„Gyventojų, kurių pradelstos skolos sudaro 20 tūkst. arba daugiau litų, skaičius siekia beveik 5 proc. visų skolininkų, o vidutinė skola siekia daugiau nei 192 tūkst. litų. Didžioji dalis – 95 proc. – laiku delsiančių atsiskaityti gyventojų negalės pasinaudoti galimybe bankrutuoti, kadangi šių asmenų skolos nesiekia 20 tūkst. litų. Mat tokių asmenų mokumas gali būti atstatytas ir be bankroto procedūros, t.y. atsiskaitant su kreditoriais. Būtent Fizinių asmenų bankroto įstatymo tikslas ir yra sudaryti sąlygas atkurti asmens mokumą, o ne išvengti pradelstų skolų“, – teigia Marius Zaikauskas, asmeninės kredito istorijos sistemos Manocreditinfo.lt projekto vadovas.
Beveik 67 proc. pradelstų skolų, kurios siekia 20 tūkst. arba daugiau litų, tenka vyrams, o moterims – 33 proc. Anot Manocreditinfo.lt projekto vadovo, daugiau nei pusė (67 proc.) minėtas sumas skolingų gyventojų amžius siekia 31-50 metų, o didžiausios pradelstų skolų sumos tenka finansų įstaigoms. Be to, nemaža dalis asmenų turi po kelias ir daugiau pradelstų skolų. Gyventojai savo pradelstų skolų dydį, kreditorius bei visą kredito istoriją gali sužinoti sistemoje Manocreditinfo.lt.
M. Zaikauskas pastebi, kad 44 proc. gyventojų, kurių pradelstos skolos siekia 20 tūkst. arba daugiau litų, yra įmonių vadovai, akcininkai ar valdybos nariai. „Tokių asmenų bendra pradelstų įsiskolinimų suma siekia 871 mln. litų. Tikėtina, kad didelė jų pradelstų skolų dalis yra laidavimai arba asmeniškai paimti kreditai, kurie buvo panaudoti verslo plėtrai. Tačiau verslui nepasisekus, tokie asmenys tapo skolininkais“, – sako Manocreditinfo.lt projekto vadovas.
Kreditų biuro „Creditinfo“ duomenimis, iš minėtų 44 proc. gyventojų, 16 proc. sudaro asmenys kurie vadovavo arba buvo savininkai 418 įmonių, kurios yra bankrutavusios.
Rašyti komentarą