Po sezono latviai skaičiuoja lietuvių pinigus

Po sezono latviai skaičiuoja lietuvių pinigus

Kasmet vis daugiau lietuvių atranda tuščius Latvijos paplūdimius. Šį vasaros sezoną arčiausiai Lietuvos sienos esančiuose Latvijos pajūrio miesteliuose kone 80 procentų poilsiautojų kalbėjo lietuviškai.

Dabar jau nieko nebestebina, kai užsukus į bet kurią iš Venstpilio kavinių prie visų stalų žmonės kalba tik lietuviškai, o Latvijos Nidoje ar Papėje skelbimai apie parduodamus sklypus bei sodybas rašomi tik lietuviškai. Lietuvių invazija į Latvijos paplūdimius tęsiasi.

Ramybei - valio

Pasiteiravus, ko lietuviai ieško Latvijos pajūryje, - visi kaip susitarę tvirtina, jog čia vilioja visiška priešingybė mūsų šalies paplūdimiams. Nakvynės kainos Lietuvos kurorte ir Latvijoje mažai skiriasi, o tai, kad Latvijos paplūdimyje gali gulėti visiškai vienas ir kelių šimtų metrų spinduliu nepamatysi nė vieno žmogaus, sausakimšuose Palangos pliažuose pervargusiems lietuvaičiams atrodo didžiausia vertybė.

Vos keli šimtai metrų nuo Lietuvos ir Latvijos sienos, ir tu jau Latvijos Nidos paplūdimyje, o pavažiavęs apie 17 kilometrų - atsirandi lietuvių pamėgtoje Papėje. Nors čia prie paplūdimių nėra jokios turizmui reikalingos infrastruktūros, kasmet šiose vietose poilsiaujantys lietuviai sako radę puikią galimybę pasislėpti nuo civilizacijos.

Pavyzdžiui, nei Latvijos Nidoje, nei Papėje nėra net maisto parduotuvės, tenka dardėti iki artimiausios Rucavos, tačiau tai lietuvių poilsiui tik suteikia pikantiškumo.

"Ypač Latvijos paplūdimius mėgsta šeimos su vaikais, nes čia jiems visiška laisvė, nereikia sėdėti įsitempus, kad vaikas pasiklys žmonių minioje. Taip pat čia gerai jaučiasi žmonės su šunimis - jų laisvės taip pat niekas nevaržo. Sunku pasakyti, kas renkasi poilsį Latvijoje, - čia atvyksta ir Lietuvos įžymybės, ir patys paprasčiausi žmonės, o daugiausiai - vidutinės klasės atstovai", - pasakojo Rucavos turizmo informacijos centro atstovė Dace Mieme.

Pasak jos, didžioji dalis poilsio namų Papėje savininkų - taip pat lietuviai. Tik pora poilsiaviečių priklauso latviams, visa kita - lietuvaičių nuosavybė. Dar sovietmečiu nemažai Lietuvos įmonių čia turėjo poilsiavietes, vėliau jos buvo privatizuotos daugiausia panevėžiečių, šiauliečių ir kauniečių. Prieš keletą metų lietuviai suskubo pirkti žemės sklypus geografiškai patrauklioje, bemaž penkis kartus daugiau pajūrio turinčioje Latvijoje.

Jokių kompleksų

"Mus pamėgo poilsiautojai, vertinantys tuščius paplūdimius ir ramybę. Kai kurie iš jų čia poilsiauja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Daugelis atvyksta net kelis kartus per metus. Nemažai atvyksta Lietuvos politikų, žvaigždžių. Čia galima pabūti eiliniu poilsiautoju, atsipalaiduoti nuo žmonių dėmesio ir visų rūpesčių, pasivaikščioti žvėrių išmintais takeliais ir ramiai pabūti laukinėje gamtoje. Pamėgo mūsų poilsio vietą ir tie, kurie dėl savo kūno sudėjimo ar tam tikrų kompleksų varžosi laisvai elgtis paplūdimiuose tarp gausybės žmonių", - šitaip poilsiautojus vilioja lietuvaičiams priklausančių poilsio namų "Aulaukio baltija" darbuotojai.


Bendrovės "Aulaukis" specialistė darbui su užsienio rinkomis Simona Kazitėnaitė pasakojo, kad šią vasarą poilsio namuose taip pat karaliavo lietuviai. Per Jonines ir Žolines poilsio namai buvę sausakimši, o šalia poilsio namų stovėjo eilės palapinių.

"Nors poilsiautojai dažnai užsimena, kad pas mus brangoka, nes vienam žmogui nakvynė kainuoja 60 litų, tačiau už ramybę pinigų jie negaili", - sakė S. Kazitėnaitė.

D. Mieme pasakojo, jog lietuvių pamėgtas Papės miestelis unikalus tuo, kad įsikūręs ant dviejų pakrančių - jūros ir ežero, todėl poilsiautojai čia gali rasti kompromisą - poilsį tuo pačiu metu ir prie labai žuvingo ežero, ir pajūryje. Be to, Papė garsėja laukinių arklių kaimenėmis.

Biznio nėra?

Papėje nedidelių poilsio namų "Pas Antaną" savininkė pasakojo, kad ši vasara nebuvusi labai derlinga - esą sezonas buvęs trumpas, prasidėjęs tik nuo liepos vidurio ir pasibaigęs rugpjūčio 20-ąją.

Ventspilyje bent vienai nakčiai pasilikę turistai
Metai 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
Lietuviai 418 1585 2555 4841 10867 19721 32385 24440
Visi turistai 2246 8605 12097 19842 25350 38724 51809 38595

"Per dideli karščiai buvo. Kiek žmonių sulaukėme - daugiausia lietuviai, latvis tik vienas kitas užklydo. O lietuviams čia labai patinka. Jie vertina tai, kad pliažai tušti, nereikia nei ilgapirščių bijoti, nei į jūrą kas prisisioja", - pranašumus vardijo pensininkė lietuvė, nuosavybę Papėje įsigijusi prieš šešetą metų. Poilsio namai priklausė bendrovei, kurioje dirbo jos vyras. Kai buvo parduodamos akcijos, moteris sako ir susigundžiusi.

"Tačiau, kaip jauni vyrai pasakytų, - čia ne biznis. Sezonas trumpas, o mokesčius mokėti reikia", - tikino ji.

Ir kitų poilsio namų atstovai pastebėjo, kad šiemet lietuvaičiai vis rečiau iš anksto rezervuodavosi nakvynę. Daugelis jų elgėsi labai spontaniškai - tik atvykę klausdavo, ar yra kur permiegoti. Kiti - taupesni, rinkosi nakvynę palapinėje, o jaunimėlis tenkinosi miegu tiesiog kopose po atviru dangumi.

"Budulių" netrūksta

Nors vis dar pasitaiko, kad lietuvaičiai Latvijos pajūrio svetingumą supranta savotiškai ir leidžia sau į kopas atvažiuoti automobiliu, patys latviai stengiasi neskirstyti gerų ir blogų poilsiautojų bei tikina, kad gamtos niokotojų turintys ir patys.

"Būna, kad palapinę ne vietoje pasistato ar mašina po kopas važinėja, tačiau negaliu teigti, kad tai daro tik lietuviai. Ir latviai - tokie pat", - kalbėjo Rucavos turizmo informacijos centro atstovė Dace Mieme.

Latvijos Nidoje buvusių poilsio namų "Burės" dabartiniai savininkai lietuviai pasakojo, kad norinčiųjų privažiuoti mašina iki pat vandens yra begalės - šitaip elgiasi ir lietuviai, ir latviai. Kad netektų konfliktuoti, - teko pastatyti užkardą. Tad esą, jei latviai daugiau pastatytų užkardų ar bent ženklų, draudžiančių važiuoti iki pat jūros, - visiems viskas būtų aišku ir galbūt mažiau atsirastų niokojančių unikalią gamtą.

Papėje gyvenantys senieji kaimo gyventojai sako šiurpstantys, kai pamato per saugomas pilkąsias kopas keturračiais nardantį jaunimėlį, ir baiminasi, kad iki šiol gamtos mylėtojų vertinti Latvijos paplūdimiai po tokių lietuvaičių invazijos virs tik šiukšlių krūva.

Išpuoselėtas kurortas

Ne ką mažiau lietuviai mėgsta ir Latvijos uostamiestį Venstpilį. Šis kurortas lietuvius žavi trinkelėmis grįstomis gatvėmis, išpuoselėtais gėlynais bei puikia paplūdimių infrastruktūra.

"Kai vasarą ateiname į paplūdimį, atrodo, kad esame Lietuvoje - kone visi poilsiautojai prie jūros kalba lietuviškai", - pastebėjo Venstpilio turizmo ir informacijos centro atstovė Inga Aulmane.

Pasak jos, lietuvių invazija į Latvijos kurortus ypač suaktyvėjo pastaraisiais metais. Moteris svarsto, jog tai paskatino pačių latvių rinkodara - Venstpilyje esamų pramogų reklama Lietuvos spaudoje bei tai, kad interentiniuose latvių portaluose informacija skelbiama ir lietuviškai.

"Patys lietuviai akcentuoja ir žavisi tuo, kad Venstpilyje nereikia mokėti už automobilių stovėjimą gatvėse ir džiaugiasi vaikams skirtais pramogų parkais, kurie taip pat nemokami. Pastebėjome, kad lietuviai labai aktyvūs poilsiautojai ir renkasi net ekstremalias pramogas. Be to, - jie taupūs, dažniausiai renkasi nakvynę kempinge ar svečių namuose, kur kas rečiau - viešbučiuose. Bet apie nakvynę teiraujasi kas antras į mūsų centrą užsukęs lietuvis. Palyginti, 2002-aisiais iš per 2 tūkstančius mūsų centre nakvynės Venstpilyje ieškojusių turistų lietuvių buvo tik penktadalis, o pernai iš kone 4 tūkstančių turistų - net pusė buvo lietuvių", - pasakojo I. Aulmane.

Pasak jos, Ventspilyje privatūs butai ar kambariai kainuoja 5-10 latų žmogui, arba 10-50 latų visas butas vienai nakčiai. Tuo metu viešbutyje kainos vienam žmogui svyruoja nuo 20 iki 90 latų.

"Neslepiame, kad lietuviai yra mūsų pati svarbiausiai rinkos dalis", - atviravo I. Aulmane.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder