Šeštadienį "Klaipėdos vanduo" pakvietė Kretingalės gyventojus susipažinti su bendrovės veikla ir kartu pabandyti spręsti iškilusias problemas. Tiesa, į susitikimą atvyko vos keli gyventojai. Aktyviausi buvo Kretingalėje veikiančios bendrovės "Agrovet" atstovai.
Trukdo mėsininkų hidroforas?
"Klaipėdos vanduo" rajone esančias vandenvietes, tarp jų - ir esančią Kretingalėje, perėmė administruoti ir prižiūrėti 2012 m. Pasak vandens tiekėjų, tuomet geriamojo vandens kokybė rajone buvo prasta ir neatitiko higienos normų. Esą šiais metais įvedus vandens gerinimo įrenginius ji ženkliai pagerėjo.
"Atsakykite, kas pasikeitė, kad dabar ir gyventojams, ir įmonėms pradėjo trūkti vandens? Anksčiau ir daržus laistydavome, tačiau stygiaus nebuvo", - klausimų virtinę pradėjo "Agrovet" vadovas Augenijus Gudžiūnas.
"Kai kuriems gyventojams vandens stinga dėl tinklų ypatumų. Jūsų bendrovė yra pasistačiusi hidroforą, kuris ir nulemia, kad kiti žmonės vandens negauna. Jūs geriau žinote, kad tuomet, kai buvo pastatyta Kretingalės vandenvietė, buvo įvertinti ir bendrovės "Agrovet" poreikiai. Tad kieno poreikiai pasikeitė?" - atkirto bendrovės "Klaipėdos vanduo" vadovas Leonas Makūnas.
Vėliau jis ne kartą akcentavo, kad A. Gudžiūno užduodami klausimai labiau panašūs į rengiamą mitingą nei į konstruktyvų dialogą. Esą viskas jau seniai apkalbėta, tad jis prašė negaišinti brangaus gyventojų laiko ir spręsti kylančias problemas pagal galiojančią tvarką.
Kretingalės gyventojams buvo paaiškinta, kad jiems vanduo tiekiamas iš dviejų rezervuarų, kurių kiekviename telpa po 250 kub. m vandens. Taip pat buvo pademonstruotas grafikas, kuriame matyti, kad piko valandomis daugiausiai sunaudojama 40 kub. m vandens, tad esą akivaizdu, jog vandens vartotojų poreikius tie du rezervuarai visiškai patenkina.
"Iš rezervuarų vandenį gali pumpuoti du siurbliai, bet paprastai poreikiui patenkinti pakanka vieno", - sakė bendrovės "Klaipėdos vanduo" atstovai.
Kretingalės gyventojas Juozas teiravosi, kodėl jo trijų aukštų namo paskutiniame aukšte trūksta vandens slėgio. L. Makūnas patikino, kad šią problemą išspręstų hidroforas.
"Buityje naudojami hidroforai tikrai nekelia jokios grėsmės kitiems vartotojams, drąsiai galite juos naudoti", - akcentavo L. Makūnas.
Reikia 1,5 mln. litų
Kita opi problema Kretingalėje - didžiuliai kiekiai nuotekų, kurių nespėja išvalyti valymo sistemos. Gyventojai tvirtina, kad dėl nuotekų perviršiaus nevalytos nuotekos išleidžiamos į Danės upę. Paradoksalu, tačiau nuotekų Kretingalėje susidaro kur kas daugiau nei vartotojai sunaudoja vandens. Todėl esą kyla įtarimų, kad į nuotekų sistemas patenka ir lietaus vanduo. Tačiau kur ir kaip tai nutinka - niekas atsakymo nežino.
"Padėkite mums surasti priežastis. Prie kai kurių nuotekų šulinių negalime prieiti, nes mūsų specialistų neprisileidžia kai kurie gyventojai. Akivaizdu, kad ir Klaipėdos rajono savivaldybę reikia paskatinti kuo greičiau tvarkyti Kretingalėje esančią lietaus nuotekų sistemą, kad ji negadintų fekalinės sistemos", - sakė L. Makūnas.
Dar daugiau - esą gali būti, kad kai kurie gyventojai buitines nuotekas iš savo namų leidžia į lietaus nuotekų vamzdynus, o iš ten visas "turtas" patenka į upę. Tad esą reikėtų kalbėti ir apie pačių gyventojų sąmoningumą.
Bendrovė "Klaipėdos vanduo" suskaičiavo, kad, norint tinkamai sutvarkyti Klaipėdos rajone esantį ūkį, reikia kone 200 mln. litų: 78,2 mln. - vandentiekio ir 115 mln. - nuotekų ūkiui. Vien Kretingalei reikia 1,5 mln. litų, jei nebus surasta, kurioje vietoje į buitinių nuotekų sistemą patenka lietaus vanduo. Tokių investicijų esą nereikės ir jei "Agrovet" pasistatys savo nuotekų valyklą, kaip yra žadėjusi.
Rašyti komentarą