Prie vaikų pinigų pasišildys ir tetulės

Prie vaikų pinigų pasišildys ir tetulės

Vakar tėveliams, norintiems užpildyti elektroninius prašymus dėl vaiko pinigų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos prižiūrima registravimo sistema „Spis.lt“, kaip ir praėjusią savaitę, dėkojo „už supratimą“ ir siūlė „jungtis vėliau“. Juk atgauti po 30 eurų už vaiką bus galima net po 12 mėnesių! O dar geriau, jei prašytojais paversti mokesčių mokėtojai „susiprastų“ ir pamirštų, kad jų vaikams iš valstybės priklauso bent šiokia tokia grąža.

Sistema „Spis.lt“ mokesčių mokėtojams kainavo daugiau kaip 7 mln. eurų, tačiau, kaip paaiškėjo, ji skirta tik savivaldybių ir valstybės įstaigų darbuotojams - padeda tvarkytis su kompensacijomis už šildymą, socialinėmis išmokomis, nemokamu moksleivių maitinimu ir kt. Dideliam lankytojų srautui ji nebuvo pritaikyta.

Už sistemos priežiūrą atsakingas socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis tvirtino, esą rizika, kad didesnis prisijungimų skaičius sutrikdys sistemą, buvo įvertinta, tačiau reikia daugiau laiko, kad būtų įgyvendintas jos pritaikymo masiniam naudojimui planas.

„Mes esame situacijos įkaitai, nes dar pirmoje gruodžio pusėje nebuvo galutinio politikų sutarimo, ar liks papildomas neapmokestinamų pajamų dydis, ar bus įvesti vaiko pinigai“, - teisinosi viceministras ir žadėjo, kad savaitgalį įdiegti ir šiuo metu testuojami sistemos patobulinimai „šiomis dienomis“ padės sureguliuoti lankytojų srautus.

Valstybė šimtus milijonų investavo į įvairius registrus, informacines sistemas, apimančias visus duomenis apie gyventojus, namų ūkius ir jų turtą. Jei žemės mokesčio sąskaitas Valstybinė mokesčių inspekcija apskaičiuoja ir atsiunčia nelaukdama piliečių prašymų, kodėl tuomet automatiškai neskiriama universali išmoka kiekvienam vaikui - kam reikia dirbančius žmones gaišinti neveikiančiomis sistemomis ir versti prašytojais?

Anot E.Bingelio, pirmas dalykas - išmoka skiriama gyvenantiems Lietuvoje, o jeigu vaikas kartu su tėvais yra emigracijoje, tai jis vaiko pinigus turėtų gauti toje šalyje, kur gyvena.

„Kitas dalykas - centralizuota sistema apsaugo nuo piktnaudžiavimo, kad tie patys asmenys vienu metu nepaprašytų tų pačių išmokų keliose savivaldybėse“, - teigė viceministras.

Iki šiol taikant dirbantiesiems už vaikus papildomą neapmokestinamą pajamų dydį jokių piktnaudžiavimų nebūdavo, ir žmogui pakakdavo duomenis apie vaikus pateikti darbdaviui. Akivaizdu, kad nauja tvarka gyventojams nėra patogi. O kad ji iš mokesčių mokėtojų ištrauks papildomų pinigų, neslepia ir pats E.Bingelis.

„Prieš priimdami sprendimus, savivaldybių darbuotojai tikrins gyventojų pateiktus duomenis, todėl joms numatytas papildomas administracinis finansavimas. Praėjusiais metais tos lėšos siekė daugiau kaip milijoną eurų, o šiemet, man atrodo, skirta apie 4 mln. eurų, tad savivaldybės galės priimti naujų darbuotojų arba esamiems mokėti už papildomą darbą.“

Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovės Rasos Žemaitės komentaras:

- Stringančios sistemos tik atspindi, kokioje gilioje duobėje yra visa mūsų šeimos politika. Pastaruoju metu šeimų skatinimo priemonės keičiamos taip dažnai, kad nespėja prisitaikyti nei patys žmonės, nei kompiuterinės sistemos. O šeimos politika negali būti padrikų priemonių kratinys.

Kitos šalys turi puikiai veikiančius modelius, kurie jau išbandyti ir puikiai tiktų pas mus. Pavyzdžiui, neapmokestinamos pajamos pagal išlaikomų asmenų skaičių. Bet pas mus panaikinta vienintelė priemonė, kuri skatino išlaikyti vaikus, oficialiai, kartu traukiant pinigus iš šešėlio. Užuot skatinus žmones dirbti, užsidirbti ir išlaikyti vaikus, iš jų atimama lengvata, o duodama „dovana“, kurios dar reikia ir paprašyti.

Tie prašymai - visiškas absurdas, juk kiekviena savivaldybė turi prieigas prie registrų ir iš karto pamatys, kokioje savivaldybėje vaikui skirta išmoka, jeigu ji skirta... Aš manau, kad pagrindinė priežastis, kodėl vaiko pinigai nėra skiriami automatiškai, yra primityvus taupymo principas. Kadangi dalis šeimų tikrai nestovės eilėse, nesiregistruos ir nesižemins prašydami. Juolab žinodami kontekstą, kad į namus bet kada gali užgriūti patikros... Nors politikai žadėjo, kad niekas nelandžios į ne rizikos šeimas, vis dėlto pačios savivaldybės sako, kad eis ir tikrins, ar tie žmonės, kurie iki šiol niekam neužkliuvo, tikrai gyvena toje savivaldybėje ir kur.

Savigarbos turinčios, save išlaikančios šeimos tiesiog dar kartą įsiskaudins, kad iš jų renkami nepagrįstai dideli mokesčiai, o mokestinių lengvatų nebėra net vaikui būtinoms pajamoms. Užtat pinigų yra išmokų skirstytojams, nors ministerija anksčiau įtikinėjo, kad vaiko pinigų administravimui papildomų sąnaudų nereikės. Tos išlaidos, žinoma, guls ant dirbančių ir mokančių mokesčius, beje, dabar padidėjusius. Iš jų reikės papildomai sumokėti dar ir tetutėms, kurios eis tikrinti šeimų į namus ir išrašinės pažymas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder