Tai nutarta Krikščionių partijos frakcijos posėdyje, kuriame apsvarstytos Valstybės kontrolės pateiktos išvados.
Frakcijos nuomone, šios valstybinio audito išvados patvirtina ankstesnius Krikščionių partijos perspėjančius vertinimus apie Andriaus Kubiliaus Vyriausybės polinkį finansiniu sunkmečiu švaistyti mokesčių mokėtojų pinigus ir brangiai skolintis.
"A. Kubiliaus finansų politika tampa nacionaline nelaime", - teigia Krikščionių partijos seniūnas Vidmantas Žiemelis.
Jo vadovaujama frakcija nusprendė nepritarti 2009 metų valstybės biudžeto vykdymo apyskaitai, kol nebus išnagrinėti ir teisiškai įvertinti Valstybės kontrolės nustatyti galimai sunkūs įstatymų pažeidimai skolinantis lėšas ir nuostolingai laikant valstybės rezervo lėšas bei skolintų pinigų likučius kai kuriuose komerciniuose bankuose.
Krikščionių partijos frakcija atkreipia dėmesį į katastrofiškus neatsakingo Vyriausybės skolinimosi mastus ir būdus. Jos pastebėjimais, Valstybės kontrolės duomenimis, praėjusiais metais valstybės skola padidinta 9,73 mlrd. litų (net 10,6 proc. BVP) ir viršija kritinę 10 procentų ribą, kurią peržengusi vyriausybė nustūmė šalį į investicinio nesaugumo zoną ir sukelia nevaldomą nedarbo augimą.
"Dėl tokio A. Kubiliaus bandymo gyventi iš skolintų lėšų pirmą kartą per nepriklausomybės atkūrimo laikotarpį šių metų antrą ketvirtį iš Lietuvos ištekėjo 365 milijonai litų tiesioginių užsienio investicijų, o nedarbas per nepilnus dvejus metus patrigubėjo", - sako opozicinės frakcijos nariai.
Praėjusiais metais beatodairiškai didindamas mokesčius ir smaugdamas vidaus vartojimą, Vyriausybės vadovas, anot V. Žiemelio, žadėjo smarkiai sumažinti biudžeto skylę, tačiau, kaip ir buvo ne kartą perspėtas, pasiekė priešingą rezultatą - biudžeto deficito lygį (nuo BVP) padvigubino ir privedė šalį prie rekordinio Europoje metinio praskolinimo rodiklio.
Anot frakcijos vertinimo, didelę žalą valstybei padarė ir A. Kubiliaus Vyriausybės polinkis brangiai skolintis, dėl ko metinės biudžeto išlaidos vien paskolų palūkanoms mokėti jau pasiekė skandalingą 2 mlrd. litų sumą, iš kurių bent 500 mln. litų galima priskirti iždo išeikvojimui dėl brangesnių nei, pavyzdžiui, kaimyninėje Latvijoje skolinimosi palūkanų.
Krikščionių partijos frakcija reikalauja pavesti Seimo Audito komitetui ir Antikorupcinei komisijai ištirti Valstybės kontrolės atskleistus skandalingus įstatymų pažeidimus ir galimai padarytą didžiulę žalą valstybės iždui.
"Ypač kyla pagrįsti įtarimai, jog praėjusiais metais šalies valdantieji kai kuriuose komerciniuose bankuose ne tik nuostolingai laikė laikinai laisvas valstybės lėšas, bet iš šių bankų skolinosi savo lėšas keleriopai didesnėmis palūkanomis", - pažymi Seimo Krikščionių partijos frakcija.
Jos nuomone, finansų ministrė privalo paaiškinti, kodėl valstybės rezervo lėšos ir skolintų lėšų likučiai buvo laikomi ne Lietuvos banke, o kai kurių komercinių bankų nuostolingose einamosiose sąskaitose.
Frakcija iš ministrės taip pat prašo informacijos apie tai, kiek dešimčių milijonų mokesčių mokėtojų pinigų prarasta dėl einamosiose sąskaitose negautų realių rinkos palūkanų.
Kaip ELTA jau skelbė, Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas, opozicijos lyderis Algirdas Butkevičius teigia, kad Seime antradienį numatytoje svarstyti Valstybės kontrolės 2009 metų valstybės biudžeto įvykdymo apyskaitoje yra daug pastabų Vyriausybei dėl neracionalaus lėšų naudojimo.
"Kai kada matosi, kad nėra jokios atsakomybės dėl pinigų racionalaus ir efektyvaus naudojimo", - pirmadienį spaudos konferencijoje yra sakęs A. Butkevičius.
Pasak jo, Valstybės kontrolė konstatavo, kad nėra duomenų apie studijų krepšeliui skirtus ir panaudotus valstybės biudžeto asignavimus, nėra iždo sąskaitų likučių komerciniuose bankuose, nenurodytos valstybės investicijos iš privatizavimo fondo lėšų, nepateikta informacija apie valstybės investicijas.
A. Butkevičiaus pastebėjimais, valstybės rezervo lėšos pagal įstatymą turi būti laikomos Lietuvos banke, tai numato Valstybės iždo įstatymas, o jos buvo laikomos Finansų ministerijos einamojoje sąskaitoje banke "Swedbank".
"Tai yra netgi grubūs įstatymo pažeidimai", - mano Seimo narys.
Pasak jo, Valstybės kontrolė taip pat nustatė, kad "asignavimų valdytojai nesilaikė Viešųjų pirkimų įstatymo".
Rašyti komentarą