukurti veikiantys mechanizmai, reguliuojantys rinką ir saugantys pieno gamintojus nuo pernelyg didelių sukrėtimų”.
Lietuvos pieno sektorius jau ir taip išgyvena ne pačius geriausius laikus - kasmet smarkiai mažėja pieninių galvijų skaičius, sektorių dažnai krečia dėl supirkimo kainų sumažinimo kylančios krizės. Pieno ūkius labai skaudžiai palietė ES paramos moduliacija, atėmusi dalį ūkininkų pajamų.
ŽŪR teigimu, pieno gamintojai, baimindamiesi, kad neapdairus kvotų panaikinimas gali vesti prie visiško pieno sektoriaus Lietuvoje žlugimo, ragina nelaukti, kol padėtis taps katastrofiška, ir ragina pieno sektorių gelbėti jau dabar. Lietuvos pieno gamintojų asociacija tikisi, jog diskusijos tarp pieno gamintojų, valdžios atstovų ir Europos pieno tarybos vadovų padės rasti sektoriaus problemų sprendimo būdų.
Rašyti komentarą