"Visų labui prašome šią įsisenėjusią problemą spręsti neatidėliotinai. Esant tokiai situacijai, didinti periodinių leidinių prenumeratos tarifus - neišvengiama", - rašoma profsąjungos kreipimesi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę, Premjerą Andrių Kubilių, susisiekimo, kultūros, socialinės apsaugos ir darbo, finansų ministrus, Seimo frakcijas.
Profsąjunga pažymi, kad periodinių leidinių prenumeratos pristatymo paslaugos Lietuvos paštui buvo ir yra nuostolingos. Kaimo laiškininkas už vieno leidinio pristatymą vidutiniškai gauna 42 centus, o daugiau nei pusė leidinių kaimo teritorijose platinami už mažesnį nei 40 centų tarifą. Vadinasi, Lietuvos paštas, už platinimą gaunamomis pajamomis negali sumokėti net laiškininkui, o papildomai kainuoja skirstymo, logistikos bei kitos išlaidos.
"Esame įsitikinę, jog tokią įsisenėjusią situaciją lėmė ne ekonominiai sprendimai, o politizuoti argumentai, todėl šioje srityje iki šiol nepadaryta ženklių reformų. Juk Lietuvos paštas neprivalo nuostolingai vykdyti jam nepriskiriamos funkcijos. Dirbdama nuostolingai, bendrovė neturi galimybių didinti atlyginimų darbuotojams, kurie stipriai atsilieka nuo šalies darbo užmokesčio vidurkio. Vidutinis Lietuvos pašte dirbančio laiškininko darbo užmokestis yra 979 litai per mėnesį", - rašoma profsąjungos kreipimesi.
Kaip ELTA jau skelbė, sekdamas kitus metus baigti be nuostolio, Lietuvos paštas platinimo įkainius didina vidutiniškai 40 procentų. Dėl iki šiol galiojusių tarifų paštas teigia vien pernai patyręs 15,4 mln. Lt nuostolių.
Pasak Lietuvos pašto Pardavimų tarnybos direktoriaus Arūno Venckavičiaus, pagal rugsėjo pabaigoje Seimo priimtas Visuomenės informavimo įstatymo pataisas nustatyta, jog finansinė parama skiriama ne laikraščių pristatymo paslaugų teikėjams, kaip buvo iki šiol, o tiesiogiai laikraščių ir žurnalų leidėjams. Valstybės finansinė parama leidėjams nuo šiol skiriama kompensuojant iki 30 proc. jų patiriamų laikraščių ir žurnalų pristatymo prenumeratoriams kaimo gyvenamosiose vietovėse išlaidų.
"Šios pataisos suteikia daugiau galimybių leidėjams, įgalina juos pačius nuspręsti, su kuriais pristatymo paslaugų teikėjais pasirašyti sutartis, suteikia galimybę organizuotis ir savo platinimo tarnybas, - teigia A. Venckavičius. - Veikiame kaip ekonominis subjektas ir esame už konkurencingą rinką".
Išankstiniais duomenimis, Lietuvos paštas per šių metų devynis mėnesius nuostolius sumažino 9,6 mln. Lt, palyginti su tuo pačiu metu pernai; šiemet jie sudarė 11 mln. Lt. Bendrovės veiklos išlaidos per šių metų 9 mėnesius, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, sumažėjo 33,5 mln. Lt, arba 20,5 proc.
Pernai Lietuvos paštas patyrė 63 mln. litų nuostolių.
2011-uosius planuojama baigti be nuostolio.
Rašyti komentarą