Nauja afera: spekuliacija bitkoinais

Nauja afera: spekuliacija bitkoinais

Lietuvoje ir pasaulyje sparčiai plinta dar viena afera - spekuliacija vadinamaisiais bitkoinais, t.y. virtualiais pinigais. Bitkoinas kaip valiuta pripažįstamas šimtų interneto svetainių visame pasaulyje, įskaitant vieną, pardavinėjančią nelegalias narkotines medžiagas, ir keletą prekiaujančių pornografija.

Bitkoino konvertavimą į grynuosius pinigus reguliuoja virtualios valiutos keitykla „MtGox“. Visų bitkoinais paverstų JAV dolerių vertė „MtGox“ dar 2011 metų sausio mėnesį siekė kiek mažiau nei pusantro šimto tūkstančių, tačiau po pusmečio ši suma buvo 143 kartus didesnė - apie 21 mln. dolerių. Dabar jau kalbama, esą į bitkoinus investuota apie 25 mln. JAV dolerių, taip pat ir iš Lietuvos.

- Kas yra tie bitkoinai? Čia naujas investavimo būdas? - „Respublika“ klausė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, politikos apžvalgininko Rolando Paulausko.

- Tiesą sakant, tokių „investicijų“ pasaulyje jau buvo daug. Galiu pasakyti, kad Kinijoje valstybiniams bankams uždrausta dalyvauti visame šitame reikale... Kad tai yra afera - nekelia jokių abejonių. Tai yra kažkieno spekuliacinis interesas ir, be abejo, kažkas iš to gali uždirbti. Bet jeigu žiūrėtume iš esmės, tai čia yra tik laiko klausimas, kada šis muilo burbulas sprogs.

- Ar yra buvę kokių nors panašių precedentų istorijoje?

- Na, XVII amžiuje Olandijoje buvo išplitęs labai panašus tulpių svogūnėlių biznis. Tie svogūnėliai buvo virtę valiuta ir beprotybė buvo pasiekusi tokį laipsnį, kad žmonės parduodavo namus tik tam, kad prisipirktų tų svogūnėlių... Tai yra pirma dokumentuota tokio tipo avantiūra. Žinoma, viskas baigėsi tuo, kad žmonės tiesiog prarado tuos namus. Atėjo laikas ir avantiūra subliūško, tačiau kažkas iš to pasipelnė, o kažkas - pralaimėjo. Neišvengiamai ir čia tas pats laukia.

Kadangi žmonės yra naivūs, jie visada nori greitai uždirbti, ieško naujų būdų. Juk geriausias pavyzdys yra tas garsusis Rusijos aferistas ir finansinių piramidžių statytojas Mavrodis. Jis atsėdėjo už MMM avantiūrą kalėjime, tačiau išėjęs iš ten vėl organizavo tokią pačią struktūrą ir vėl atsirado žmonių, kurie ten dalyvauja. Tik „firma“, kaip tokiais atvejais įprasta, pakeitė pavadinimą. Vadinasi, žmonės niekada nesimoko ne tik iš svetimų, bet ir iš savų klaidų.

- Bet juk ES oficialiai turi Europos bankų priežiūros tarnybą. Pažiūrėjau, kaip jie reaguoja į tuos bitkoinus. Na, oficialiai savo tinklalapyje įspėja, kad bitkoinų biznis yra rizikingas, tačiau viskas tuo ir baigiasi.

- Neturiu nuomonės: ar jie nenori kištis, ar jie tiesiog negali nieko padaryti. Galbūt vyksta toks žaidimas, kad jie esą neturi juridinių svertų... Juk panašūs procesai, ypač internete, vyksta nuolat. Pažiūrėkite, vien kiek yra tų virtualių azartinių žaidimų ir jie klesti. Ten taip pat vaikšto virtualūs pinigai, beje, gana nemaži ir vienaip ar kitaip dalis tų virtualių pinigų vėliau paverčiama realia valiuta.

- Tačiau tam yra lošimų priežiūros komisijos. O juk bankų priežiūros institucija tam ir yra įkurta, kad ne tik pasyviai stebėtų valiutines aferas, bet ir jas užkardytų...

Ką galėtume pasiūlyti Lietuvos žmonėms, kurių dalis galbūt yra linkę leistis į tokią naują avantiūrą?

- Jiems galima pasakyti tik viena: būkite pasiruošę patirti nuostolių. O kad kažkas gali iš to laimėti, aš neabejoju. Visada ten, kur yra spekuliacija, kažkas laimi, o kažkas - pralaimi... Galima laimėti ir krintant akcijų kainai, ir kylant, bet visada reikia atsiminti paprastą tiesą: jeigu kažkas laimi, tai, vadinasi, kažkas ir pralaimi. Premjero Šleževičiaus laikais Lietuvos bankai siūlydavo už laikomus pinigus po 10 proc. mėnesinių palūkanų. Lietuvos Vyriausybė nežinojo, kaip sustabdyti šitą procesą. Aš pats, vesdamas laidą „Kas naujesnio, premjere?“, Šleževičiaus klausdavau: juk mes žinome, kad šitas reikalas ilgai nesitęs, kad visa tai bankrutuos. Tačiau Vyriausybė neturėjo svertų neleisti žmonėms nešti savo pinigus į tuos „Sekundės“ bankelius...

- Istorija be pabaigos, nes žmonės nepasimoko. Matyt, apie tokias aferas dar ne kartą kalbėsime?

- Tiesiog veikia žmonių godumas, noras greitai ir lengvai uždirbti papildomų pinigų. Tai yra begalinis procesas ir visada atsiras tų, kurie tokias naivias sielas medžioja, kita vertus, visada atsiras tų medžiojamųjų sielų... Tas pats yra ne tik šioje srityje. Pradėkime nuo čigonų gatvėje ir baikime visokiais ekstrasensais bei kitokiais „burtininkais“. Pagaliau yra vadinamieji verslo konsultantai arba pilnas internetas šiandien yra pasiskelbusių veikėjų, kurie moko, kaip esą greitai ir lengvai uždirbti. Man visados šių mokytojų norisi pak tu pats nepasinaudoji savo „mokslo“ žiniomis? Nepasinaudoja, nes nieko nežino, todėl ir mulkina lengvatikius, už jų pinigus „mokydamas“, kaip esą rimtas „verslo konsultantas“... Ko gi jis pats neuždirba, užuot čia gaišęs laiką ir vargęs su kitais? Tiesiog žmonėms pasiūlyčiau jiems užduoti tokius klausimus ir galbūt bus mažiau apgautųjų - ar tai darytų čigonai, ar „konsultantai“, ar bitkoinai... Šiaip tai literatūrinis herojus Ostapas Benderis buvo kur kas įdomesnė ir visapusiškesnė asmenybė už šiuos sukčius, nes bent jau mokėjo pasijuokti iš tokių ydų ir demaskuoti banalų godumą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder