"Mailiaus byloje" teismas išteisino buvusį Lietuvos banko vadovą

"Mailiaus byloje" teismas išteisino buvusį Lietuvos banko vadovą

Vilniaus miesto apylinkės teismas vadinamojoje "mailiaus byloje" išteisino buvusį Lietuvos banko vadovą Romualdą Visokavičių. Išteisinti ir kiti bylos kaltinamieji, tik dviem kaltinamiesiems - Ingridai Jasonienei ir Egidijui Gesevičiui - skirtos apie 9 tūkst. litų siekiančios baudos.

Teismas, pasisakydamas dėl nuosprendžio, konstatavo, kad kaltinamųjų kaltė neįrodyta, prokurorai rėmėsi prielaidomis. Teismo verdiktą kaltinamieji ir jų gynėjai teismo posėdžių salėje pasitiko plojimais.

Nuosprendis per 20 dienų dar galės būti apskųstas aukštesnės instancijos teismui, tačiau prokuroras Dainius Baraniūnas, kol nėra susipažinęs su nuosprendžiu, negalėjo atsakyti, ar ginčys teismo sprendimą.

"Galiu pasakyti, kad teismas priėmė teisingą nuosprendį. Kitaip ir negalėjo būti, tai buvo suklastota byla, nuo pat pradžių išgalvota, taip, kaip ją rodė. Taigi Lietuvoje pradeda klestėti tiesa. Manau, dar šita byla daug ką parodys. Tikrieji nusikaltėliai šiandien nesėdėjo čia, jie turėjo sėdėti, t.y. politikai, konkurentai ir supuvusios teisėsaugos atstovai", - žurnalistams sakė R. Visokavičius.

Jis patikino ieškosiąs moralinės teisybės. Į teismą vyrą atlydėjusi R. Visokavičiaus žmona Birutė Teodora taip pat kalbėjo, kad bylos nuosprendis teisingas, tačiau pabrėžė, kad iš gyvenimo buvo atimti ketveri metai.

"Ir tai yra ne smulkmena, tai padarė teisėsauga, jie sukūrė, jie gavo užsakymus, kas gali paneigti, galbūt ir pinigus?", - klausė B.T. Visokavičienė. Moters įsitikinimu, kaltinamųjų suole turėtų sėdėti prokurorai, politikai, tarp kurių Remigijaus Žemaitaičio, Kęsto Komskio pavardės.

"Politikams labai rūpi ES pinigai. Verslininkai norėjo verslą daryti, tai aiškiai matėsi", - kalbėjo R. Visokavičiaus sutuoktinė ir pabrėžė, kad prie bylos rezonanso labai prisidėjo žiniasklaida.

"Vertinu taip, kad čia iš viso nieko nebuvo. Mane išteisino, bet taip ir turėjo būti, o čia iš viso niekas nepadarė nė mažiausio pažeidimo, ir tai, man atrodo, kad jau vėliau bus išaiškinta aukštesnio teismo. Vertinu gerai (teismo sprendimą - ELTA), čia yra tik iliuzija, išpūstas burbulas, ir prokuratūra galbūt laiminga dėl to, kad lyg prie kažko kabinasi. Tik labai keista, šito jūs neparodysite, kad žiniasklaida ketverius metus dalyvavo kartu su FNTT ir prokuratūra skleisdama visuomenei melą", - kalbėjo kitas kaltinamasis, atlikėjas Vytautas Petrušonis.

Kaip ELTA rašė, devyni teisiamieji buvo kaltinami klastoję dokumentus, steigę fiktyvias įmones, papirkinėdami kėsinosi pasisavinti per 20 mln. litų iš Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžetų neva žuvų mailiui auginti.

Kaip liudytojas byloje apklaustas buvęs žemės ūkio ministras, dabartinis Seimo narys Kazys Starkevičius, tarp teisiamųjų ir buvęs Lietuvos banko valdytojas, buvęs Lietuvos ambasadorius Kazachstane R. Visokavičius.

Vadinamojoje mailiaus byloje Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) ir Generalinė prokuratūra įtarimus buvo pareiškusios devyniems asmenims. Be R. Visokavičiaus, byloje kaltinamieji buvo V. Petrušonis, E. Gesevičius, Mindaugas Gesevičius, Inga Dagytė Riškė, I. Jasonienė, Albertas Brinkys, Jonas Jacunskas ir Skirmantas Miškinis.

Prokurorų duomenimis, suburtos organizuotos nusikalstamos grupuotės nariams pateikti kaltinimai dėl neteisėtos juridinių asmenų veiklos, dokumentų suklastojimo ir jų panaudojimo, tarpininko kyšininkavimo, papirkimo, piktnaudžiavimo, pasikėsinimo apgaule įgyti didelės vertės svetimą turtą.

FNTT 2010 metų pradžioje nustatė 7 fiktyvias įmones, kurios galimai apgaule ketino pasisavinti 22,5 mln. litų Europos Sąjungos paramą. Pagal priemonę "Akvakultūra" paraiškas gauti ES paramą buvo pateikusios bendrovės "Angila", "Žuvintas", "Commence", "Aniro", "Accabi", "Prontis" ir "Brija". Jos deklaravo ketinimą Vilniaus rajone, Mostiškių kaime, auginti eršketus, ungurius, šamus ir steigti akvakultūrų perdirbimo įmones. Į projektus kiekviena bendrovė buvo "pasirengusi" investuoti po 5-6 mln. litų. Nors šios įmonės neturėjo tinkamos bazės žuvivaisai, gavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos deklaracijas, kad atitinka higienos, veterinarijos, maisto kokybės ir gyvūnų gerovės reikalavimus.

Byla sukėlė ir politinį atgarsį. Praėjusios kadencijos Seimo opozicija buvo inicijavusi laikinąją komisiją, kuri turėjo tirti, ar Premjero Andriaus Kubiliaus patarėjai nepažeidė įstatymų FNTT susipažindami su byla.

Prokurorai R. Visokavičių prašė pripažinti kaltu dėl tarpininko kyšininkavimo ir sukčiavimo vadinamojoje mailiaus byloje bei skirti dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant metams, taip skirti 150 MGL dydžio - 19,5 tūkst. litų - piniginę baudą.

Kitiems kaltinamiesiems taip pat siūloma skirti laisvės atėmimo bausmes, jų vykdymą atidedant, bei pinigines baudas. J. Jacunskui, S. Miškiniui ir A. Brinkiui siūloma skirti 200 MGL dydžio (26 tūkst. litų) baudas. V. Petrušoniui siūloma skirti 150 MGL (19,5 tūkst. litų) baudą, E. Gesevičiui - 120 MGL (15,6 tūkst. litų) piniginę baudą. I. Dagytei-Riškei siūloma 130 MGL (16,9 tūkst. litų) bauda, I. Jasonienei - 100 MGL (13 tūkst. litų) bauda.

Byloje nuosprendį paskelbė Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder