Periodiškai investuojantys kritimą atlaiko lengviau

Periodiškai investuojantys kritimą atlaiko lengviau

Pastaruoju metu akcijų rinkos nestokojo psichologinių išbandymų investuotojams ir jų kantrybei: kovo viduryje paniką biržose sukėlė Japonijoje įvykusi gamtos katastrofa, o nuo liepos pabaigos niūrią ekonominę aplinką kūrė Europą prislėgusi skolų krizė. Neigiamos rinkos dalyvių nuotaikos atsispindėjo akcijų indeksuose. Pavyzdžiui, Vilniaus akcijų biržos indeksas nuo šių metų pradžios nukrito daugiau nei 15 proc.

Dalis investuotojų anksti išpardavė turimus vertybinius popierius, taip apsisaugodami nuo didesnių praradimų. Dalis to ėmėsi vėliau ir fiksavo nemažus nuostolius. Dar kiti apsišarvavo kantrybe ir laukia, kada jų investicijos atgaus turėtą vertę. Pastarojo tipo investuotojams naudinga prisiminti matematinę taisyklę, jog tam, kad 50 proc. savo vertės praradusi bendrovės akcija grįžtų į buvusį lygį, reikalingas jau nebe 50 proc., o net 100 proc. jos kainos padidėjimas. Ši taisyklė nėra tokia aktuali periodinio investavimo strategiją taikantiems investuotojams.

Strategijos pranašumai

Periodinio investavimo esmė - vertybinių popierių įsigijimas ne "daug ir iš karto", tačiau nuosekliai, kas tam tikrą laiko tarpą, sąlyginai nedidelėmis sumomis. Toks investavimo būdas ypatingai tinka tiems, kurie negali iš karto skirti didelių pinigų investicijoms, tačiau norėtų įsigyti vertybinių popierių už tam tikrą reguliariai gaunamų pajamų dalį.

Periodinis investavimas leidžia gerokai sumažinti grėsmę, jog didelė investicija bus padaryta netinkamu metu, pavyzdžiui, prieš pat rinkų kritimo pradžią. Be abejo, nesėkmingai apsipirkti galima ir investuojant periodiškai, tačiau tai stipriai nepaveiks bendros investicijų portfelio grąžos.


Pastarąjį strategijos pranašumą galima iliustruoti ir pavyzdžiu. Prieš pat recesiją 2007 m. kovo pradžioje įsigytos bendrovės akcijos, kurių kaina būtų judėjusi identiškai Vilniaus akcijų biržos indeksui, po trejų metų netektų daugiau nei 38 proc. savo vertės. Visai kitokie praradimai būtų buvę investuojant periodiškai: sumą išskaidžius ir investuojant lygiomis dalimis kiekvieno mėnesio pradžioje, per tą patį laikotarpį bendra investicijos vertė sumažėtų kiek daugiau nei 16 proc.

Pritaikoma pagal norus

Taikant minėtą strategiją reikia turėti omenyje, jog ir čia galioja esminiai investavimo principai - didesnė rizika gali atnešti ir didesnę grąžą. Kitaip sakant, periodinis investavimas mažina ne tik grėsmes, tačiau ir galimybes turėti didesnį pelną rinkoms kylant.

Nors pati strategija yra paprasta, tačiau ją galima įvairiai keisti pagal individualius investuotojo poreikius. Pavyzdžiui: pasyviau investuoti rinkoms pasiekus naujas aukštumas ir aktyviau - joms krentant arba periodiškai investuoti atsižvelgiant ne tik į laikotarpį, tačiau ir į savo investicijų procentinius pokyčius. Dėl šios priežasties, periodinio investavimo strategija gali būti tinkamas pasirinkimas ne tik tiems, kurie negali investicijoms skirti didelių pinigų ar ieškantiems mažiau nepastovių investicinių sprendimų, bet ir norintiems kontroliuoti savo investicijų riziką.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder