Norintiems dirbti darbo yra

Norintiems dirbti darbo yra

Kodėl žmonėms sunku susirasti darbą? Daugelis atsakytų, kad nėra arba nepakanka pasiūlymų visiems ieškantiems darbo. Ir iš tiesų viena opiausių darbo rinkos problemų yra ta, kad darbo pasiūlymų kur kas mažiau negu norinčiųjų įsidarbinti. Tačiau šiandien ši tendencija apsivertė aukštyn kojomis. Darbo biržoje įregistruota 35,3 tūkst. laisvų darbo vietų, o norinčiųjų įsidarbinti 18,5 tūkst.

Palanki ekonominė situacija

Pasak Lietuvos darbo biržos Komunikacijos skyriaus vyr. specialistės Mildos Jankauskienės, pastaraisiais metais yra registruojama daugiau laisvų darbo vietų ir darbuotojų poreikis didėja daugelyje sektorių. Sezoniškumas tik dar labiau sustiprino šią tendenciją, nes vasarą paslaugų, statybos ir žemės ūkio sektoriuose ieškoma darbuotojų terminuotiems arba, kitaip sakant, laikiniems darbams.

Kokių darbuotojų buvo ieškoma? Pasak specialistės, darbo rinkoje ypač augo kepėjų, konditerių, dailidžių, stalių, suvirintojų, statybininkų, virėjų ir dažytojų poreikis. Ir toliau tarp paklausiausių profesijų vasarą išlieka sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininių transporto priemonių vairuotojai, pardavėjai, lengvųjų automobilių, taksi ir furgonų vairuotojai, reklamos ir rinkodaros specialistai.

„Darbo ieškančių žmonių skaičius per mėnesį visoje šalyje sumažėjo beveik 14 tūkst. Birželio 1 d. Lietuvos darbo biržos duomenų registre buvo 136,7 tūkst. bedarbių - 18 tūkst. mažiau, palyginti su analogišku praėjusių metų laikotarpiu“, - sakė M.Jankauskienė.

Pasak specialistės, sunkmečiu, pavyzdžiui, 2009 metais, darbo jėgos paklausa buvo kritusi, nemažai įmonių bankrutavo, kitos balansavo ties bankrotu, daugelis įmonių tuo metu norėjo išgyventi, todėl optimizavo darbuotojų skaičių. Darbo pasiūla viršijo darbo paklausą. Darbo paieškos daugeliui tikrai buvo nelengvos.

Šiuo metu vyksta atvirkštinis procesas. Gerėjanti ekonominė situacija sudarė prielaidas darbo rinkos aktyvumui - daugelyje sektorių nuolat ieškoma kvalifikuotų darbuotojų. Pastaruosius metus bedarbių skaičius nuosekliai mažėjo: rodos, dar neseniai, 2013 m. birželio 1 d., buvo 192,2 tūkst., o šiuo metu įregistruota 136,7 tūkst. darbo ieškančių žmonių. Taip pat padaugėjo norinčių dirbti savarankiškai - daugiau kaip 8,2 tūkst. nedirbančių gyventojų įsigijo verslo liudijimus iki 6 mėn.

Trūksta gerų specialistų

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas teigia, kad prasidėjus šiltajam metų sezonui darbų statybininkams tradiciškai padaugėja, todėl natūralu, kad šiuo metu yra fiksuojama didesnė darbininkų paklausa. „Statybų rinkoje jau ne pirmus metus jaučiamas kompetentingų darbuotojų stygius. Tam didžiausią įtaką turėjo emigracija“, - sako specialistas. Šią problemą bandoma spręsti perkvalifikuojant kitų profesijų asmenis ar priimant darbininkus iš užsienio. Susigrąžinti užsienyje įsitvirtinusį darbininką nėra paprasta.

Apie darbuotojų motyvaciją D.Gedvilas aiškina, kad verslas yra suinteresuotas išsaugoti gerus, savo užsiaugintus specialistus, todėl ir darbo užmokestis pagal galimybes auga. „Stabilų ir stiprų personalą lengviau išlaikyti sekasi įmonėms, kurios savo paslaugas eksportuoja į užsienį, pavyzdžiui, į Skandinavijos šalis. Skandinavijoje ar Vakarų Europoje įsitvirtinusios statybų bendrovės ne tik gali pasiūlyti didesnį atlygį, bet ir į Lietuvą „parveža“ kitokį požiūrį į dirbančius žmones, į jų darbo sąlygas“, - pasakoja specialistas.

Anot D.Gedvilo, nelegalus darbas iškreipia darbo rinkos statistiką. Kovoti su šia problema padėtų valstybės dialogas su verslininkais. Taip pat šiuolaikinės technologijos, pavyzdžiui, pasaulyje naudojamos išmaniosios mokesčių administravimo sistemos. „O darbuotojų poreikis pasibaigus vasaros sezonui priklausys nuo darbų masto, nuo naujų projektų skaičiaus ir ES paramos panaudojimo“, - teigia specialistas.

Valstybinės darbo inspekcijos komentaras

Teigti, jog ieškančiųjų darbo sumažėjo dėl to, kad dalis dirba nelegaliai, tikrai negalime. Statistika kaip tik rodo, kad darbo vietų siūloma daugiau, negu yra norinčiųjų dirbti, o dirbančių nelegaliai VDI aptinka vis mažiau, tačiau nelegalus darbas įgauna vis naujas paslėptas formas, daug dirba individualiai be patento. Dirbantys nelegaliai, t.y. be darbo sutarties, pirmiausia rizikuoja išvis negauti atlyginimo, būti apgauti, jie yra socialiai nedrausti, tad negaus nei nedarbingumo pašalpos susirgę ar nemokamo gydymo, nei senatvės pensijos, susižaloję darbe - kompensacijos, banke - paskolos būstui ir pan. Dirbant be sutarties dirbančiojo negina jokie įstatymai. Dažniausiai žmonės sutinka dirbti nelegaliai, nes nelabai išmano savo teisių ir patiki darbdavių pažadais gauti didesnį atlyginimą į rankas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder