Lietuvos verslininkai - už Baltarusijos stabilumą

Lietuvos verslininkai - už Baltarusijos stabilumą

Klausydami kai kurių šalies valdžios atstovų žarstomos kritikos kaimyninei Baltarusijai po čia vykusių prezidento rinkimų, verslininkai viliasi, jog atšilę ir vis daugiau ekonominės naudos atnešantys santykiai su kaimynais dėl to nepablogės. Vis dėlto esama ir tokių nuomonių, jog reikšti nepasitenkinimą jau užteks.

Per devynis šių metų mėnesius Lietuvos eksportas į Baltarusiją siekė 1,9 mlrd. litų, o pernai tuo pačiu metu - 1,32 mlrd. Importas taip pat išaugo - šiemet per devynis mėnesius įsivežta už 0,86 mlrd. litų, pernai - už 0,51 mlrd.

Augantis krovinių iš Baltarusijos srautas šiemet ypač džiugino uostininkus - Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija jau kalba apie rekordinę krovą, o baltarusiški kroviniai čia užima anaiptol ne paskutinę vietą. Per 9 šių metų mėnesius tranzitas sudarė 40,4 proc. bendros krovos, o šiame skaičiuje baltarusiškų krovinių yra 26,8 proc., t. y. apie du trečdalius.

KVJUD neslepia, kad baltarusiški kroviniai yra labai svarbūs, ir džiaugiasi, kad šiemet jų daugėjo.

"Labai svarbūs", - pritaria ir bendrovės Birių krovinių terminalo vadovas Vidmantas Dambrauskas.

Šioje bendrovėje baltarusiški kroviniai sudaro per 80 proc., ir jų skaičius nuolat augo.

Kai kurie verslininkai dar anksčiau yra minėję, jog abiem pusėms naudingas bendradarbiavimas su baltarusiais ypač sustiprėjo po mūsų šalies valdžios atstovų vizitų pas kaimynus bei jų vizitų pas mus.

Tuo tarpu po gruodžio 19-ąją Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose pergalė vėl lydėjo Aleksandrą Lukašenką, iš Lietuvos pusės jau pasigirdo kritiškų gaidelių.

Kupiną susirūpinimo pareiškimą "Dėl gruodžio 19 d. įvykių Minske" išplatino Užsienio reikalų ministerija - išreiškiamas apgailestavimas, jog rinkimų dieną Baltarusijos valdžia neužtikrino Baltarusijos piliečių susirinkimo laisvės ir panaudojo jėgą prieš demonstrantus, taip pat paraginta susilaikyti nuo jėgos naudojimo, paleisti sulaikytuosius, ištirti visus incidentus.

"Lietuva konsultuojasi su savo partneriais Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje ir ES dėl rinkimų Baltarusijoje eigos ir rezultatų vertinimo", - teigia URM.

Nepritarimą neproporcingiems Baltarusijos jėgos struktūrų veiksmams prieš demonstrantus, Minske protestavusius prieš A. Lukašenkos perrinkimą šalies prezidentu, per savo atstovą spaudai Liną Balsį išreiškė ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Tiesa, patys verslininkai kol kas linksta susilaikyti nuo vertinimų, ar tokie valdžios atstovų pareiškimai nepadarys verslui meškos paslaugos. Dauguma uostininkų pabrėžia politikuoti nesantys linkę ir komentuoti įvykius viešojoje erdvėje atsisako.

"Kad neprisišnekėtų"

Sigitas BESAGIRSKAS, Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius

Santykiai su Rytų šalimis visada labai jautrūs, ir bet koks neatsargus mūsų pareiškimas gali pakenkti. Visi nori, kad Baltarusija būtų kuo demokratiškesnė, panašesnė į ES šalis, tačiau greitas perėjimas prie to, valstybės sugriovimas neduotų jokios naudos ir netgi būtų pavojingas. Žinant kitų TSRS valstybių patirtį, anaiptol ne visos sugebėjo susitvarkyti, nebent trys Baltijos šalys, bet ir tai - kiek buvo chaoso. Taigi ir A. Lukašenkos pralaimėjimas atneštų daugiau žalos nei naudos, kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų. Ir pati prezidentė D. Grybauskaitė yra minėjusi, kad jo pergalė užtikrintų stabilumą.

Tenka bendrauti su baltarusių verslininkais ir jie, nors ir ne visas A. Lukašenkos priemones vertina palankiai, savo balsus vis tiek atiduoda už jį, nes nemato kito pretendento, galinčio suvienyti šalį. Po prezidento rinkimų verslas lengviau atsiduso, kad šalyje išlieka stabilumas. Matome, kad A. Lukašenkos režimas liberalėja, verslui mažinama našta, atsiranda daugiau laisvės. Šalis palaipsniui eina demokratijos keliu. Be to, Lietuvos verslas jau priprato dirbti su Baltarusija. Nors ne visada jų taisyklės yra tokios, kokių norėtume, bet jos bent jau yra žinomos. Jei Baltarusijoje nebūtų vieningo lyderio, kiltų chaosas ir, žinant, kiek mes eksportuojame ten ir kiek baltarusiškų krovinių mūsų keliais gabenama į uostą, tai tikrai nebūtų palanku.

Lietuva privalėjo pareikšti savo poziciją dėl ne visiško skaidrumo bei kai kurių kitų dalykų, bet tuo viskas ir turėtų pasibaigti. Būtų noras, kad mūsų valdžia dėl ambicijų ar bandymų pasirodyti prieš ES per daug neprisišnekėtų, nes verslas gali skaudžiai nukentėti. Neturėtume aiškinti, kaip A. Lukašenkai tvarkytis ir kokia ten turėtų būti demokratija. Toje šalyje vyksta teigiami pokyčiai. Labiausiai skleisti demokratiją galime per bendradarbiavimą - pasikviečiame baltarusius paviešėti pas mus, rodome, kaip gyvename, o grįžę jie perduoda šią patirtį.

"Santykiai - puikūs"

Aloyzas KUZMARSKIS, Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos prezidentas

Lietuva pozityviai vertina tai, kas vyksta Baltarusijoje, ypač tai, kas susiję su verslu ir bendradarbiavimu. Nenorėčiau sutapatinti Lietuvos su vienu ar kitu politiku bei jo išreikšta nuomone. Mūsų ir Baltarusijos pramonininkų, uosto, geležinkelio atstovų, transporto sektoriaus santykiai yra kuo puikiausi ir dėl jų neturime abejonių, nemanome, kad galėtų pablogėti. O dėl prezidento rinkimų ir A. Lukašenkos pergalės - tai yra Baltarusijos žmonių pasirinkimas, ir mes turime gerbti rinkėjų apsisprendimą.

"Ne prasčiausias scenarijus"

Vaidotas ŠILEIKA, UAB Klaipėdos konteinerių terminalo generalinis direktorius

Kalbant tik iš verslo pusės ir neliečiant jokių politinių dalykų, skaidrumo, žmonių teisių ir pan., Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatas nėra pats prasčiausias scenarijus, koks galėtų būti. Ekonominė politika mums nesikeis, baltarusiai ir toliau gabens savo krovinius per Klaipėdos uostą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder