Skolos išaugo
Į ūgtelėjusią MMA labiausiai sureagavo vidutinio dydžio, o mažiausiai - didelės įmonės. Tokias išvadas „Sodros“ duomenų pagrindu padarė rizikos vertinimo įmonė „Creditreform Lietuva“. Dar pernai per vasarį darbdavių trumpalaikės skolos sumažėjo 25,4 mln. litų suma, o šiemet per mėnesį jos ūgtelėjo beveik 4,9 mln. litų ir pasiekė 244,8 mln. litų.
Trumpalaikių skolų sumos augo visose stambiose ūkio šakose, išskyrus žemės ūkį, pramonę (skolų rodikliai ypač gerėjo baldų gamybos įmonėse).
Didžiausias santykinis skolų augimas per mėnesį buvo sveikatos apsaugos (75,5 proc.), pašto siuntų pristatymo (59,7 proc.), apsaugos (50,9 proc.), socialinės veiklos (49,2 proc.), ryšių paslaugų (38,2 proc.), valymo (35,4 proc.) įmonėse, siuvimo pramonėje (29,1 proc.).
Trigubai didesnis smūgis
„Bendra per dvejus metus stebima ilgalaikė tendencija - skolų sumų mažėjimas. Finansiškai pajėgios įmonės stengiasi nepatekti į „Sodros“ skolininkų sąrašus“, - tvirtino „Creditreform Lietuva“ direktoriaus pavaduotojas Romualdas Trumpa.
Tačiau, anot jo, padidinus minimalią algą, trumpalaikių skolų „Sodrai“ sumos paprastai išauga.
„Kai pernai rugpjūtį MMA buvo didinama 50 litų, trumpalaikių skolų „Sodrai“ padidėjimas jautriose MMA didinimui paslaugų šakose buvo juntamas tris mėnesius. Vėliau tik mažumoje įmonių šios skolos tapo ilgalaikės. Dabartinis trigubai didesnis MMA didinimas paveikė daugiau ūkio šakų, o jo įtaka „Sodros“ skolininkų sluoksniavimuisi turėtų būti juntama ilgiau. Kadangi šį kartą MMA buvo didinta ne sezono metu, sezoninėse veiklose (statyba, maitinimas) įmonės kiek atsargiau plėsis ir priims mažiau darbuotojų“, - prognozavo R.Trumpa.
Išsilaikys ne visi
Vertinant skolų „Sodrai“ dinamiką pagal įmonių dydį, jautriausiai į išaugusią MMA sureagavo maži (10-49 darbuotojai) ir ypač vidutiniai (50-249 darbuotojai) darbdaviai - čia trumpalaikės skolos per mėnesį išaugo atitinkamai 3,9 ir 7,9 proc. Anot R.Trumpos, įdomu, kad mažiausiose įmonėse, kur dirba iki 9 darbuotojų, skolų sumos iš esmės nepakito, todėl esą galima daryti išvadą, kad smulkieji jau rado „vaistą“ nuo MMA padidinimo. Jo teigimu, skolų padidėjimas rodo, kad įmonės tikrai susidūrė su naujais sunkumais, nes tikrai niekam neapsimoka naudotis atsiradusiu pretekstu vėluoti su mokėjimais: tai atsiliepia bendrovių įvaizdžiui, pasitikėjimui jomis.
Anot R.Trumpos, tai, kad trumpalaikės skolos išaugo visose jautresnėse šakose, kur algos sudaro didelę dalį įmonių finansų, rodo, kad MMA didinimas joms yra didelis iššūkis. Kaip ir buvo prognozuota, įsiskolinimai padidėjo valymo, pašto, apsaugos, siuvimo srityse. Prognozuota, kad tai ypač atsilieps ir pramogų sektoriui, tačiau taip neatsitiko. Tačiau tik todėl, kad net 800 tūkst. litų senesnį įsiskolinimą padengė viena įmonė, taip pat du lošimų namai atidavė senesnes skolas, o tai ir pagražino statistiką.
„Creditreform Lietuva“ direktoriaus pavaduotojas atkreipė dėmesį, kad MMA padidinimas bent jau „Sodrai“ vis tiek buvo naudingas: nors skolos jai padidėjo, bet ir jos pajamos išaugo.
Pradėjo domėtis tik pirmadienį
Keista, kad pirmiausia MMA padidinimo įtaką verslui ir viešiesiems finansams pradėjo analizuoti privati bendrovė, o „Sodra“ apie tai tyli. Pasirodo, tik pirmadienį ji galų gale tuo pradėjo domėtis.
„Sodros“ direktoriaus pavaduotojas Ježy Miskis sakė, kad kol kas nei Vyriausybė, nei „Sodra“ dar negali pasakyti, kokia yra MMA padidinimo įtaka verslui ir viešiesiems finansams.
„Ką pasakė „Creditreform Lietuva“ - nežinau, kiek galima tuo pasitikėti. Jie analizę grindžia „Sodros“ duomenimis, bet tai, kas susiję su „Sodra“, iš „Sodros“ ir turėtų išeiti. O mes dar negalime nieko komentuoti, nes tik šiandien pradėjome atlikti analizę“, - vakar sakė J.Miskis.
MMA gali ir vėl mažėti
Anot jo, yra sudaryta darbo grupė, kurioje Trišalės tarybos ir kelių institucijų atstovai nagrinės klausimus, susijusius su MMA padidinimu ir kiek tai turėjo įtakos verslui.
„Aš irgi esu tos darbo grupės narys. Mes iki penktadienio Trišalei tarybai turėsime pateikti informaciją, ar duomenys yra gąsdinantys, o paskui taryba iki kovo 22-osios turės pateikti atitinkamus pasiūlymus arba išvadas Vyriausybei. Gali būti, kad kokie nors pasiūlymai tikrai gali gimti - gal tokie, kad MMA padidinimą reikia atšaukti“, - teigė J.Miskis.
Premjeras Algirdas Butkevičius buvo užsiminęs, kad įmonės, kurios įrodys, jog joms iš tiesų MMA padidinimas yra nepakeliama našta, galbūt bus atleistos. Tačiau, J.Miskio teigimu, išimtys niekam nėra daromos.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"
Rašyti komentarą