Pasakiški pelnai išsimokami skolon

Pasakiški pelnai išsimokami skolon

Pernai daugiau nei 20 mln. litų nuostolį patyrusi elektros perdavimo tinklų valdytoja akcinė bendrovė „Litgrid“ sukurpė unikalų planą, kaip uždirbant nuostolius išsimokėti net 391 mln. litų pelną.

97,5 proc. „Litgrid“ akcijų valdo UAB VAE (Visagino atominė elektrinė), o 2,5 proc. - smulkieji akcininkai. Bendrovės VAE 100 proc. akcijų priklauso Energetikos ministerijai.

Praėjusią savaitę „Litgrid“ akcininkai nusprendė, kad už pernykštę nuostolingą veiklą jie yra nusipelnę išsimokėti beveik 391 mln. litų dividendų.

Kadangi „Litgrid“ pajėgi iš savo lėšų sukrapštyti tik pusę trokštamos pelno dalybų sumos, net apie 195 mln. litų nuspręsta pasiskolinti iš bankų, o ne iš savo pagrindinės akcininkės - įmonės Visagino atominės elektrinės.

Kita energetikos galiūnė - įmonė LESTO - pernai patyrė beveik 47 mln. litų nuostolį, tačiau šiemet akcininkams vis tiek išmokės apie 170 mln. litų. Tiesa, ši bendrovė pelną dalins ne iš skolintų lėšų, o iš ankstesniais metais uždirbto pelno.

- Ar tiesa, kad šiemet jūsų vadovaujamos įmonės akcininkai nusprendė išsimokėti net 390 mln. litų dividendų? - „Respublika“ paklausė bendrovės „Litgrid“ generalinio direktoriaus Virgilijaus Poderio.

- Taip.

- Iš ko mokėsite, jei pernai „Litgrid“ patyrė daugiau nei 20 mln. litų nuostolių?

- Iš sukauptų praėjusių laikotarpių pelno, tačiau dalį šių lėšų mums teks skolintis.

- Kiek ir iš ko ketinate pasiskolinti dividendams?

- Skelbsime konkursą, kas galės paskolinti geriausiomis sąlygomis. Dividendus privalome išmokėti per 30 dienų nuo akcininkų sprendimo, tad tai turime atlikti gegužės mėnesį. Pasiskolinti mums reikės apie pusę šios sumos (apie 190 mln. litų - red. past.).

- Gal žinote, už kiek bankai skolina įmonėms, kurios dirbo nuostolingai, bet norėtų išsimokėti pelną?

- Nebandysiu spėlioti, bet tam mes ir kreipėmės į bankus, kad jie pateiktų savo pasiūlymus. Tačiau nepamirškime, kad dabar yra labai mažų palūkanų metas.

- Bendrovės VAE direktorius Rimantas Vaitkus sakė, kad visos šalies energetikos įmonės savo pelną skirs naujo branduolinio reaktoriaus statyboms, tačiau kodėl net neuždirbtas, o pasiskolintas lėšas išmokėsite akcininkams?

- Mes nieko neskirstome, mūsų akcininkai, t.y. ir smulkieji, tik išsimoka dividendus.

- Kas yra „Litgrid“ smulkieji akcininkai?

- Oi, tai tokių akcininkų yra tūkstančiai, kuriems teks tik 10 mln. litų nuo visų mokamų dividendų.

- Ar normalu įmonei dirbant nuostolingai skolintis iš bankų tam, kad būtų išmokėtas pelnas?

- Čia yra daug požiūrių. Vienas iš jų - tai, kad akcininkai turi teisėtą interesą gauti dividendus. Daugelį metų „Litgrid“, prieš ją buvusi bendrovė „Lietuvos energija“ apskritai nemokėjo dividendų, išskyrus kai kurias išimtis. Todėl jeigu išskleidi, kiek per daug metų akcininkams buvo išmokėta dividendų, nelabai daug jų ir išeina. Vidutinis dividendų dydis per daugelį metų bus absoliučiai priimtinas.

- O kas grąžins dividendams paimtą banko paskolą ir palūkanas?

- Įmonė skolinsis, įmonė ir grąžins.

- Kokias lėšas Visagino atominės jėgainės statyboms tuomet atidės „Litgrid“, jei įmonei reikės mokėti banko paskolą, išleistą pelnui išsimokėti?

- Pagrindinis mūsų akcininkas - UAB VAE - perims nuo smulkiesiems „Litgrid“ akcininkams išmokėtų pinigų likusią sumą ir patys spręs, kiek lėšų iš tų dividendų pasiliks sau, o kiek perves į biudžetą.

- Kaip suprasti, kad 97,5 proc. „Litgrid“ akcijų valdo UAB VAE, kuri 100 proc. priklauso Energetikos ministerijai, tačiau iš bankų skolinamasi vien tam, kad būtų išmokėti dividendai privatiems investuotojams?

- Aš taip nepasakyčiau. Dėl to skolinimosi yra ir dar vienas aspektas - finansų praktika ir teorija sako, kad įmonės negali dirbti be skolinto kapitalo, nes tai yra neoptimalu. „Litgrid“ absoliučiai neturi finansinių skolų, todėl kapitalo struktūros prasme mes nesame optimalūs. Todėl yra optimalu užsiskolinti, ką ir sako finansų praktika ir teorija. Taigi yra dar ir toks požiūris.

- Tačiau paaiškinkite, kaip galima skolintis pinigus pelnui išsimokėti, jeigu pernai „Litgrid“ patyrė nuostolių?

- Taip, mes patyrėme nuostolius, bet juk yra sukaupta daug praėjusio laikotarpio pelno.

- O kokį bendrovės turtą ketinate įkeisti skolindamiesi dividendams?

- Nesiruošiame nieko įkeisti.

- Kaip tuomet gausite banko paskolą?

- Konkursas tai ir parodys - viską pamatysim.

- Ar jums atrodo, kad bankai už orą duoda paskolas?

- Patikimoms bendrovėms duoda. Pagal mūsų planą imant šią paskolą dividendams nebus įkeistas joks turtas.

„Litgrid“ paskola dividendams išsimokėti gali lemti elektros brangimą

Lietuvos audito rūmų prezidiumo narė Danguolė Pranckėnienė, iš „Respublikos“ žurnalisto išgirdusi apie valstybės valdomos „Litgrid“ planus pasiskolinti banke pinigų pelnui pasidalinti, iš pradžių nelabai galėjo patikėti tokiu energetikų verslo planu.

„Jeigu įmonė skolinasi tam, kad jos savininkai išsimokėtų negautą pelną, tai rodo apie joje nesantį pinigų srautą. Bet ar tai nereiškia, kad atlikusi tokią operaciją „Litgrid“ taps nemoki? - svarstė D.Pranckėnienė. - Akcinių bendrovių įstatyme nėra aiškiai nurodyta, kaip tokiu atveju galima išsimokėti dividendus ir likti teisiems. Jau ne viena įmonė tokiu būdu buvo išsimokėjusi pelną, tačiau neretai kildavo bylos ir teismai“.

Auditorės nuomone, akcinės bendrovės gali išmokėti dividendus savo savininkams net ir patyrusios nuostolį, tačiau jeigu jos turi anksčiau sukaupto pelno. Tačiau kodėl „Litgrid“ dividendams dalį pinigų skolinsis, bet nepasitenkins sukauptomis lėšomis, D.Pranckėnienė negalėjo paaiškinti.

Akcinių bendrovių įstatymas leidžia tokių įmonių akcininkams išmokėti dividendus tik tokiais atvejais, jeigu bendrovė netaps nemoki. Paaiškėjus, kad akcininkai žinojo apie galimą nemokumą, jie privalėtų grąžinti visą gautą pelną.

„Kažkokia neįtikėtina situacija - dividendams įmonės privalo turėti laisvą pinigų srautą ir pelnui tarsi nėra skolinamasi, nes ta paskola juk bus nenaudinga kitam bendrovės laikotarpiui, - sakė D.Pranckėnienė. - Galimas daiktas, kad „Litgrid“ bankui įkeis savo ilgalaikį turtą, kurį laiko savo uždirbtu pelnu, o dividendams juk reikia grynųjų. Tačiau, mano nuomone, šiuo atveju gali būti viskas daug paprasčiau - šios „Litgrid“ paskolos kaštai bus tiesiog perkelti į elektros perdavimo kainą ir visą paskolą paprasčiausiai padengs visi šalies vartotojai“.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder