Pasienio versliukams bus galas

Pasienio versliukams bus galas

Nuo gegužės 1-osios be mokesčių parsivežti porą pakelių cigarečių, pilną baką degalų, pigesnių baltarusiškų, rusiškų kojinių ar konservų bus galima tik 3 kartus per mėnesį. Sieną kertantiems dažniau už įsivežamas gėrybes, priklausomai nuo jų kiekio, teks mokėti importo muitų, akcizų ir kitokius mokesčius.

Valdžios deklaruota kova su šešėliu nusitaikė į pasienio gyventojus, kurie vis dar įsigudrina iš kaimynės Baltarusijos bei Rusijos Kaliningrado srities parsivežti ar nešte parsinešti pigių ir miestelių turgavietėse gana paklausių prekių.

Šiuo metu pagal galiojančius teisės aktus atvykstantiems iš trečiųjų šalių keleiviams be muitų ir mokesčių galima įsivežti asmeninio naudojimo prekių ir dovanų už 300 eurų, pasienio zonos gyventojams - už 150 eurų. Ši mokestinė lengvata, iki šiol galiojusi 5 kartus per mėnesį, gegužę bus apribota iki 3 kartų.

Kelionių dažnumo apribojimas netaikomas tiems, kurie reguliariai vyksta per valstybės sieną į darbą ar į mokslo vietą ir pateikia muitinei tai patvirtinančius dokumentus.

Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos tikisi, kad tokios audringos reakcijos ir skundų lavinos, kaip 2011 m. liepą pirmą kartą įvedus apribojimus, nesulauks. Viena vertus, sumažėjus degalų kainoms Lietuvoje, uždarbis iš perparduoto baltarusiško ar rusiško kuro gerokai sumenkęs, kita vertus, įvairių plataus vartojimo prekių kainos kyla ir kaimynėse valstybėse, o vežtis daugumą mėsos ir pieno produktų draudžia sugriežtinti maisto saugos reikalavimai.

Pasak Muitinės departamento Muitinės procedūrų skyriaus viršininko pavaduotojo Rolando Jurgaičio, tvarka dar labiau griežtinama iš esmės dėl pasienio zonos gyventojų šešėlinės veiklos.

„Teisės aktai leidžia suteikti apmokestinimo lengvatą tik asmeninėms, šeimos reikmėms įsivežamoms prekėms, o pasienio gyventojai dažnai tas prekes vežasi komerciniais tikslais, nupila ir parduoda degalus“, - sakė R. Jurgaitis. Pasak jo, iki pirmojo kelionių reguliarumo apribojimo pasitaikydavo piliečių, kurie važiuodavo už sienos ir po 2 kartus per dieną, po 60 kartų per mėnesį.

„Tai buvo jų verslas. Ir dabar mes nedraudžiame važiuoti į Baltarusiją, Rusiją kiek tik nori kartų, ir prekių galima įsivežti, ir degalų, bet ne komercijai, - akcentavo R. Jurgaitis. - Pavyzdžiui, vežasi žmogus 15 porų batų - tegul ir visi skirtingi, bet vien jau prekių kiekis rodo, kad bent dalį jų ketinama parduoti. Tokiais atvejais mokesčius teks mokėti ir vykstant per sieną rečiau nei 3 kartus per mėnesį.“

Latvijoje tokie apribojimai jau galioja, o Estijos Vyriausybė leido lengvatine tvarka prekes ir kurą iš trečiųjų šalių įsivežti tik 1 kartą per mėnesį.

Pasak R.Jurgaičio, įvedus apribojimus, mokesčių surinkimas už įvežamus per sieną degalus nuolat didėjo. Pernai iš viso buvo sumokėta 2,146 mln. litų akcizo ir PVM mokesčių.

„Tai yra net 58 proc. daugiau negu 2013 metais, kai buvo sumokėta 1,036 mln. litų mokesčių. Aišku, didžiąją dalį - apie 80 proc. - šių sumų sudaro mokesčiai už krovininiais, o ne lengvaisiais automobiliais įvežamą kurą“, - teigė R.Jurgaitis.

Fiziniams asmenims kliūtis vežtis degalus iš Baltarusijos jau keletą metų taiko ir šios šalies valdžia.

„Dabar leidžiama tuo pačiu automobiliu išsivežti pilną baką degalų ne dažniau kaip kas 8 dienas. Kaimynai, aišku, gina savo rinką, bet jų apribojimai neblogai pasitarnauja ir mums“, - teigė R.Jurgaitis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder