„Galima sakyti, tai paskutinis žingsnis, kuris lems litų keitimo į eurus tvarką“, – sako Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Pasak premjero, šiuo įstatymu nustatoma pasirengimo įvesti eurą, litų keitimo į eurus, litų išėmimo iš apyvartos tvarka. Ja remsis komerciniai bankai ir verslas, skelbiama pranešime spaudai.
Visuomenė turi būti informuota, kad šiuo įstatymu komerciniai bankai litus į eurus keis šešis mėnesius nuo euro įvedimo dienos neatlygintinai ir neribodami sumos. Šiam terminui pasibaigus, litų banknotai į eurus neatlygintinai ir neribojant sumos keičiami dar šešis mėnesius bankų padaliniuose, kurių sąrašą nustato Lietuvos bankas.
Numatyta bankų teisė nustatyti reikalavimą, kad norintis pasikeisti į eurus 15 tūkst. litų sumą (Lietuvos paštas galėtų nustatyti kitą, pvz., mažesnę sumą) klientas turi apie tai iš anksto informuoti banką. Litų keitimui į eurus taikomi visi Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme nustatyti reikalavimai.
„Įstatymu taip pat nustatyta bendra matematinė apvalinimo taisyklė, kai apvalinama į mažesnę pusę, jei po kablelio skaitmuo mažesnis už penkis, ir į didesnę – kai skaitmuo penkis arba didesnis“, – sako premjeras.
Perskaičiuojant litais nustatytą darbo užmokesčio dydį į eurus – jei po perskaičiavimo trečias skaitmuo po kablelio būtų didesnis už nulį, prie perskaičiuojamo darbo užmokesčio dydžio eurais būtų pridedamas vienas euro centas. Toks pats apvalinimo principas gavėjo naudai taikytinas ir perskaičiuojant pensijas ir kitas socialinės apsaugos išmokas.
Kainos litais ir eurais skelbiamos praėjus 30 kalendorinių dienų po ES Tarybos neatšaukiamai nustatyto euro ir lito perskaičiavimo kurso nustatymo dienos ir 6 mėnesius po euro įvedimo dienos. Tą griežtai turi vykdyti mūsų verslas. Taip pat atsižvelgiant į euro zonos valstybių praktiką ir Europos Komisijos rekomendacijas, numatyta kad litas, kaip teisėta mokėjimo priemonė, naudojama 15 kalendorinių dienų po euro įvedimo dienos.
Rašyti komentarą