Trečiadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) Vyriausybei pristatys pensijų skaičiuoklę, kuri, nors ir apytikslė, turėtų padėti būsimiems pensininkams apsispręsti, kaip jiems būtų naudingiausia toliau kaupti lėšas senatvei. SADM viceministras Audrius Bitinas įsitikinęs, kad suteikus žmonėms visą informaciją apie įvairių variantų pliusus ir minusus, tikrai bus nemažai atvejų, kai žmonės stengsis grįžti į "Sodrą".
Nuo balandžio 1 d. iki rugsėjo 1 d. gyventojai galės iš naujo apsispręsti, ar tikrai nori taupyti senatvei pensijų fonduose, kurie už pinigų investavimą ima nemažus procentus, bet sėkmingų investicijų negarantuoja, kaupti tik "Sodroje" ar kaupti daugiau pagal naują schemą.
Padės apsispręsti
Naujoji tvarka įsigalios tik nuo 2014-ųjų, tačiau nuo balandžio mėnesio žmonės tiesiog galės apsispręsti.
A. Bitinas tik priminė, kad už tą laikotarpį, kurį žmogus dalyvavo privačiame fonde, jo pensija už tam tikrą laikotarpį sumažės, kiek jis dalyvavo, metus, dvejus, kiti - penkerius metus.
Tačiau žmogui grįžus į "Sodrą", pinigai, kaupti privačiame fonde, jame ir liks, jie toliau bus investuojami, o žmogui išėjus į pensiją jam turės grįžti, nes tai yra jo nuosavybė. Aišku, jei tų pinigų tame fonde liks.
"Mes nuo trečiadienio pradėsime labai intensyvią informacinę kampaniją, kad žmogus suprastų, ką jam daryti. Tikrai bus nemažai atvejų, kai žmogus turėtų ir turbūt bus rekomenduojama grįžti į "Sodrą", nes ne paslaptis, kad 2003 m., prasidėjus reformai daug žmonių per nežinojimą pakliuvo į pensinius fondus. Tikrai nenormalu, kai likus iki pensijos keleriems metams žmogus eina į pensinį fondą - per tokį trumpą laiką neįmanoma nieko sukaupti. Kiti dalyvauja gaudami minimalų atlyginimą, kai iki pensijos jiems liko nedaug laiko. Tokių dalykų neturi būti", - teigė A. Bitinas.
Kiek žmonių galėtų grįžti į "Sodrą", A. Bitinas neįvardijo, tačiau pagal kitų šalių patirtį, paprastai grįžti prie kaupimo pensijai valstybiniame fonde nusprendžia apie 10 proc. Šiuo metu pensijų kaupimo fonduose kaupia apie 1 mln. gyventojų.
Norintieji grįžti į "Sodrą" turės prašymus rašyti "Sodrai", tai jie galės padaryti nuo balandžio iki rugsėjo.
Pagal kitąmet įsigaliosiančią naująją formulę, gyventojai galės kaupti daugiau, 2 proc. į pensijų fondus būtų pervedami iš "Sodros", 1 proc. savarankiškai nuo atlyginimo papildomai turėtų sumokėti dirbantysis ir dar 1 proc. skirtų valstybė, taip skatindama kaupti.
Variantų subtilybės
Grįžti į "Sodrą" naudingiausia būtų nedidelę algą gaunantiems ir kitų pajamų neturintiems gyventojams. Pasak Pensijų fondų dalyvių asociacijos vieno iš steigėjų klaipėdiečio Jono Dirginčiaus, senatvės pensija nėra proporcinga gaunamos algos dydžiui. "Minimalią algą visą gyvenimą gavęs darbuotojas gaus apie 600 litų pensiją. Tačiau 3-4 tūkstančius uždirbusieji negaus 2000 litų. Todėl jiems kur kas naudingiau rinktis įvairius finansinius instrumentus. Tokios kategorijoms asmenims bus naudingiau rinktis naująjį kaupimo variantą, o dar dalį lėšų investuoti į investicinį gyvybės draudimą", - aiškino J. Dirginčius.
Pagal naująją tvarką, gyventojai galės tęsti kaupimą prisidėdami savo lėšomis ir gadami papildomą įmoką iš valstybės biudžeto. "Šie asmenys turės skirti 1 proc. savo draudžiamųjų pajamų ir dar papildomai gaus 1 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio iš valstybės. Pastaroji suma sudarytų apie 22 litus, o jei asmuo būtų apsidraudęs investiciniu gyvybės draudimu, tai pasinaudojęs pajamų mokesčio lengvata ir atgavęs 15 proc. iš valstybės jau gautų 30 litų", - įvairias subtilybes aiškino klaipėdietis.
Pasak jo, asmenims, gaunantiems minimalią mėnesinę algą, tačiau turintiems ir kitų pajamų (dividendų, autorinių honorarų ir kt.), naudinga rinktis naująją tvarką, nes tektų papildomai skirti tik 1 proc. savo pajamų, kurios sudarytų vos 10 litų per mėnesį. "Tai nėra daug, žinant, kad žmogus pinigų gauna daugiau", - patarė investuotojas.
J. Dirginčiaus manymu, apie 60 proc. visų dirbančiųjų nekeis pasirinktos kaupimo sistemos, 20 proc. grįš į "Sodrą", o kiti 20 rinksis naująjį variantą.
Užtat bankininkai džiaugiasi, kad valstybės skatinamoji įmoka pensijos kaupimą padarys itin patrauklų, todėl įmokų didinimą pasirinks net pusė visų kaupiančiųjų. "Mūsų vertinimu, įmokų padidinimą pasirinks apie pusę kaupiančiųjų, o įmokų sustabdymą - iki dešimtadalio kaupiančiųjų. Dauguma dalyvių, kurie aktyviai pareikš savo sprendimą, rinksis didinti kaupiamąją įmoką. Verta pažymėti, kad apsisprendimui skirtas laikas gana trumpas, todėl nemaža dalis žmonių, tikėtina, nepadarys jokio sprendimo. Jie tęs kaupimą šiandienos sąlygomis, tai yra be papildomos įmokos", - "Vakarų ekspresui" sakė Aurimas Maždžierius, UAB "Swedbank" investicijų valdymo direktorius.
"Kartais naudingiau išvis nieko nedaryti"
Jolita Varanauskienė, SEB banko šeimos finansų ekspertė
Kol kas nenorėčiau skelbti jokių prognozių, kol nepamatėme tos skaičiuoklės. Tik tiek tegaliu pasakyti, kad viskas priklausys nuo asmens pajamų ir nuo amžiaus. Jei žmogus vyresnis ir iki pensijos jam liko labai nedaug, tai bankai tokiems rekomenduoja rinktis konservatyvesnius fondus, kurių mažas pelningumas.
Tai jiems vertėtų paskaičiuoti, ar verta kaupti fonduose, ar naudingiau išvis nieko nedaryti. O tie, kurie gauna dideles pajamas, turėtų rinktis papildomus finansinius instrumentus.
Informacija
Nuo šių metų balandžio 1 d. iki rugsėjo 1 d. tie, kurie dalyvauja pensijų kaupimo sistemoje (ir pasirašė sutartis iki 2013-ųjų), turės pasirinkti, kaip dalyvauti joje toliau.
I variantas: stabdyti socialinio draudimo įmokų pervedimą į pensijų fondus ir nuo 2014 m. likti tik "Sodroje". Vėliau nutarus atnaujinti dalyvavimą kaupime (atnaujinus dalyvavimą, kaip ir iki šiol bus pervedama tik nustatyto dydžio socialinio draudimo įmokos dalis), žmogus tokią galimybę turės (nuo 2014 m. sausio 1 d. ir vėliau). Tam reikėtų parašyti prašymą pensijų fondui (tačiau dar kartą stabdyti kaupimo nebebus galima);
II variantas (naujoji tvarka): tęsti kaupimą prisidedant savo lėšomis ir gaunant papildomą įmoką iš valstybės biudžeto (pateikus pensijų fondui sutikimą dėl papildomos įmokos mokėjimo; vėliau šio susitikimo atsisakyti negalima);
III variantas: dalyvauti pensijų kaupime ankstesnėmis sąlygomis, t.y. į pensijų fondus pervedant tik nustatyto dydžio socialinio draudimo įmokas.
Pirmais dviem atvejais reiktų kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę ir pateikti atitinkamą prašymą, trečiuoju - niekur nereikia kreiptis.
Naujoji tvarka (tai yra, antras variantas) bus taikoma ir visiems naujiems kaupimo dalyviams, sutartis pasirašantiems nuo 2013 m. sausio 1 d.
Rašyti komentarą