Kirtis iš peties
Prancūzai sukilo išgirdę, kad pensinį amžių jų šalies vyriausybė žada ilginti dvejais metais. Tuo tarpu mūsiškė valdžia kirto iš peties - pasiūlė pensijas nutolinti net penkeriais metais. Neva statistiniai rodikliai rodo, kad žmonių gyvenimo trukmė ilgėja. Vadinasi, reikės daugiau pinigų pensijoms mokėti. Kuo žmogus vėliau pensijos sulauks, tuo daugiau bus galima sutaupyti.
“Su tokiais valdžios ketinimais mes kovojame jau ne pirmus metus, - “Vakaro žinioms” sakė Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentė Grasilda Makarevičienė. - Pensininkų reikalų tarybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos posėdyje jau du kartus šitą klausimą kėlėme, reikalavome, kad net nesiimtų svarstyti, reikia ilginti pensinį amžių ar ne. Lyg ir sustabdėme. Bet girdime, kad ir vėl žadama prie to grįžti.”
Jos nuomone, Lietuva - specifinė šalis, viena skurdžiausių Europoje, todėl ir apie pensinio amžiaus ilginimą nereikėtų galvoti. “Šitiek bedarbių, jaunesni emigruoja į užsienį, o jie dar siūlo atitolinti pensijas, - stebėjosi ji. - Pirmiausia reikia išsikapanoti iš duobės, o ne į dar didesnį skurdą žmones nustumti.”
Ji užsiminė, kad ir Lietuvos gyventojai bus pakviesti į protesto akcijas, į gatves, jei valdžia neatidės į šalį pensinio amžiaus ilginimo klausimų.
Valdžios gėda
“Esu kategoriškai prieš pensinio amžiaus ilginimą, - “Vakaro žinioms” teigė parlamentarė Dangutė Mikutienė. - Tokį siūlymą valdantieji, manau, bando prakišti dėl to, kad sumažintų “Sodros” išmokas. Bet juk tai neteisinga. Žmogus visą gyvenimą dirbo, nuo jo algos buvo atskaitomi pinigai pensijai sukaupti. Valstybė neturi teisės į šiuos pinigus kėsintis.”
Mūsų pensininkų padėtis, anot jos, apskritai neatlaiko jokios kritikos. “Pagyvenę užsieniečiai iš pensijos visą pasaulį gali išmaišyti, viskuo apsirūpinę, nieko netrūksta, o mūsų pensijos - apgailėtino dydžio, - pabrėžė ji. - Ir tas pačias nori atimti, nutolinti teisę į jas. Juk jei pensinį amžių taip drastiškai pailgins, pensijos sulauks tik vos vienas kitas tautietis.”
Tokia valdžios politika, kokia būsimų pensininkų atžvilgiu vykdoma šiuo metu, D.Mikutienės žodžiais, yra siekimas žmones kuo greičiau išmarinti, kad nereikėtų leisti pinigų jų pensijoms.
Medicina niekuo dėta
Ją nustebino sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio džiaugsmas, neva Lietuvos gyventojų amžiaus trukmė ilgėja. “Jei taip ir yra, tikrai ne valstybei už tai ačiū, - sakė ji. - Žmonės žino, ką reiškia šiais laikais susirgti, todėl stengiasi sveikai gyventi. Ne valstybė, o patys žmonės investuoja į savo sveikatą.”
Ministro R.Šukio patarėjas viešiesiems ryšiams Remigijus Bielinskas irgi atkakliai tvirtino, kad statistika rodo tegu ir nedidelį, bet tautiečių gyvenimo trukmės ilgėjimą. Kartu jis sutiko, kad džiaugtis dėl to dar ankstoka. Mat, sugriežtinus Kelių eismo taisykles ir dėl to sumažėjus keliuose gyventojų žūčių, ėmė kilti ir vidutinės žmonių gyvenimo trukmės kreivė. Todėl gyvenimo trukmės ilgėjimas esą yra tik santykinis.
Anot R.Bielinsko, ministras R.Šukys sutinka, kad Lietuvos gyventojų gyvenimo trukmė nėra tokia ilga, kokia galėtų būti. “Bet ir su sveikatos apsauga to nelabai galima sieti, - pridūrė jis. - Yra nustatyta, kad žmogaus gyvenimo trukmė daugiausia priklauso nuo genų, sveiko gyvenimo būdo, judėjimo ir t. t., o nuo medikų priklauso tik maždaug 10 procentų.”
Ilginti pensinį amžių - neprotinga
Algirdas BUTKEVIČIUS - Seimo opozicijos lyderis:
Iš anksto galiu patikinti, kad tiek aš, tiek kiti mūsų frakcijos Seime nariai balsuos prieš pensinio amžiaus ilginimą. Tikrai ne dabar laikas tokius klausimus kelti ir svarstyti. Šitiek daug bedarbių, net jaunesni žmonės sunkiai randa darbą, tai ką kalbėti apie vyresnius. Penkiasdešimtmečių jau niekas nenori į darbą priimti, o ką jau kalbėti apie šešiasdešimtmečius ar dar vyresnius. Kita vertus, kokia iš to nauda, jei žmonės bus verčiami lenkti nugarą kone iki mirties? Be to, vyresni darbuotojai ir serga dažniau, sveikata jų tikrai ne tokia gera kaip jaunų žmonių. Vadinasi, jie dažnai gydysis, turės nedarbingumą, ir už jį mokės ta pati valstybė, “Sodra”. Gali būti ir taip, kad nutolindama pensinį amžių valstybė daugiau praras nei sutaupys.
Nesuprantu, kaip galima pensinio amžiaus ilginimą sieti su žmonių vidutinės gyvenimo trukmės ilgėjimu. Juk gyvenimo trukmės vidurkis išvedamas iš visų žmonių gyvenimo trukmės, ir jei pastaruoju metu ji šiek tiek pailgėjo, tai vien dėl to, kad sumažėjo žuvusiųjų avarijose skaičius. Kitaip sakant, ne geresnės mūsų šalyje sudarytos gyvenimo sąlygos, ne gerėjanti žmonių sveikata tą lėmė, o visai kitos priežastys.
Rašyti komentarą