Prastas oras, prastas ir medus

Prastas oras, prastas ir medus

Šiomis dienomis bitininkai suka pirmąjį pavasarinį medų, kurio, tikina, bus tikrai nedaug, tad ir kainuos jis brangiau. Ar brangiau teks mokėti ir už vasarinį medų, labiausiai priklausys nuo orų.

Lietuvos bitininkų sąjungos viceprezidento Kazimiero Spetylos teigimu, permainingi pavasario orai trukdė bitėms rinkti nektarą, todėl pavasarinio medaus yra mažiau ir jis brangesnis nei pernai. Turguje už kilogramą dabar prašoma apie 30 litų.

Bitininkai dar tik pradeda sukti pavasarinį medų, nes bitės buvo jo prinešusios, tačiau orams atšalus korių neakiavo. Toks medus nesubrendęs ir bitininkai jo nesuko“, - sakė bitininkas.

Tačiau sakyti, kad ir vasarinis medus bus brangus, anot K.Spetylos, tikrai negalima. Kiek bus medaus, priklauso nuo oro. Jei oro sąlygos palankios bitėms dirbti, tai ir medaus būna pakankamai. Pagrindinis medunešis Lietuvoje - liepos mėnuo.

Pernai kilogramas vasarinio medaus kainavo 10-16 litų.

Anot bitininko, visas medus yra vertingas - skiriasi tik jo atspalvis, prieskonis, gliukozės, fruktozės, sacharozės, mineralinių medžiagų kiekis. Visa tai priklauso nuo to, iš kokių augalų bitės neša nektarą. Pavasarį pagrindinis nektaro šaltinis būna klevai, kiaulpienės, žieminiai rapsai, vėliau - avietės, liepos, dobiliukai ir kt. Po liepų žydėjimo pagrindinis medunešis baigiasi, rugpjūčio antroje pusėje medus jau paprastai būna išsuktas ir bitininkai ruošia bites žiemai - maitina cukraus sirupu, gydo.

Bičių, kaip ir žmonių, sveikata smarkiai priklauso nuo jų imuniteto. Visame pasaulyje plinta varozė - bičių erkės. Jei tik bitininkai negydo bičių, erkės susilpnina jų imunitetą ir tada pasireiškia įvairiausios kitos ligos.

„Lietuvoje kova su bičių varoze yra labai sėkminga, ir šiaip bitininkystėje mes lenkiame daugelį šalių, - sakė K.Spetyla. - Pavyzdžiui, pernai žiemą žuvo vos 10 proc. bičių - niekur Europoje nėra tokių rodiklių.“

Lietuvoje populiarėja ekologinė bitininkystė, tačiau tokiems bitynams reikia daugiau investicijų, tad ir medaus savikaina būna didesnė. „Deja, žmonės pas mus vis dar klaidingai galvoja, kad medus yra prabangos, o ne kasdienio vartojimo produktas. Tačiau kur kas geriau kiekvieno sveikatai būtų medų vartoti kasdien“, - sako bitininkas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder