PVM ribos didinimas smulkiųjų nenumalšins

PVM ribos didinimas smulkiųjų nenumalšins

Keliolika metų egzistuojančią 100 tūkstančių litų metinės apyvartos ribą, kurią viršiję verslu užsiimantys gyventojai jau turi registruotis PVM mokėtojais, šiemet ketinama didinti. Smulkiuosius verslininkus tai džiugina ir liūdina - į didinimą jie reaguoja teigiamai, bet numatytą sumą laiko per maža - net Latvijoje ji esanti didesnė.

Be to, reaguodami į valdžios sprendimą nuo gegužės dengtose turgavietėse prekiautojams maisto produktais įdiegti kasos aparatus, smulkieji verslininkai primena senus, bet taip ir netesėtus valdžios pažadus įteisinti daugiau verslo vykdymo formų.

Vasario 7 dieną smulkieji prekybininkai rengiasi protestuoti prieš valdžios planus turguose įvesti kasos aparatus ir ketinimus panaikinti verslo liudijimų sistemą.

Būti PVM mokėtoju - naudinga

Viešas diskusijas dėl registracijos PVM mokėtojais ribos padidinimo nuo 100 tūkst. iki 150 tūkst. litų Finansų ministerija inicijavo praėjusių metų vasarą. Tokiu žingsniu siekiama supaprastinti PVM administravimą ir padidinti jo efektyvumą.

Sulaukta teigiamo visuomenės požiūrio, todėl Europos Komisijai pateiktas prašymas inicijuoti atitinkamų Europos Sąjungos teisės aktų pakeitimų priėmimą.

"ES Tarybai vienbalsiai pritarus tokiai išlygai Lietuvai (direktyvoje sprendimų priėmimui yra numatytas 8 mėn. laikotarpis), atitinkamai bus tikslinamas Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymas", - aiškina Finansų ministerija.

Beje, ministerija taip pat atkreipia dėmesį, kad dalis verslu užsiimančių gyventojų savanoriškai registruojasi PVM mokėtojais net ir nepasiekę tos 100 tūkst. litų apyvartos ribos.

"Nes tai naudinga. PVM mokėtojai ne tik turi prievolę sumokėti PVM, bet ir galimybę susigrąžinti perkant prekes ar paslaugas sumokėtą PVM. Šiuo metu Lietuvoje PVM mokėtojų gyventojų - fizinių asmenų - yra 16,5 tūkstančio", - informuoja ministerija.

Daugiau uždirbsi - daugiau mokėsi

Nuo 2012-ųjų PVM mokėtojų laukia dar viena, anot ministerijos, teigiama naujiena - nebebus galima mokėti fiksuoto dydžio pajamų mokesčio.

Šiuo metu egzistuoja dvi galimybės verstis individualia veikla - išsipirkus verslo liudijimą už tam tikrą mokestį arba pagal vadinamąją pažymą, kai pajamų mokestis mokamas nuo uždirbto pelno. Išliks tik pastaroji galimybė.

Pasak finansų ministro patarėjos visuomenės informavimo klausimais Giedrės Balčytytės, tai yra palankesnis ir teisingesnis apmokestinimas - jei pelno neuždirbi, mokėti nereikia, o kuo daugiau uždirbi, tuo daugiau ir sumoki. Be to, galima atskaityti patiriamas sąnaudas - iki 30 proc. be pateisinančių jas dokumentų, o daugiau - pateikus tokius dokumentus.

"Principinė veiklos apmokestinimo nuostata yra tokia, kad apmokestinimas turėtų būti proporcingas gaunamoms pajamoms. Juk taip yra solidariose visuomenėse, kad tie, kurie uždirba daugiau, didesne dalimi prisideda prie visos visuomenės gerovės - socialinių, švietimo, sveikatos, viešosios apsaugos sričių finansavimo - sumokėdami mokesčiais proporcingą savo pajamų dalį", - aiškina Finansų ministerija.

"Siūlom 100 tūkstančių eurų"

Donatas BOTYRIUS, Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas

Mūsų asociacija siūlė, kad riba, nuo kurios registruojamasi PVM mokėtoju, būtų didinama iki 100 tūkstančių eurų. 150 tūkst. litų yra per mažai. Bet Vyriausybės nuomonė svarstant šį klausimą buvo kita - argumentuota, kad nesurinks mokesčių ir biudžete atsivers dar didesnė skylė. Latvijoje riba siekia 175 tūkst. litų. Kodėl pas mus tik tiek? Todėl, kad stojant į ES mūsų derybininkai tik tiek sugebėjo išsiderėti. Kitos šalys pasidarė daugiau. Maksimali riba ES yra 100 tūkst. eurų. O kad apskritai didinama, reaguojame teigiamai - juk tas 100 tūkstančių nesikeitė dar nuo 1995 metų. Tikimės šios naujovės jau nuo liepos 1 dienos.

Nieko nėra keisto, kad kai kurie besiverčiantieji individualia veikla registruojasi PVM mokėtojais iki 100 tūkst. litų metinės apyvartos ribos, o kiti - ne. Nesiregistruoja tie, kurie nėra tarpininkai, o parduoda galutiniam vartotojui - jei nesi PVM mokėtojas, gali parduoti už mažesnę kainą, nepridėdamas to 21 proc.

Mus jaudina kitas dalykas - prieš porą metų valdžia žadėjo padaryti daugiau prieinamų verslo vykdymo teisinių formų smulkiajam verslui, t. y. turėjo atsirasti šeimos įmonės, "miniuabai" ir pan. Nieko nepadarė, kad žmonės galėtų pereiti į aukštesnę veiklos formą. Yra tik individualios įmonės su neribota civiline atsakomybe ir UAB, kur be buhalterio negali vykdyti veiklos. Žmonės norėtų pereiti į aukštesnę veiklos formą, kad susirgę galėtų gauti ligos pašalpas, jaunos mamos - motinystės išmokas. O dabar nėra galimybės.

Kasos aparatai yra paskutinis lašas, perpildęs smulkiųjų verslininkų kantrybės taurę. Viskas išsilies vasario 7-ąją prie Seimo rūmų.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder