Mėsos gaminiai greičiausiai brangs 10-15 proc.

Mėsos gaminiai greičiausiai brangs 10-15 proc.

Brangstant žaliavoms ir vėl leidus eksportą į Rusiją, Lietuvoje mėsos gaminiai turėtų brangti 10-15 proc., teigia Mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius.

"Kai bus atnaujintas eksportas į Rusiją, kai kurios įmonės neišlaikys šito dalyko, arba jos kels kainą, arba bankrutuos. Kito kelio realiai nėra", - ketvirtadienį Lietuvos pramonininkų konfederacijos konferencijoje teigė E. Mackevičius.

E. Mackevičius pastebėjo, kad, palyginti su 2009 m. pirmuoju pusmečiu, šių metų pirmąjį pusmetį kiaulienos kaina buvo 17 proc. mažesnė. Pasak jo, 2009 m. kad būtų išlaikytas vartojimas, kaina buvo nuleista iki žemiausio įmanomo lygio, bet skirtingai negu daug kitų maisto produktų, kiaulienos produktai taip vėl ir nepabrango.

Tačiau dabar, perdirbėjų asociacijos vadovo teigimu, žaliavų rinkoje šviežia kiauliena pabrango 20 proc., jautiena - 25 proc., dešrų gamybai naudojama žaliava - beveik 40 proc. Tokioje situacijoje jis teigia praktiškai nematąs galimybių išlaikyti kainas dabartinio lygio ir prognozuoja jų kilimą 10-15 proc.

Pasak E. Mackevičiaus, toks kilimas buvo prognozuotas jau vasarą, tačiau dėl kiaulių maro Rusija uždraudė kiaulių eksportą į Rusiją. Tai stipriai padidino vidinę pasiūlą ir atidėjo kainų kilimą. Tačiau dabar Rusija jau leidžia į ją eksportuoti perdirbtus mėsos produktus.

E. Mackevičius teigė, kad Lietuva kasmet savo reikmėms išaugina apie 400 tūkst. kiaulių, o šalies rinkos vidinis poreikis - apie 1,5 mln. kiaulių per metus, taigi didelė dalis kiaulių importuojama iš Belgijos, Olandijos ir kitų šalių.

Perdirbėjų asociacijos vadovas skundėsi, kad Lietuva nesirūpina ūkininkais. Jo teigimu, Belgijoje ar Olandijoje išmokos ūkininkams už hektarą yra du tris kartus didesnės negu Lietuvoje, todėl vidaus rinkoje saviems kiaulių augintojams yra labai sunku konkuruoti su iš šių šalių atsivežamomis kiaulėmis, kadangi jų kaina yra gerokai palankesnė.

Anot E. Mackevičiaus, dar viena problema yra sudėtingi biurokratiniai procesai, norint auginti kiaules, dėl ko ne vienas ūkininkas nesiryžta to daryti. Jis pabrėžė, kad dabar Lietuvos kiaulių augintojai didele dalimi laikosi iš eksporto, kadangi vidinis vartojimas nėra labai didelis ir jam nėra kur labai augti.

E. Mackevičius teigė, kad Mėsos perdirbėjų asociacija nori, kad Vyriausybė sumažintų pridėtinės vertės mokestį (PVM) mėsai, idealiu atveju iki 5 proc., koks dabar yra Lenkijoje. Tik tai, anot jo, galėtų apsaugoti nuo mėsos kainų kilimo. Jis apgailestavo, kad dabar dėl maisto kainų kilimo nepagrįstai kaltinami gamintojai, kurie tiesiog neturi kitos išeities.

"Vartotojas turi žinoti, kodėl lietuvis turi mokėti daugiau negu lenkas. Dabar va zloto kursas krito, vėl turėsim pasienio prekybą, visi pirks Lenkijoje ir mokės PVM ten (...) Šimonytė visada sako, kad aš sumažinsiu PVM, bet jūs kainos nesumažinsit. Dabar kalbama ne apie tai, mes norime bent jau kainos nepadidinti", - aiškino E. Mackevičius.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder